'Dit is na 35 jaar strijden de kroon op mijn werk' Militairen betrokken bij MH17 bijna gepakt 5 Het koningshuis verdedigt zijn privileges met hand en tand Apeldoorn Het Huis van Oranje en de jacht zijn al eeu wen met elkaar ver bonden. De collectie van Paleis Het Loo in Apeldoorn is vergeven van de jachttrofeeën. Illustere voorvade ren van koning Willem-Alexan- der zoals prins Hendrik en zijn grootvader prins Bernhard waren gepassioneerde jagers die in de Veluwse bossen graag een hert of zwijn schoten. De huidige generatie Oranjes koestert die familietraditie. Vol gens de huidige subsidieregeling, die eind dit jaar afloopt, mogen ze de bossen tussen Elspeet en Apel doorn gedurende het jachtseizoen afsluiten voor het publiek. Dat is wel zo handig als je daar met ko ninklijke gasten uit het buiten land jaagt. Want: geen pottenkij kers, heerlijk onder elkaar. Het kabinet regelde deze uit zondering in 2016. Waar elke aan vrager van een natuursubsidie in Nederland als tegenprestatie zijn landgoed jaarrond moet openstel len, hoeven de Oranjes dat dus niet. Daar komt nu een eind aan, althans, als de koning de natuur subsidie van zo'n 1 miljoen euro per jaar wil blijven ontvangen. Het gebied mag in dat geval maxi maal een week op slot. Auteur Philip Dröge, kenner van de Oranjefinanciën, vermoedt dat Willem-Alexander de miljoenen hard nodig heeft. ,,Hij heeft nogal wat personeel op de loonlijst staan voor het onderhoud van het Kroondomein. Dat moet hij wel blijven betalen. Ik denk dat hij er voor past om dat uit eigen zak te doen.'' Het is niet meer dan logisch dat minister van Landbouw Carola Schouten openstelling aan subsi dieverstrekking koppelt, zegt Dröge, die bekendheid vergaarde met Het Oranjekapitaal, een on derzoek naar het vermogen van de invloedrijkste familie van Ne derland. ,,Het geld komt van de belastingbetaler. Die mag er wat voor terugzien. Ook de koning moet zich aan de wet houden. Dat is de normaalste zaak van de we reld.'' Overstag Dit onderschrijft Niko Koffeman van de Stichting Faunabeheer, die al jarenlang strijdt tegen de jacht op het Kroondomein. Ook hij ver wacht dat de koning overstag zal gaan. ,,Hij heeft vast geen miljoe nen over voor sluiting van het Kroondomein." Het is niet be kend of de Oranjes al een subsi dieaanvraag hebben ingediend. De Rijksvoorlichtingsdienst (RVD) wil 'daar niet op vooruitlo- Toch zal de boodschap van Schouten ten paleize niet met ge juich zijn ontvangen. ,,Dit vinden ze helemaal niet leuk'', zegt Dröge. ,,Het koningshuis geniet een aantal privileges en die wor den met hand en tand verdedigd. Wat je verliest, krijg je niet snel meer terug. Hier wordt ook nog eens getornd aan een hoeksteen van hun leven: de jacht.'' De uitzondering die het kabinet voor de koning creëerde, was vol gens Koffeman niet langer houd baar. ,,De koning kan niet boven de wet staan. Daar is geen draag vlak meer voor. Niet in de maat schappij en ook niet in de Tweede Kamer. Alleen het kabinet had niet zo'n haast.'' Frank Wassen- berg, Tweede Kamerlid die na mens de Partij voor de Dieren strijdt voor openstelling, beaamt dat. ,,Er is door Rutte steeds op de rem getrapt. Om de koning uit de wind te houden.'' Over de miljoenensubsidie die het Kroondomein de afgelopen vijf jaar kreeg, is het laatste woord nog niet gezegd. Via de rechter eist de Stichting Faunabeheer de 4,7 miljoen euro terug. ,,Dat be drag is in strijd met de regels ver strekt'', stelt Koffeman. ,,Dat blijkt nu eens te meer.'' De inhoudelijke behandeling zal later dit jaar zijn. Hij heeft nog een tip voor de koning. ,,Als ik hem was zou ik het Kroondomein dit najaar al openstellen. Als sig naal.'' Poolse oerbossen Frank Wassenberg (PvdD) zou dat toejuichen. ,,Volgens de letter van de wet hoeft de koning dat dit jaar nog niet te doen. Maar het zou wel een groot gebaar zijn.'' De Rijksvoorlichtingsdienst laat weten dat koning Willem- Alexander vooralsnog anders heeft besloten. 'Het kerngebied is van 15 september tot 25 december 2021 gesloten.' Dat betekent dan mogelijk nog één ouderwets jachtseizoen op Het Loo. Voor een ongestoorde koninklijke jacht suggereert Dröge vanaf volgend jaar de Poolse oerbossen. ,,Dat doen ze al vaker. Willem-Alexander hoeft z'n jachtgeweer heus niet op te bergen. Alleen de eigen achter tuin wordt een lastig verhaal met publiek erbij.'' pen. Dat meldt nieuwszender CNN op basis van hooggeplaatste bronnen binnen de Oekraïense veiligheidsdienst. De 32 Russi sche huursoldaten waren naar de Belarussische hoofdstad Minsk gelokt door de Oekraï ense veiligheidsdienst. Doel was om Russische militairen die tij dens het conflict in Oost-Oe- kraïne oorlogsmisdaden hebben begaan, naar Oekraïne te bren gen voor vervolging. In samenwerking met de Ver enigde Staten zetten de Oekraï- ners een Russisch particulier be drijf op, dat zogenaamd op zoek was naar beveiligers voor oliebe- drijven in Venezuela. Honder den Russische huurlingen meld den zich aan. Ze moesten hun cv i Bewuste Russen solliciteerden als beveiliger van oliebedrijven overleggen. Velen gaven een ge detailleerd inkijkje in hun mili taire activiteiten. De rekruten werden met bussen naar Belarus vervoerd, omdat die grens nog wél open was tijdens de lock- down. Tussen alle sollicitanten zaten twee Russische militairen die betrokken waren bij de ramp met vlucht MH17, die 17 juli 2014 boven Oost-Oekraïne uit de lucht werd geschoten. ,,De twee waren erbij toen de raket die MH17 neerhaalde, werd gelan ceerd'', zegt de Oekraïense in lichtingenbron tegen CNN. Toch ontsprongen deze mili tairen de dans. De veiligheids dienst van Belarus kreeg de groep Russen in de gaten omdat ze geen alcohol dronken en in militaire kleding liepen. In de zomer van vorig jaar pakten de Belarussische autoriteiten de 32 Russische huursoldaten op. ACTIVIST kroon op uw werk? ,,Haha, dat is wel een heel mooie. Maar dit is inderdaad wel een kroon op het werk. Toen ik een paar jaar geleden terugtrad door wat lichamelijke ongemakken, heb ik wel gezegd dat ik dit tot het einde wil volbrengen. Hier wilde ik vol ingaan. Dan is het mooi dat het lukt.'' ,,Ik heb dat al weleens eerder groots gezegd. Maar ik heb dan weer bepaalde zaken die dan aangepakt moeten worden, zoals de vergunning voor die 13.000 dieren. Dan kan ik een boek gaan lezen. Maar ik kan ook wat men sen informeren en mijn brein over een actie laten gaan. In mijn acties ben ik misschien wel heel consequent. Maar in mijn eigen agenda is van rustiger aan doen weinig terechtgekomen. Ik word nog overal bijgehaald en dan zeg ik altijd 'ja' Dat is misschien wel een handicap. Dan beschouw ik het maar als een prettige handi cap.'' ,,Ja, hoe moet je het noemen? Euforisch, dat die dag ooit nog zou komen. We hebben er wel 35 jaar voor geknokt. Maar dat het nu ook echt gaat gebeuren. Dat de minister gewoon tegen de ko ning zegt: 'Je krijgt geen geld meer. Als je wat wilt, moet je het zelf maar gaan betalen'. Dat zorgt voor vreugde. Als ik veel alcohol had gedronken, had ik al wat genomen. Maar ik ben een matige alcoholgebruiker.'' ,,Ik heb het besluit nog niet hele maal bestudeerd, maar ik ben wel bang dat ze toch nog iets vinden om de boel toch af te sluiten. Zo heb ik al wel gelezen dat de provincie Gelderland ook nog iets in te brengen heeft. Wat dat precies is, daar krijgen zelfs journalisten nu geen antwoord op. Dus dat moeten ze waar schijnlijk nog gaan bekijken. Maar die provincie heeft recen telijk ook een vergunning afge geven om 13.000 dieren dood te schieten deze maanden. Wat veel te massaal is. Dan denk ik: er zitten pro-jachtmensen op het provinciehuis en die ver trouw ik dan niet meer. Dus ik ben wel benieuwd hoe zich het allemaal gaat ontwikkelen.'' donderdag 9 september 2021 GO Niek Megens - Philip Dröge, Oranjekenner Vlucht MH17 werd neerge haald. FOTO ANP De Oekraïense geheime dienst had bijna twee Russi sche militairen opgepakt, die betrokken waren bij het neer halen van vlucht MH17. De mi litairen werden met tientallen andere huursoldaten in de val gelokt tijdens een operatie in Belarus. De lokale autoritei ten gooiden roet in het eten. Tonny Van Der Mee Den Haag VERBODEN ,0, Betekent dit dan ook het defi nitieve einde van Harry Voss de activist? Na 35 jaar strijd tegen de na jaarssluiting van Kroondomein Het Loo, vierde Harry Voss gis teren een feestje. Het levens werk van de Apeldoorner (69) lijkt eindelijk voltooid. Het is een vraag die we door gaans aan sporters stellen: maar met wat voor gevoel staat u hier nu? De kogel is natuurlijk nog niet helemaal door de kerk. Ziet u nog beren op de weg? Maar vooralsnog lijkt u na 35 jaar strijden te winnen: de Harry Voss is blij met het resultaat van zijn jarenlange strijd. ,,Mooi dat het is gelukt.'' foto kevin hagens

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5