w »1 Benedict Cumberbatch 10 ZEELAND Spannend, maar nogal onderkoeld Benedict Cumberbatch in Sher lock, Avengers: Infinity War en The Power of the Dog. foto's ap, walt disney FILMNIEUWS B I Oeuvreprijs Depp in Deauville Opvolger Batman in de maak Zelden voelde Benedict Cumberbatch zich zo 'emotioneel instabiel' als tijdens de opnames voor het waargebeurde The Courier. Hij speelt hierin een spion die medeverantwoordelijk was voor het stoppen van een derde wereldoorlog. ,,De generatie van mijn ouders was wel bekend met Wynne, maar hij is helaas een beetje in de vergetelheid geraakt. Het is om die reden dat ik The Courier ook zelf wilde produce ren. Het is ontroerend dat hij zich transformeerde tot iemand die ge heel onbaatzuchtig te werk ging voor een hoger doel; en om zijn vriend Oleg Penkovsky (zijn collega-spion die stiekem informatie doorspeelde naar de VS, red.) te redden.'' Wynne zat vanwege zijn spionage- avontuur twee jaar lang onder erbar melijke omstandigheden vast in een Russische gevangenis. ,,Er zijn maar enkele foto's van hem. Op de meeste zie je hem met een gezond, rond ge zicht. Maar na zijn tijd in de cel was hij onherkenbaar. De man was een geraamte. Mezelf in die fysieke toe stand plaatsen was het minste dat ik kon doen om hem te eren.'' Verwarrend Cumberbatch trekt de geschiedenis naar het nu. ,,Ik denk ook dat het een gevoelige snaar raakt in deze snel ver anderende, verwarrende tijden met #Metoo, Black Lives Matter, de kli maatcrisis en natuurlijk de corona- pandemie. Men voelt zich machte loos. Maar we zien ook dapperheid, gemeenschapszin op z'n mooist en mensen als Greta Thunberg, die ten strijde trekken; een soort alledaagse heroïek.'' De acteur zat zelf tijdens de coro nacrisis en de lockdown vorig jaar maandenlang vast in Nieuw-Zee- land. Daar was hij voor opnames voor The Power of the Dog, een wes tern die vorige week met veel ge juich werd ontvangen op het film festival van Venetië. ,,Ik had het merkwaardige geluk dat ik mijn hele familie had meegenomen; niet al leen mijn vrouw en twee zoons, maar ook mijn vader en moeder, die door de situatie zelden zoveel tijd doorbrachten met hun kleinkinde ren. Corona kende helaas veel slachtoffers, maar het voor ons was het bizar genoeg een bijna magische tijd. Een tijd die we nooit meer te rugkrijgen.'' alverwege de opnames van The Courier lasten we een pauze van drie maanden in. Die tijd had ik om zo'n 10 kilo aan gewicht te verlie zen. Ach, alsof ik reden heb tot kla gen'', klinkt het nuchter. Het ken merkt Benedict Cumberbatch, die doorbrak in de tv-serie Sherlock (als Sherlock Holmes) en zich na films als The Imitation Game, 12 Years a Slave en Marvels Doctor Strange inmiddels tot een van de meest gevierde acteurs ter wereld mag rekenen. De 45-jarige Brit is bij de filmpers geliefd om zijn opperbeste humeur en totale gebrek aan sterallures. Dat laatste blijkt al snel onderwerp van gesprek in het interview over het waargebeurde The Courier, waarin Cumberbatch een spion speelt die meehielp een derde wereldoorlog te voorkomen. ,,Maar eerlijk: in zo'n korte tijd zo veel gewicht verliezen, ik doe het nooit meer. Ik zal niet liegen, het maakte me emotioneel instabieler dan ik ooit was. Zonder er al te veel op in te gaan: het had te maken met heel veel koud water, zwemmen en een ex treem dieet. Toch was dat waar ik mentaal doorheen ging, slechts een fractie van wat Greville Wynne jaren lang moet hebben ervaren.'' Deze Wynne was een nogal saaie en naïeve zakenman die in de jaren 60 door MI6 en de CIA werd gevraagd sa men met een Russische contraspion informatie in te winnen over het kernwapenbeleid van de Sovjet-Unie. Hij liet zich overhalen door de nucle aire dreiging die weleens tot een derde wereldoorlog zou kunnen leiden. Deze film raakt gevoelige snaar in snel veranderende, verwarrende tijden donderdag 9 september 2021 VL m FESTIVALS Deze maand krijgt Johnny Depp op Euro pese filmfesti vals een onder scheiding voor zijn oeuvre. In Deauville zei hij er geen moeite mee te hebben om in Holly wood als een outsider te wor den beschouwd. Ook later deze maand, in het Spaanse San Sebastian, wordt Depp be kroond. ACTIEFILM Volgens geruch ten denkt War ner Bros. seri eus na over een nieuwe Batman- film, waarin de oudere held een jonge opvolger krijgt. De werk titel is Batman Beyond. De jonge durfal, ge naamd Terry McGinnis, wil in zijn voetsporen treden. De oude Batman wordt vermoedelijk weer door Michael Keaton gespeeld. Lockdown was een magische t Gudo Tienhooven DRAMA/THRILLER Regie: Dominic Cooke. Hoofdrol len: Benedict Cumberbatch, Ra chel Brosnahan en Jessie Buc kley. Lange tijd werd bij spionagefilms direct gedacht aan het universum van James Bond of die van 'colle ga's' als Jason Bourne (The Bourne Identity). Het werden meer en meer actieproducten, zonder afspraakjes in unheimische steeg jes om informatie uit te wisselen. Maar het genre beweegt mee met zijn tijd. Het mag tegenwoordig realistischer. Zo is The Courier eerder beklemmend en aangrij pend dan spectaculair. Benedict Cumberbatch speelt bovendien iemand in wie we ons makkelijk kunnen verplaatsen: Greville Wynne was een onopvallende za kenman die precies om die rede nen werd gerekruteerd tijdens een van de grootste internationale conflicten in de geschiedenis: de Cubacrisis. Het subtiele The Cou rier is kundig gemaakt en span nend genoeg. Onderkoeld is dus de trend, maar het had hier alle maal best wat dikker in de verf ge mogen. 44 Benedict Cumberbatch E

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 55