In Zeelandhallen Goes komt opvang voor320asielzoekers PVV verdwijnt uit de Thoolse gemeenteraad 7 Henk Verhage maakt korte film over laatste reis gezonken fregat Esme Soesman Zierikzee Het was geen reis om blij van te worden. De Roompot, gebouwd op de Zierikzeese werf De Goede In tentie, voer op 25 september 1852 voor zijn zevende reis weg uit thuishaven Zierikzee. Het koop vaardijschip vertrok naar Myanmar om een lading rijst op te halen. ,,Het Het zat eigenlijk meteen al niet mee. Op de heenweg viel de bootsman van de boegspriet zat eigenlijk meteen al niet mee. Op de heenweg viel de bootsman van de boegspriet. Hij verdronk in de Indische Oceaan", vertelt Ver- hage. Ook De Roompot zelf kwam nooit meer thuis. Op de terugweg liep de driemaster, bijna terug in Zierikzee, vast voor de kust van Walcheren. Het schip dreef stuur loos vaargeul De Roompot in; de geul waar het schip na de bouw ne gen jaar eerder naar was vernoemd. Om daar, in de nacht van 29 juni 1853, te vergaan en naar de bodem van de Oosterschelde te zinken. Het was één van de vrijwilligers van de museumhaven die het idee opperde iets filmisch met dat ver haal te doen. Qua werk en kosten een onhaalbaar plan, wist Verhage. ,,Toch ben ik toen ik thuis kwam gelijk op internet gaan zoeken en had ik ook meteen de eerste scène in gedachten. Ik ben gewoon voor de voet uit gaan werken. Normaal weet j e van tevoren wat j e budget is, heb je je locaties in orde en heb je de spelers uitgezocht. Nu wist ik dat allemaal niet." Vlaamse wrakduiker Met een klein team maakte Verhage een dik tien minuten durende film. Met kapitein Hendrik Hendriks de Boer (gespeeld door Peter van Wensen) als verteller. En met on der meer gebruikmaking van beel den van de Vlaamse wrakduiker Vic Verlinden, die 150 keer op De Roompot dook. In 2016 bracht Ver linden zijn persoonlijke, tweehon derd stukken tellende, collectie over naar het Stadhuismuseum in Zierikzee. Daar maakt het deel uit van de vaste expositie. Samen met onder meer een schaalmodel van het schip dat het museum speciaal liet maken. Museumdirecteur Al bert Scheffers: ,,Het leuke is dat De Er is hier zo verschrikkelijk veel te filmen Roompot hier in Zierikzee op de werf is gebouwd, hier werd geëx ploiteerd en bij wijze van spreken voor de monding van de haven is gezonken. De Roompot hoort hier gewoon thuis." De laatste reis van De Roompot wordt 23 september in het Stad huismuseum gepresenteerd. Vanaf die dag is de film te zien in zowel het Stadhuismuseum als in de Mu seumhaven Zeeland aan de Vissers- dijk in Zierikzee. Waar voor Ver- hage nog een schat aan materiaal ligt om vast te leggen. ,,Er is hier zo verschrikkelijk veel te filmen. De één weet hoe je oude houten schepen bouwt, de ander hoe je zo'n motor uit elkaar haalt. J e ziet hier zo ontzettend veel oude beroepen. Die sterven allemaal uit. Dat alleen al is de moeite waard om vast te leggen." Het is de bedoeling dat de noodopvang medio sep- I tember al opengaat. Het gaat om een tijdelijke op vang voor de duur van zes maanden in de Oosterscheldehal, een van de in totaal drie hallen die het complex telt. Die periode kan eventueel met nog eens zes maanden worden ver lengd. Het COA komt op dit mo ment twee- tot drieduizend bed den tekort voor de opvang van asielzoekers, mede door de ver hoogde instroom van mensen uit Afghanistan. Voor mensen uit dat land zijn er overi gens speciale opvang centra in het land. De noodopvang in de Zeelandhallen is be stemd voor reguliere asielzoekers. Burgemeester Margo Mulder: ,,De noodopvang- plekken die nu nodig zijn in ons land en het feit dat we in Goes al heel lang bekend zijn met vluchte- lingenopvang maakt dat wij zijn in gegaan op het verzoek van het COA.'' Omwonenden Volgens de burgemeester is met het COA afgesproken dat er geen asiel zoekers komen die staan geregis treerd als overlastgever en ook geen mensen uit veilige landen. Het aan tal van 320 mensen is volgens haar gebaseerd op wat de politie aankan. Omwonenden zijn over de komst van de noodopvang geïnformeerd. Om plaats te maken voor de nood opvang verhuist de vaccinatieloca tie van de GGD naar het voormalige wokrestaurant bij de Zeelandhal len. THOLEN Het Thoolse raadslid Jack Vaders stapt per direct over van de PVV naar de VVD. Afgelopen week stopte PVV- fractievoorzitter Vincent Bosch er al mee. Daarmee ver dwijnt de PVV uit de Thoolse gemeenteraad. Bosch liet eind vorige week weten zich niet meer te kunnen vinden in de landelijke koers en opstelling van de PVV. Zowel in de ge meenteraad als in Provinciale Staten gaat hij in zijn eentje verder, onder de naam Lijst Bosch. Vaders kiest voor een overstap naar de VVD, die daarmee vier zetels krijgt en na de SGP de tweede grootste partij wordt. ,,De afgelopen vier jaar is gebleken dat de heer Vaders zich bestuurlijk verantwoordelijk opstelt. Ook blijken zijn persoonlijke poli tieke opvattingen, zeker op ge meentelijke dossiers, dicht te gen die van de VVD-fractie Tholen aan te liggen, danwel hetzelfde te zijn'', constateren fractie en bestuur. Met de komst van Vaders halen de li beralen veel potentiële kiezers binnen, want de inwoner van Oud-Vossemeer werd vier jaar geleden als enige met voor keursstemmen gekozen. donderdag 9 september 2021 BE 'De Roompot hoort hier thuis' Als 'huiscineast' filmt Henk Ver- hage zo'n beetje alles wat los en vast zit bij de Museumhaven Zeeland. Beeldmateriaal te over op de plek waar oude schepen en scheepsmotoren worden ge restaureerd. Met zijn film De laatste reis van de Roompot gooit Verhage het over een an dere boeg. In dit korte docu drama neemt kapitein Hendrik Hendriks de Boer de kijker mee op de laatste reis van het in 1853 gezonken fregat De Roompot. - Henk Verhage, vrijwilliger van de Museumhaven Zeeland - Henk Verhage In de Zeelandhallen in Goes komt een noodopvang voor 320 asielzoekers. De gemeente geeft daarmee gehoor aan een oproep van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). Rob Paardekam Goes Henk Verhage op één van de schepen van de Museumhaven Zeeland aan de Vissersdijk in Zierikzee, vlakbij de plek waar De Roompot ooit is gebouwd. foto katja van noort

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52