Wethouder Both: Super dat ze dit bedacht hebben in Bath y :ï4% 6 Inwoners van Bath leggen hun toekomstvisie neer. Het oude fort moet weer tot leven komen, ook willen ze meer ruimte voor recreatie en natuur. PLAN 'DE WALLEN VAN HET FORT MOETEN TERUGKOMEN' IIJËtll I en Bevelands mini dorpje van zo'n hon derd inwoners dat op een mooie dag een I veelvoud aan toeristen en recreanten verwelkomt? Dat kan alleen over Bath gaan. De meeste bezoekers vergapen zich op de dijk aan de grote zeesche pen die zich door het Nauw van Bath wurmen. Als het aan de in woners ligt is er straks ook aan de andere kant van de dijk heel wat moois te zien en te beleven. Het dorpje, ooit gebouwd als zeefort, moet haar wallen weer terug krij - gen en het startpunt worden van twee wandelroutes door bijzon dere natuurgebieden. Naar zo'n klein dorpje luisteren ze toch niet. Dat was volgens in woner Maarten Haentjens Dekker jarenlang het idee in Bath. Totdat burgemeester José van Egmond op bezoek kwam. ,,Als jullie iets willen, moet je van je laten horen, zei ze." Dat hebben de Bathsena- ren in hun oren geknoopt. Nadat de gemeente eerder bereid bleek om een ideeën voor het parkje bij de dorpsentree over te nemen én ze succesvol actie voerden tegen de komst van een mestvergister, kantelde het beeld. Zelfs naar het kleine Bath wordt geluisterd. Energielandschap Met dat idee in het achterhoofd kwam een groepje dat lucht had gekregen van plannen om een 'Energielandschap' aan te leggen ten oosten van Rilland in actie. Haentjens Dekker: ,,Het is duide lijk: er gaat wat veranderen. Dan kun je maar beter pro-actief zijn en het naar je hand zetten." ,,Ie- dereen dacht: dat is ver van mijn bed", vult Piet Weijler aan. ,,Maar op dat moment zijn ook veel dorpsgenoten wakker geschud. De boomgaard langs de Schans- weg werd gerooid en opeens kon je veel verder kijken. Ook hoor je het geluid van de snelweg en de trein nu veel beter." Crossbaan Na drie sessies in het buurthuis rolde er plan uit waar de begrip pen leefbaarheid en beleefbaar- heid centraal staan. Voor zowel inwoners als bezoekers moet het aantrekkelijk worden om te wan delen in de twee aangrenzende Het is duidelijk: er gaat wat veranderen. Dan kun je maar beter pro-actief zijn het naar je hand zetten natuurgebieden. Zowel rond de Bathse Kreek aan de westkant van het dorp als over het Bathse Schor aan de oostrand moet een pad in de vorm 'lus' komen: samen vor men ze de '8 van Bath'. In dat laat ste gebied ligt nu nog een cross baan. Haentjens Dekker: ,,Die hoeven we niet kwijt, maar zou den we graag verhuisd zien naar de grens met België. De meeste mensen ervaren nu toch enige vorm van overlast." Praathuis Ook rond het dorp zelf moeten de wandelmogelijkheden worden verbeterd. Wie naar de zeedijk wil, moet nu ver omlopen via de enige toegangsweg. Dat kan wor den opgelost door tegelijk met de aanleg van de wallen een pad aan te leggen van de Walstraat naar 101 E-U%J r'*-w- v-:> life :"Sv -M het praathuis op de zeedijk. Zo ontstaat ook een verbinding met buurthuis De Tobbe. Vrijwillig beheerder Weijler: ,,Dat is nu al leen in het weekend open voor Bathsenaren die hun verhaal kwijt willen of een feestje hou den. In de toekomst zou je dat kunnen uitbreiden zodat ook an dere mensen er terecht kunnen." Haentjes Dekker knikt instem mend. ,,De stroom dagrecreanten neemt hard toe, Maar sinds café Land- en Scheldezicht in 2009 tot ieders groot verdriet is verdwe nen, kun je hier geen kopje koffie 'De 8 van Bath': twee wandelroutes aan weerszijden van het dorp, meer krijgen." met Fort Bath als middelpunt. foto werkgroep fort bath vroeg om in te gaan op de wense lijkheid, uitvoerbaarheid en be taalbaarheid van de wensen. ,,Het begint met het droombeeld. Ge durende het project moet blijken wat wel en niet realistisch is. Ideeën kunnen zich ook ontwik kelen." Fonds De werkgroep die de plannen heb ben uitgewerkt hoopt dat deze kunnen worden uitgevoerd met bijdragen uit een op te richten fonds van Energielandschap Ril land-Oost. Dat wordt straks jaar lijks gevuld met tienduizenden euro's. Het geld is afkomstig van ontwikkelaars van zonneparken. Ook het Reimerswaalse deel van het omgevingsfonds van Wind- park ZE-BRA zou hier bij kunnen worden gevoegd. Both benadrukt dat dit fonds een eigen bestuur van inwoners krijgt dat over de besteding gaat. ,,Het wordt geen speeltje van de gemeente." ,,Dit is nou wat we bedoelen met inwonerparticipatie!" Wethouder Maarten Both is onder de indruk van de breedgedragen plannen die de inwoners van Bath afgelopen maanden hebben gemaakt. ,,Deze mensen denken niet: 'help wat gaat er gebeuren', maar zeggen: 'dit biedt een kans voor ons dorp en onze omgeving'." De wethouder vindt het nog te donderdag 9 september 2021 BE Kleine Bath durft groot te dromen Joeri Wisse Bath - Maarten Haentjens Dekker, inwoner Bath sWHÊStm "if-* - .-v. v V'OzSS tiggMS -v-.. n"r V. j %L- r...... 'V" -i; wi.-f />-,v V'^' 1 Piet Weijler en Maarten Haentjens Dekker op de zeedijk bij Bath. Op het stoppelveld rond het dorp zouden ze graag een zes hectare groot park zien verrijzen, waar de contouren van het oude fort in te rugkomen. FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Joeri Wisse Wethouder Maarten Both: ,,Dit is nou wat we bedoelen met inwo nerparticipatie!" FOTO MARCELLE DAVIDSE siHjimc Wandelpad in vorm van 8 door beide natuurgebieden met het Fort Bath als middelpunt. tester*.*

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51