Natuurgebied koning moet het hele jaar open II Dat de Oranjes de besloten jacht moeten opgeven in ruil voor subsidie, valt niet goed op het paleis, zeggen kenners. Toch wordt verwacht dat de koning Kroondomein Het Loo het hele jaar openstelt. ,,Hij wil het onderhoud vast niet uit eigen zak betalen.'' 4 KROONDOMEIN OPENSTELLING Niek Megens Apeldoorn Dat meldde de minister gisteren in een brief aan de Tweede Ka mer. Tot dusver mocht de koning het gesubsidieerde Kroondomein tijdens het jachtseizoen op slot gooien om in het najaar onge stoord te kunnen jagen. Actievoerders maken hier al ja ren bezwaar tegen, gesteund door de Partij voor de Dieren in de Tweede Kamer. Ook juristen heb ben forse kritiek geuit. Zij stellen dat de koning oneigenlijk ge bruikmaakt van de 4,7 miljoen euro aan subsidie voor natuurbe heer die het Kroondomein de af gelopen vijf jaar heeft ontvangen. Wie aanspraak wil maken op deze subsidieregeling moet het betreffende natuurgebied 358 da gen per jaar openstellen voor het publiek. De aanvrager mag daar naast maximaal 1 hectare afsluiten voor privégebruik. Dat gebeurde niet, want voor het koningshuis maakte het ministerie van Land bouw in 2016 een uitzondering. Het was de koning toegestaan om van half september tot half de cember 7200 hectare van het ge bied af te sluiten met behoud van de miljoenensubsidie. Noodzakelijk Afgelopen voorjaar hield de mi nister nog vol dat 'bescherming van de persoonlijke levenssfeer' van de koning hiervan de reden was. Eerder gaf Schouten als re den op dat sluiting van het Kroon domein noodzakelijk was om het 'unieke karakter van het gebied te behouden'. De periodieke sluiting was volgens de minister 'essenti eel voor de balans tussen houtpro ductie, de aanwezigheid van hoef dieren en recreatie'. In de nieuwe subsidieregeling voor de periode 2022-2027 is van dat alles geen sprake meer. Het ministerie van Landbouw volgt voor de komende jaren de subsi dieverordening van de provincie Gelderland. 'Met het aanvragen van de subsidie verplicht de aan vrager zich de subsidiabele terrei nen 358 dagen van zonsopgang tot zonsondergang open te stellen', schrijft de minister aan de Kamer. 'Uitzonderingen hierop komen volledig overeen met de voor waarden van de Gelderse rege ling.' Kamerlid Frank Wassenberg (PvdD) is verrast door de briefvan Schouten, maar noemt het 'ge weldig nieuws'. ,,Als de koning subsidie wil, dan moet hij gewoon Kroondomein is een geschenk aan het volk en moet altijd toegankelijk zijn voldoen aan de voorwaarden. Dat is evident.'' Mocht Willem- Alexander afzien van de subsidie, dan nog moet het Kroondomein het hele jaar open blijven, zegt Wassenberg. Hij wijst op een mo tie van zijn partij van die strek king die in 2018 door de Tweede Kamer is aangenomen. ,,Het Kroondomein is een geschenk van Wilhelmina aan het volk en moet daarom altijd toegankelijk zijn. Subsidie of geen subsidie.'' Afgelopen voorjaar gaf minister Schouten op verzoek van de Tweede Kamer de onderliggende stukken uit dit dossier vrij. Daar uit viel op te maken dat de uitzon deringspositie voor het Kroondo mein onder druk van de ambte lijke en politieke top werd gefor ceerd. Wassenberg leidde daaruit af dat niet de privacy van de ko ning maar de jacht doorslagge vend was. donderdag 9 september 2021 GO Willem-Alexander raakt privilege kwijt. i oio hh „np Om de miljoenensubsidie voor het Kroondomein te behouden, moet koning Willem-Alexander het natuurgebied op de Veluwe 358 dagen per jaar openstel len. Minister van Landbouw Ca- rola Schouten heeft de omstre den uitzonderingsregels uit de subsidieregeling voor de ko mende jaren geschrapt. - Frank Wassenberg, PvdD Kroondomein dit najaar al open? 'Zou koninklijk gebaar zijn' Kroondomein Het Loo is een prachtig natuurgebied. FOTO HOLLANDSE HOOGTE KINA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4