Bikefitting helpt fietsers van pijn af 6 WERKGROEP STRANDKORREL NIEUWE SCHOONMAAKPLOEG Een zoveelste kustopruimclub of is het 'alle beetjes helpen'? ,,Het belangrijkste is dat je het doet", zegt Henk Visser van Strandkorrel, de jongste schoonmaakgroep van Schouwen- Duiveland. waarbij Firma Bos uit Grijpskerke hielp de korrels op te zuigen. Maar vlak nadat dat gebeurd was, lagen de korrels er alweer. Toen wist ik, er moet wat gebeuren." In maart werd de werkgroep Strandkorrel opgericht, als onderdeel van de Natuur- en Vogelwacht. Coördina tor Visser: ,,Je hebt een rechtsper soon als de Vogelwacht nodig om je te kunnen uiten." Bewustwording Samen met een stagiaire van de HZ is Visser de kustlijnen van Schouwen-Duiveland en Noord- Beveland afgegaan op zoek naar hotspots. Aan het eind van de Hoosjesweg bij Serooskerke is zo'n plek waar vuil aanspoelt. Niet al leen plastic korrels, maar ook vis- pluis, jerrycans en biomedium, waterfiltertjes uit de viskweke- rijen. Elk stukje plastic of vuil dat Henk Visser raapt, inmiddels al duizenden, gaat op de foto. Of het nou te herleiden is naar de oor sprong of niet. ,,Het gaat om be wustwording. Dat de troep die je maakt, ergens anders voor vervui ling zorgt." Dat er een convenant Schone Schelde is en The Clean Sweep, waarbij bedrijven beloven hun uitstoot te beperken, helpt volgens Visser. Maar het opruimen ook. ,,Ik Ik vind dat bedrijven moeten weten dat hun troep hier ligt. Dat je laat zien: hier heb ik uw rotzooi vind dat bedrijven moeten weten dat hun troep hier ligt. Dat je laat zien: hier heb ik uw rotzooi." Wat Visser betreft, komt er een Ooster- scheldewachter, een soort bos wachter langs de waterkant, die mensen op de bon slingert als ze iets doen dat niet door de beugel kan. En een calamiteitenfonds. ,,Als je als bedrijf aan de Ooster- schelde zit, moet je zorgen dat je nul verliest. En als je dan toch wat verliest, stop dan een bedrag in een calamiteitenfonds, zodat vrij willigers zoals wij met grijpers en vuilniszakken je rotzooi kunnen opruimen. Wat mij betreft is de cirkel dan rond." Om het hele jaar door de Oos- terscheldekust vrij van plastic en andere vuil te houden, zoekt Vis ser nog meer vrijwilligers, zowel op Schouwen-Duiveland als Noord-Beveland. omaar een strandjutac tie organiseren, daar is Henk Visser geen voor stander van. ,,Je moet hier elke dag zijn", vindt hij. En ja, ,,je moet wel een bepaalde drempel over om met je petje op en grijper in de hand langs de waterkant te gaan staan." Zijn 33 jaar ervaring voor de klas - 'Dan is niets te gek meer' - en Greta Thunberg hebben Visser ge holpen. ,,Greta heeft mij wakker geschud. Hartverwarmend zoals zij tegen de oudere generatie heeft gezegd: kom van je luie stoel af." Visser, secretaris bij de Natuur- en Vogelwacht Schouwen-Duive- land, liep al eens mee met de Bende van het Strand op zoek naar afval in de duinen en op het strand van Schouwen-Duiveland. ,,Toen dacht ik: dat afval moet toch ook dichter bij huis liggen?" Hij woont tegen de dijk naast het oude stoomgemaal onder Kerkwerve. Buurman Vos Broekema wees hem op de vele plastic nurdles, kleine korrels die in grote getale aanspoelden langs de Schouwse zuidkust. ,,Er volgde een actie De coronamaatregelen gaven de re creatieve fietsbranche begin vorig jaar een enorme boost. Sporten in groepsverband en in sportscholen mocht een tijd niet meer. Dus gin gen veel mensen aan de wandel of op zoek naar een fiets, om toch in beweging te blijven. Maar lange af standen rijden, doe je niet zomaar. Het vergt niet alleen conditie, maar ook precisie. Want wie niet goed op zijn fiets zit, vergaat het plezier al snel. Een pijnlijke nek, rug of kont kunnen er al snel voor zorgen dat je een racefiets maar in de schuur laat staan. Om dat voor te zijn, biedt Ram meloo (54) zijn diensten aan, nabij de McDonald's in Terneuzen. Een deel van de week werkt hij bij Hall in Breskens aan carbon zeilmasten, het andere deel is hij bezig met alles wat met de juiste afstelling van fiet sen en skischoenen te maken heeft. Als je zijn winkel en werkplaats binnenstapt, krijg je ook een beetje het idee in een dokterspraktijk te zijn aanbeland. Het staat vol met meetapparatuur. ,,Je bent bij mij aan het verkeerde adres om je remblok- jes te laten vervangen, maar als je problemen hebt met bewegen, dan kan ik helpen'', vertelt Rammeloo. De Terneuzenaar studeerde Sport Beweging, waarna hij als skileraar aan de slag ging in Noord- Italië en Oostenrijk. Nadat hij een Als je problemen hebt met bewegen, dan kan ik helpen indoor-skipiste in Hamburg op po ten had gezet, belandde hij terug in zijn geboortestreek. Daar hielp hij mee met het opzetten van de skihal in Terneuzen. ,,Ik heb er de eerste sneeuwvlokjes zien dwarrelen en heb er ook lang lesgegeven. Maar weet je, ik houd toch vooral van buitensporten. Op een gegeven moment voelde het toch een beetje alsof ik les gaf in een koelkast. Ik be gon uitdaging te missen. Toen de piste in 2012 failliet ging, ben ik voor mezelf begonnen.'' Aanvankelijk richtte Rammeloo zich alleen op het aanmeten van skischoenen. Daar kwam dit jaar ook het fietsen bij. ,,Het steekt alle maal heel nauw. Hoe zitten je schoenen? Moeten ze wat worden uitgedrukt? Zitten de plaatjes onder je schoenen helemaal goed? Daar heb ik allemaal apparatuur voor. Daarnaast kan ik uitlezen waar de drukpunten op je voet zitten, hoe veel watt je met links en rechts trapt en hoe de verhouding tussen pedalen en zadel moet zijn. Al dat soort dingen bepalen samen de be ste afstelling van je fiets. En dus of je er comfortabel op kunt rijden.'' Drie categorieën Bij Rammeloo kloppen grofweg drie categorieën fietsers aan: men sen die een fiets willen kopen, mensen die pijn hebben (bijvoor beeld omdat ze op een tweede hands fiets nog niet goed uit de weg kunnen) en de getrainde wedstrijd fietser die met kleine aanpassingen nog beter hoopt te presteren. En wat kost dat dan allemaal maar niet? Uiteraard, je kunt het zo gek maken als je zelf wil. De goedkoopste (een statische fitting) variant kost 75 euro, de duurste (een dynamische 3D-fitting) 250 euro. donderdag 9 september 2021 'Elke dag met een grijper langs de kust' Henk Visser op het strandje achter de vuilnisbelt aan de Hoosjesweg in Serooskerke. Het is een van de hotspots langs de Oosterschel- dekust waar veel afval aanspoelt. foto marieke mandemaker - Henk Visser, Strandkorrel Valeska Nastaly Serooskerke Fietsen is hartstikke in. De race fietsen zijn niet aan te slepen. Maar als je eenmaal fietst, komt al snel het volgende: pijn. Daar speelt Werner Rammeloo op in met zijn Bikefitting Service. Raymond de Frel Terneuzen - Werner Rammeloo

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49