CDA haalt uit naar Rutte over 'duiventil' Vliegveld dicht toch een optie Juf Simone: 'Ik zou niets anders willen NIEUWS 3 Leraren en schoolleiders op de basis school genieten van hun werk, ook al zijn er zeker nadelen. De tekorten aan opgeleid onderwijspersoneel rijzen ondertussen de pan uit. Zo'n 85 procent van het perso neel in het primair onderwijs is (zeer) tevreden over zijn baan. De inhoud van hun werk, het type dienstverband (vaak vast) en de werkzekerheid zijn de be langrijkste pluspunten, staat in de Arbeidsmarktanalyse pri mair onderwijs 2021, die vandaag verschijnt. De meesters en juffen oordelen het minst positief over de beloning en de mogelijkheid om thuis te werken. Ook ervaart een aanzienlijk deel van het personeel regelma tig een hoge werkdruk. Bijna 61 procent geeft bijvoorbeeld aan op vaste basis veel te moeten werken. Naast de taakeisen vindt een deel dat het werk ook emo tioneel belastend is en bijvoor beeld stress oplevert. De werkdruk wordt alleen maar hoger door het lerarente kort. Dat groeit, omdat een grote groep leraren met pensioen gaat, terwijl het aantal leerlingen de komende jaren maar langzaam zal dalen. Sterker nog, het aantal leerlingen neemt in sommige gemeenten juist toe. ,,Er zijn simpelweg meer men sen nodig dan er beschikbaar zijn", zegt voorzitter Ton Groot Zwaaftink van het Arbeids marktplatform PO. „Daardoor ontstaan er situaties waarin scholen proberen om met veel kunst- en vliegwerk mensen voor de klas te krijgen, wat de kwaliteit niet altijd ten goede komt. Ook wordt het onderwijs vaker door ondersteuners gege ven dan je eigenlijk zou willen." Er is wel instroom van nieuwe krachten, bijvoorbeeld vanuit de pabo's of door zij-instromers. Ook stijgt het aantal studenten dat kiest voor een deeltijdoplei ding of duale opleiding aanzien lijk. ,,Het is belangrijk om aanko mende en startende leraren zo lang mogelijk te behouden. Dat lijkt steeds beter te lukken, on der meer door goede begeleiding en het feit dat ze vaker een vast contract of een tijdelijk contract Scholen proberen met kunst- en vlieg werk mensen voor de klas te krijgen met uitzicht op een vast contract hebben", zegt Groot Zwaaftink. Toch lijkt het per saldo voorals nog een druppel op de gloeiende plaat. In schooljaar 2019/2020 waren er ruim 11.000 vacatures in het primair onderwijs, goed voor meer dan 7500 arbeids plaatsen. Uit prognoses blijkt dat in 2025 een extra tekort wordt verwacht van ruim 1430 voltijd banen. De grootste schaarste zou ontstaan in Noord-Holland. Het kabinet heeft wel miljar den vrijgemaakt voor het onder wijs om corona-achterstanden weg te werken, maar de vrees is dat deze eenmalige zak geld op de lange termijn geen zoden aan de dijk zet. Om mensen naar het basisonderwijs te trekken en daar te houden moet de loon kloof met het voortgezet onder wijs worden gedicht en mogen schoolorganisaties best meer zelf te zeggen krijgen over het beleid en de aansturing van leerlingen, vinden de onderzoekers. Groot Zwaaftink: ,,Er moet structureel worden geïnvesteerd in het onderwijs, zeker ook in de grote steden. Door de tekorten in de grote steden wordt de werk druk voor de overgebleven lera ren zo hoog dat een overstap aantrekkelijk is. Met een structu rele salarisverhoging kunnen schoolbesturen hun leraren be houden en nieuwe leraren aan trekken. En tegen het volgende kabinet zou ik zeggen: voer geen grote veranderingen door, maar vertrouw op de kracht van de professionals om zelf het onder wijs vorm te kunnen geven." We moeten ons als maatschappij schamen ,,Hoe gaat de premier ervoor zor gen dat hij zijn team wat beter bij elkaar houdt?'' vraagt CDA- Kamerlid Inge van Dijk zich af. Meerdere partijen in de Kamer zijn kritisch over het opstappen van Cora van Nieuwenhuizen (VVD) als demissionair minister van Infrastructuur en Water staat. Van Nieuwenhuizen ver trok vorige week, omdat zij een nieuwe baan heeft als lobbyist bij de branchevereniging van energiebedrijven. In juli pakte D66-staatssecretaris Stientje van Veldhoven ook al haar biezen bij hetzelfde ministerie. ,,Het is niet dat we niet begrij pen dat bewindspersonen op een gegeven moment op zoek gaan naar een andere baan, maar ik doe toch een beroep op het morele kompas'', zegt Van Dijk. ,,Op dit moment is het kabinet een duiventil aan het worden. Bewindspersonen vliegen in en uit en voor ons als Kamerleden is het iedere keer weer een verras sing wie er bij een debat aan tafel verschijnt.'' ChristenUnie-Kamerlid Don Ceder spreekt van 'een onwen selijke keuze' door Van Nieu- wenhuizen. De PVV trekt het felst van leer: ,,Tsja, waarom zou je je ambtstermijn afmaken als je ook kunt zwemmen in een geld- pakhuis?'' aldus PVV'er Martin Bosma Rutte zegt het voortij dige ver trek 'ook niet graag te zien'. ,,Het gebeurt hoogst zelden dat een bewindspersoon een andere functie aanvaardt. Ik vind het ontzettend jammer als iemand weggaat, het is ook niet goed voor het team. Maar het blijft al tijd een persoonlijke afweging.'' MAASTRICHT De provincie Limburg sluit een mogelijke sluiting van Maastricht Aachen Airport niet langer uit. De pro vincie wil laten doorrekenen wat de kosten en baten van het vliegveld zijn, en wat de gevol gen zijn als het vliegveldterrein een andere bestemming krijgt, blijkt uit een brief van gedepu teerde Stephan Satijn. Eerdere provinciebesturen peinsden er niet over een mogelijke sluiting van het vliegveld in overweging te nemen. Maar de kritiek zwol aan, omdat het vliegveld, eigen dom van de provincie, al jaren noodlijdend is. Ook wordt ge klaagd over geluidsoverlast. donderdag 9 september 2021 GO Leraar tevreden, ondanks laag loon en werkdruk Edwin van der Aa Den Haag - Ton Groot Zwaaftink, Arbeidsmarktplatform PO Leraar zijn is het mooiste vak ter wereld, vertelt kleuterjuf Simone van Bolhuis (50). Maar de werk druk is op veel scholen een pro bleem en er blijft de loonkloof met het voortgezet onderwijs. Van Bolhuis is lerares op een ba sisschool in Maarssen en be stuurslid van PO in Actie. Over haar werk niets dan lof: ,,Ik zou niets anders willen. Dit is mijn favo riete baan, omdat je kunt werken in een team, maar ook bezig bent met je eigen toko. En je brengt de kin deren iets bij, dat is dankbaar werk. Zelfs het contact met de ouders, die tegenwoordig 'veeleisend' wor den genoemd, ervaar ik niet als zwaar. Het is mooi dat ik samen met hen kan zorgen dat hun kind iets leert en goed in zijn vel zit." Bij Van Bolhuis op school is de for matie rond, maar ze beseft dat lang niet alle scholen deze luxe kennen. ,,De tekorten maken het werk dan steeds zwaarder. Maar er zijn maatregelen genomen die de druk hebben verlaagd. De be roepsgroep houdt de werkdruk ook deels zelf in stand door te wei nig overbodigheden te schrappen." De personeelstekorten komen vol gens Van Bolhuis mede door het imago van de leraar: hard werken tegen een lager salaris dan elders. ,,Dan is de keuze, vooral door jonge mensen, snel gemaakt. De loon kloof met het voortgezet onderwijs is niet kleiner geworden de laatste jaren. We moeten ons als maat schappij schamen dat wij niet in staat zijn kinderen het onderwijs te geven dat zij nodig hebben. De kansenongelijkheid is gegroeid." De lerares benadrukt dat het on derwijs meermaals heeft gestaakt om de problemen aan te kaarten. „Maar toen kwam corona. We zeg gen nu niet: bekijk het maar en laat ouders het maar zelf regelen. Want de betrokkenheid in het onderwijs is groot. Maar de opgaven die er al tijden liggen, zijn dat ook." Het CDA heeft in een Tweede Kamerdebat forse kritiek geuit op de rol van premier Mark Rutte bij het voortijdige vertrek van bewindspersonen uit het demissionaire kabinet. Peter Winterman Den Haag M Simone van Bolhuis: ,,De be trokkenheid in het onderwijs is groot.'' FOTO MARLIES WESSELS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3