EENS EEN ZEEUW H 11 Schrijfster Marlies Allewijn (43) groeide op in Yerseke en verruilde 25 jaar geleden het Zeeuwse mossel- en oesterdorp voor Amsterdam, waar ze nu nog steeds woont met haar man en zoon. Ze werd op slag verliefd op deze stad, maar nog steeds onthullen haar boeken haar Zeeuwse wortels, want de personages hebben steevast een band met Zeeland. SchEef had geschreven liep ik met het idee in mijn hoofd om een verhaal te schrijven over twee vrouwen die in verschillende tijden leefden. Toen ik een artikel tegenkwam over de Slag om de Schelde, was ik verbaasd dat ik daar nooit iets over had geleerd op school. Ik kende dat stuk van de Zeeuwse geschiedenis niet, terwijl ik in Zeeland ben opgegroeid. Dat zorgde er wel voor dat ik gelijk een onderwerp had voor een boek. Dat werd Ze was 16 hierin schrijf ik over Ize, een meisje uit deze tijd en Janna, een leeftijdsgenoot die in oorlogstijd leefde. En ja, de Slag om de Schelde is iets uit de Zeeuwse geschiedenis en ik koos ervoor om Ize Amsterdamse roots te geven, omdat ik die stad in middels ook kende. Mijn derde boek De Meid is geïnspireerd op het ver haal van Neeltje Lokerse. Zij ging vanuit Zeeland naar Amsterdam en toen dat verscheen was ik opeens de schrijver die over Zeeland en Am sterdam schreef. De hoofdpersoon uit mijn laatste boek Barsten is ook opgegroeid in Zeeland. Ja, weet je, ik had de hoofdpersoon ook op kunnen laten groeien in Brabant, maar ik weet niks van Brabant, dus voor mij was het niet meer dan logisch dat de hoofdpersoon uit Zeeland kwam." Je ziet hier van alles, mensen met paars haar en mensen die in hun string aan het skaten zijn ,,Ik heb inmiddels mijn leven in Am sterdam, mijn kind groeit hier op en zit hier op school. Ik heb hier mijn vrienden. Ik woon al langer in Am sterdam dan ik in Zeeland heb ge woond. Dus, nee, we komen niet de finitief terug naar Zeeland. Maar ik kom er wel regelmatig. Sterker nog, we hebben sinds twee jaar een huisje in Zeeland.'' ,,Dat is een enorme luxe, dat besef ik heel goed, maar we genieten er heel erg van. Ik vind het leuk dat ik mijn familie kan zien als ik in Zeeland ben en ik geniet daar enorm van de na tuur en de zee. Iedere keer als ik op mijn fiets stap, wat voor weer het ook is, het is altijd prachtig in Zeeland. Al met al hebben wij het beste van twee werelden. Hier, in Amsterdam heb ben we de reuring en in Zeeland de rust." ,,Dat is eigenlijk niet zo'n spannend verhaal. Ik ben naar Amsterdam ver trokken om te gaan studeren. Ik ben begonnen met Engelse Taal en Let terkunde en nadat ik mijn prope deuse had gehaald heb ik Film- en Televisiewetenschappen gestu deerd.'' ,,Dat was een bewuste beslissing. Mijn man komt ook uit Yerseke en voordat ik ging studeren, was hij al een jaar in Amsterdam geweest voor zijn werk. Hij vond het daar fantas tisch en ook ik was gelijk verliefd op deze stad, vanaf de eerste seconde. Ik vind het heerlijk om hier te wonen. Als ik op mijn fiets stap en ik rijd langs de grachten, kan ik enorm ge nieten van de levendigheid en de mensen die er rondlopen. Je ziet hier van alles, mensen met paars haar en mensen die in hun string aan het skaten zijn. Het is echt genieten om naar al die verschillende mensen te kijken. Heerlijk om te zien dat nie mand hetzelfde is.'' ,,Ik weet heus wel dat er ook heel vervelende dingen gebeuren in deze stad, maar ik voel me hier zo vrij. Je kunt hier echt anoniem zijn als je dat wil en er is altijd wat te doen. Als we geen zin hebben om te koken, wat re gelmatig voorkomt, gaan we naar een eetcafeetje op de hoek van de straat. Op zondag kunnen we naar een mu seum als we daar zin in hebben of met vrienden op het terras afspreken. Het is echt niet zo dat we zeven da gen in de week op pad zijn, maar al leen het idee dat het kan als we daar zin in hebben.Dat is een lekker ge voel. Dat voelt heel vrij." ,,Ja, dat klopt. Op mijn dertiende kreeg ik de diagnose jeugdreuma, he laas had ik een vorm waar je niet overheen groeit. Op een gegeven mo ment ging het zo slecht met mijn ge zondheid dat ik thuis kwam te zitten. Daar kreeg ik nogal een minderwaar digheidscomplex van, want ik ben vrij ambitieus en wil graag dingen doen. Maar mijn man wist zich een opmerking te herinneren die ik ooit maakte op een feestje. Ik had tegen iemand gezegd: 'Over tien jaar heb ik een boek geschreven'. Ik weet nog dat ik na die uitspraak dacht: 'Huh, wat zeg ik nu voor raars?' Maar die op merking was ook bij mijn man blij ven hangen, want toen ik ziek thuis zat, zei hij tegen mij: 'Jij wilde toch een boek schrijven? Je lijf werkt mis schien niet meer, maar je hersens nog wel.' Dat boek moest natuurlijk gaan over reuma, dat is altijd een item geweest in mijn leven en op dat moment zeker. Toen heb ik SchEef ge- schreven, mijn eerste jeugdroman over het veertienjarige meisje Eef dat te horen krijgt dat ze reuma heeft." ,,Nou, eerlijk gezegd was dat een beetje een toevalstreffer. Nadat ik GO DONDERDAG 9 SEPTEMBER 2021 'In Amsterdam hebben we de reuring en in Zeeland de rust' - Marlies Allewijn, schrijfster Denk je dat je nog eens terugkomt naar Zeeland? Rachel van Westen Amsterdam Hoe komt een Zeeuws meisje in Am sterdam terecht? Was het een bewuste keus om na je studie in Amsterdam te blijven of ben je per ongeluk blijven 'plakken'? Je bent naar Amsterdam vertrokken voor een studie, maar uiteindelijk ben je schrijfster geworden. Hoe is dat gekomen? Marlies Allewijn: Ik woon al langer in Am sterdam dan ik in Zee land heb gewoond.'' ROMY VAN LEEUWEN In de boeken die je daarna hebt ge schreven, speelt Zeeland altijd een rol. Zegt dat toch iets over je Zeeuwse trots?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39