Groene tunnel langs kanaaldijk verdwijnt II 6 Bloemenpracht van Wijndomein De Boe trekt de aandacht Noodopvang voor320 asielzoekers in Zeelandhallen De zonnebloemen staan op grond van Wijndomein De Boe in Koude kerke. Tot verrassing van vele hon derden, al dan niet geregelde, pas santen bloeien er sinds een paar weken opeens duizenden zonne bloemen. Jongeren nemen selfies om op Instagram net te doen alsof ze in Frankrijk zijn, ouderen laten via foto's op Facebook weten dat het in september in 'hun achtertuin' nog volop zomert. Waar komt die bloemenpracht vandaan, die gele zee golfde in vorige jaren toch niet in de nazomer vlak tegenover de Vlissingse wijk Lammerenburg? Walcherse wijn Nee, de zonnebloemen bloeien dit jaar voor het eerst, onthult Maaike Bierema lachend. Bierema woont op het wijndomein en is de moeder van wijnboer Bruno Suter. Wijn domein De Boe was tot vorig jaar nog een fruitboomgaard, waar hon derden appel- en perenbomen stonden. Dit voorjaar werden 17.000 druivenstokjes neergezet om over twee jaar bijzondere Wal- cherse wijn - die in 2024 op dronk moet zijn - te kunnen maken. Over één of twee jaar wordt het areaal druivenpercelen nog flink uitgebreid, legt Maaike Bierema uit. ,,Op zo'n anderhalve hectare heb ben we in juni zonnebloemen ge zaaid. Op die grond stonden begin dit jaar nog fruitbomen, die met grof materieel zijn verwijderd. Om ook op die percelen druivenstokken te kunnen zetten, moet de grond een beetje losser worden. Dat ge- beurt nu door er zonnebloemen te laten groeien." Bierema's man, pa Suter, komt uit Frankrijk en de zonnebloemen geven veel voorbijgangers het ge voel of ze door een Frans landschap rijden. ,,Dat was niet direct de op zet, maar het is wel een leuke en Het is toch prachtig dat vlak bij huis zulke zonnebloemenvelden liggen vrolijke bijkomstigheid. We heb ben gemerkt dat mensen het bloe menveld echt appreciëren en vin den het prima dat iedereen even komt kijken." Kniptang Dat mensen het veld in lopen om een nog mooiere foto te kunnen maken, vinden de wijnboeren niet erg. Liefhebbers kunnen ook wat verder het veld in om zonnebloe men met langere stelen te plukken. Plukken is overigens niet zo mak kelijk, zodat de eigenaren van het wijndomein een kniptang bij de 'kassa' (een houten geldkistje) heb ben neergelegd. Voor vijftig cent per bloem - of de steel nou dertig centimeter lang is of anderhalve meter - kunnen mensen een bos van het zomergoud meenemen. ,,Zo houden wij er ook nog een zak cent aan over", lacht Bierema. Netty Louws uit Vlissingen en Corrie Moens uit Oost-Souburg zijn twee van de velen, die er blij mee zijn. ,,Het is toch prachtig dat vlak bij huis zulke zonnebloemen- velden liggen", zegt Louws. Moens belt haar dochter om te vragen of die een bosje wil. Als die bevesti gend antwoordt, besluit ze zelf ook maar een plukje bloemen mee te nemen. ,,Toch wel heel mooi hè." Het is de bedoeling dat de nood opvang medio september al opengaat. Het gaat om een tijde lijke opvang voor de duur van zes maanden in de Oosterschel- dehal, een van de in totaal drie hallen die het complex telt. Die periode kan eventueel met nog eens zes maanden worden ver lengd. Het COA komt op dit moment twee- tot drieduizend bedden tekort voor de opvang van asiel zoekers, mede door de ver hoogde instroom van mensen uit Afghanistan. Voor mensen uit dat land zijn er overigens spe ciale opvangcentra in het land. De noodopvang in de Zeeland hallen is bestemd voor reguliere asielzoekers. Omwonenden Burgemeester Margo Mulder van Goes: ,,De noodopvangplek- ken die nu nodig zijn in ons land en het feit dat we in Goes al heel lang bekend zijn met vluchtelin genopvang maakt dat wij zijn in gegaan op het verzoek van het COA.'' Volgens de burgemeester is met het COA afgesproken dat er geen asielzoekers komen die staan geregistreerd als overlast gever en ook geen mensen uit veilige landen. Het aantal van 320 mensen is volgens haar geba seerd op wat de politie aankan. Omwonenden zijn over de komst van de noodopvang geïn formeerd. Vaccinatielocatie Om plaats te maken voor de noodopvang verhuist de vacci natielocatie van de GGD naar het voormalige wokrestaurant bij de Zeelandhallen. Langs tal van dijken zijn de afgelo pen jaren al populieren gekapt door Staatsbosbeheer omdat de bomen oud en ziek zijn. Maandag is de ka naaldijk langs de Oude Arne aan de beurt. ,,De bomen zijn behoorlijk op leeftijd. Er zitten spleten, kieren en gaten in", verklaart boswachter Karel Leeftink van Staatsbosbeheer. ,,En er vallen regelmatig takken af. Grote takken. Die vallen op de ak kers ernaast en dat levert schade op. Ook voor de veiligheid van de wan delaars is het beter om de bomen te rooien." De kanaaldijk is aan weerszijden begroeid met populieren. Als wan delaar loop je dus door een groene tunnel. Dat kan straks niet meer. De bomen aan één kant van de dijk De bomen zijn behoorlijk op leeftijd. Er zitten spleten, kieren en gaten in - de landzijde - worden alle 160 ge kapt. ,,De bomen aan de kanaalzijde blijven allemaal staan, zodat het beeld van het landschap toch zo veel mogelijk blijft behouden." Hoewel de bomen aan beide zijden even oud zijn, is het toch mogelijk ze aan die andere kant te laten staan. ,,Omdat de wind vooral uit het zuidwesten waait, hebben vooral de bomen aan de landzijde de meeste schade geleden van wind en zon. Takken breken ook alleen aan die kant af", zegt Leeftink. In de winter worden aan die kant nieuwe boompjes geplant, en min stens zo veel als er verdwijnen. Het worden niet weer populieren, maar verschillende soorten door elkaar: esdoorn, linde, zomereik, mis schien notenbomen. ,,Dan zijn ze als geheel minder kwetsbaar. Bo vendien is die vermenging interes santer voor de biodiversiteit." donderdag 9 september 2021 Zonnebloemen zorgen voor zomerse gele zee Aan selfies doen de ouderen die woensdagmorgen rond elven de zonnebloemen komen bewonde ren niet. Een paar foto's van het hele veld of een enkele bloem is genoeg, een bosje voor thuis maakt het helemaal af. René Hoonhorst Koudekerke t* A r\t Netty Louws uit Vlissingen fietste de afgelopen weken al een paar keer langs het veld met zonne bloemen. Gisteren sloeg ze toch maar even af om een paar foto's te maken van de zonnetuin en er een paar te kopen voor thuis. foto dirk-jan gjeltema - Netty Louws, Vlissingen WA In de Zeelandhallen in Goes komt een noodopvang voor 320 asielzoekers. De ge meente geeft daarmee ge hoor aan een oproep van het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers (COA). Rob Paardekam Goes Een karakteristieke dijk met twee rijen bomen. Een groene ader tussen Arnemuiden en Nieuw- en Sint Joosland. Geliefd bij wandelaars. Maar ook daar moet de zaag in 160 populieren. Maurits Sep Arnemuiden - Karel Leeftink, Staatsbosbeheer De populieren aan de landzijde van de kanaaldijk langs de Oude Arne worden gekapt. foto dirk-jan gjeltema

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34