Vlissingen heeft primeur met deze voorstelling 4 THEATER IN MACHINEFABRIEK OP KLOMPEN DOOR DE DESSA De voorstelling Op klompen door de dessa- vanaf vandaag te zien in de Machinefabriek - vertelt de trauma's van een oud- Indiëganger. Maar niet alleen dat. Als bezoeker belééf je ze ook. In de kamer ruikt het naar wierook. De oude man, die Sybren heet, nodigt ons uit aan tafel voor een kopje thee. Hij begint te vertellen, over zijn tijd in Nederlands-Indië. Over hoe hij, net als vele anderen, kort na de Tweede Wereldoorlog als jonge soldaat erheen werd ge stuurd om het gezag over de voor malige kolonie te herstellen. Ze waren nauwelijks voorbereid op hun taak, hadden geen idee wat hun te wachten stond. Zijn verhaal is intens en komt extra binnen doordat de setting zo intiem is. De herinneringen kwellen hem, zelfs decennia la ter, merkbaar. Hij vertelt over de slachtoffers die, mede door zijn toedoen vielen. Ondertussen breekt hij met zijn handen stok jes en maakt van de delen krui sen op tafel. In korte tijd ontstaat er een waar kerkhof op tafel. Dan komt zijn kleindochter Aukje binnen. ,,Mag ik jullie meenemen naar de volgende kamer?", vraagt ze. Herinneringen Zo dwalen de bezoekers van Op klompen door de dessa in kleine groepjes door het ingenieuze huis dat in de Machinefabriek in Vlis- singen is gebouwd. Het publiek gaat van kamer naar kamer. Het is een huis van herinneringen, waar met elke ruimte een andere we reld wordt opgeroepen, van slaap- kamer tot jungle. Achter elke deur wacht een nieuwe verrassing. Zelfs de geur is telkens anders. Het is de kleindochter, een rol van Amy Rombout, die deze mentale reis in gang heeft gezet. Zij ziet hoe haar opa - afwisselend gespeeld door Folmer Overdiep en Helmert Woudenberg - nog steeds worstelt met zijn herinne ringen, maar daarover niet kan en wil praten. Zitten kan niet Als zij een kist met spullen uit die tijd ontdekt, besluit ze door te vragen en roept ook de hulp van het publiek in. Ze nodigt iedereen uit om in het huis van haar opa op onderzoek uit te gaan. ,,Zodat we misschien zijn pijn leren ken nen." De bezoekers veranderen van toeschouwers in direct be trokkenen. Blijven zitten is geen optie. Het leed, dat na de terugkeer van de Indiëgangers nauwelijks werd erkend, wordt tijdens de rondgang voelbaar in beelden, ge luidsfragmenten en allerlei origi neel of levensecht nagemaakt ar chiefmateriaal. De bezoekers mo gen in kasten kijken, laden open trekken en kunnen in de spullen van Sybren snuffelen en brieven en dagboekfragmenten lezen. Het is soms zo privé, dat het onver mijdelijk ongemakkelijk voelt. Maar het zorgt er wel voor dat we Het leed wordt tijdens de rondgang voelbaar in beeld, geluid en levensecht nagemaakt archiefmateriaal zijn trauma's niet alleen leren kennen, maar ook beleven. We staan er zelfs middenin. Deze vorm van theater wordt 'im- mersief genoemd, ofwel 'onderge dompeld', want het streven is dat de bezoeker opgaat in de voorstel ling. ,,We spelen niet in een ge wone theaterzaal, maar hebben een 360-gradendecor waar de be zoekers letterlijk in rond kunnen lopen. Het idee erachter is dat daardoor al je zintuigen worden geprikkeld." Het verhaal van Op klompen door de dessa is gebaseerd op het Ik merk hoe die oorlog nog steeds in onze familie zit en ook in mij gelijknamige boek van de Friese auteur Hylke Speerstra. Voor de archiefstukken die in de voorstel ling zijn te zien, werken de ma kers nauw samen met onder meer Netwerk Oorlogsbronnen en In disch herinneringscentrum Den Haag. Het materiaal wordt per speellocatie aangepast. Zo is voor de opvoering in Vlissingen ook een beroep gedaan op het Bevrij dingsmuseum in Nieuwdorp. Familie ,,Ik wil vooral laten zien hoe de on- afhankelijkheidsoorlog in deze tijd nog doorwerkt", zegt regisseur Koen Verheijden. ,,Ik ben zelf een Indische Nederlander en mijn fa milie heeft heel veel met dit thema te maken gehad. Ik merk hoe die oorlog nog steeds in onze familie zit en ook in mij." Vlissingen heeft de landelijke primeur van Op klompen door de dessa. In oktober is de voorstelling te zien in Leeuwarden en in de cember in Den Haag. donderdag 9 september 2021 GO Je beleeft pijn van Indië-veteraan Rolf Bosboom Vlissingen Op klompen door de dessa is te zien in de Machinefabriek in Vlis singen: donderdag 9 tot en met zaterdag 11 september (16.30 en 21.00 uur) en zondag 19 septem ber. (14.00 en 19.00 uur). Afhankelijk van de belangstelling worden geleidelijk opvoeringen toegevoegd. Meer informatie is te vinden op: opklompendoordedessa.nl. Kijk op de site bij /video Op klompen door de dessa ,,Voor Nederland is dit de eerste kennismaking met deze vorm van theater", zegt producent Danny van Zuijlen. ,,Het is een mix van storytelling, gaming en theater. Doordat je met een klein aantal mensen op een kamer bent, krijg je een heel persoonlijke beleving." Rolf Bosboom Vlissingen - Koen Verheijden, regisseur Amy Rombout als de kleindochter in Op klompen door de dessa. foto annemieke van der togt

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32