Bendes rekenen 500tot 1000euro per persoon voor een overtocht 'Een docent weet meer van onderwijs dan een Kamerlid' Beleef de pijn van de Indië-veteraan Tien filmtips van Jan Doense Als de ene manier niet werkt, gaan ze over op een andere Vijfendertig jaar geleden, toen Vlis singen een veerdienst had met het Britse Sheerness, zag je ze wel va ker. Inklimmers die op de parkeer plaats aan de Buitenhaven een stuk zeil opensneden van een vrachtwa gentrailer. Ze kropen erin via het dak en hielden zich schuil totdat Engeland was bereikt. In Europoort en Hoek van Holland gaat het nog steeds zo. Maar tegenwoordig zijn het al lang niet alleen inklimmers meer en worden de overtochten geregis seerd door bendes die zich laten be talen. ,,Voor een overtocht schijnen ze 500 tot 1000 euro per persoon te vangen. Dus reken maar uit'', zegt Ron Amperse, rechercheur bij de afdeling Vreemdelingen Identifica tie Mensenhandel van de politie. Zeiljacht lag heel diep Een lucratieve methode die nu veel wordt toegepast: een plezierjacht vullen met illegalen en proberen naar Engeland te varen. Afgelopen vrijdag gebeurde het weer, via de Westerschelde. Een wit zeiljacht trok voor de kust van Vlissingen de aandacht omdat het nogal diep in het water lag. De bemanning van de politieboot P179 nam poolshoogte en ontdekte zestien illegalen aan boord, onder wie drie minderjari gen. Het was al de vierde Zeeuwse vangst in drie maanden tijd. In juni was het ook al prijs met een boot uit Kortgene (9 illegalen), een week la ter in de Roompotsluis (9) en drie weken later weer voor de Zeeuwse kust (21). In alle gevallen zaten de boten vol met Albanezen, die geen toekomst meer zagen in eigen land en naar Engeland wilden omdat ze daar makkelijk in de illegaliteit kunnen leven. In Groot-Brittannië bestaat geen bevolkingsregister en Engel sen hoeven geen identiteitskaart bij zich te dragen. Illegalen kunnen daardoor makkelijk een baan vin den. In Rotterdam was de stroom van Albanese verstekelingen die Engeland wilden bereiken drie jaar geleden zo groot dat burgemeester Ahmed Aboutaleb naar Albanië ging om met autoriteiten over het probleem te praten. Criminelen lezen mee De Koninklijke Marechaussee, die toezicht moet houden op vreemde lingen die Nederland inkomen, kondigde in juli extra controles aan onder pleziervaartuigen in Zee land, onder meer om mensen smokkel aan te pakken. De schaal waarop de Marechaus- see controleert, is niet bekend. ,,Cri- minelen lezen ook mee'', zegt Mar vin van den Engh, woordvoerder van de Koninklijke Marechaussee. ,,Als we iets zeggen over onze aan pak, maken we hen wijzer dan ze al zijn. Ze passen hun modus operandi aan. Als de ene manier niet werkt, gaan ze over op een andere.'' De Inspectie Justitie en Veilig heid schreef vorige week in een hard rapport dat de Koninklijke Marechaussee nauwelijks zicht heeft op mensensmokkelbendes. Volgens de inspectie pakt de mare chaussee vooral incidenten aan en ontbreekt het aan een structurele aanpak. Opsporingsonderzoeken gaan niet ver genoeg, zodat moge lijke samenwerkingsverbanden tussen mensensmokkelaars niet aan het licht komen. Voor de onderschepping van af gelopen vrijdag op de Wester- schelde zitten twee Oekraïners vast: één van 34 en één van 37 jaar. Sinds 1 juli 2016 is de maximum gevangenisstraf voor mensen smokkel verhoogd. Smokkelaars kunnen nu 6 tot 18 jaar gevangenis straf krijgen. Op klompen door de Dessa i s een primeur van onderdompelend theater Film by the Sea gaat van start en de directeur raadt alvast zijn favorieten aan It donderdag 9 september 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND13 Mensensmokkel is lucratief Met regelmaat on derschept de mare chaussee vrachtwa gens en schepen waarin mensen ge smokkeld worden. FOTO BELGA -Marvin van den Engh, woordvoerder marechaussee Het zeiljacht dat vrijdag voor de kust van Vlissingen op de Wes- terschelde werd onderschept. foto poutienfra.zw Met de onderschepping van 55 illegalen in een krappe drie maanden tijd lijken de Zeeuwse wateren een populaire route voor mensensmokkelaars. De organisatoren verdienen er grof geld mee. ,,Als de ene manier minder goed werkt, gaan ze over op een andere'', zegt Marvin van den Engh van de Koninklijke Ma rechaussee. Eldridge Pentury Vlissingen ZEELAND4 ZEELAND 8

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29