MEDIA CULTUUR 25 Geregeld grijpt Jules van Hessen in, legt de repetitie stil om aanwijzingen te geven. Beckand begon drie jaar terug met een koptelefoon in de huis kamer ('Luisterde ik op Spotify'), re peteerde tweemaal per maand in Amsterdam met twee vleugelpianis ten en daarna individueel met Van Hessen. ,,Dan zong hij de muziek: pa- dam, padam, padam, pam, pam, pam, pSm, pam", doet Beckand hem na. ,,Je moet een levend iets dirigeren." Machine Daarna kwamen de orkestleden. ,,Ze zijn op elkaar ingespeeld, maar heb ben de dirigent nodig", vertelt Van Hessen. ,,Om de machine aan de praat te houden. Dit is een stuk met veel tempowisselingen. Dan moet de dirigent snel schakelen, maar als je achter de feiten aanloopt, schiet je in eigen doel." Dat doel is 8 en 9 oktober in Amare optreden in de nieuwe muziekzaal van het Residentie Orkest. ,,Een jon gensdroom. Alsof je in een vol sta dion debuteert in het eerste van ADO", vindt Beckand. Zo ver is het nog niet. Hij heeft nog een paar we ken. Die kan hij goed gebruiken. Te gen het einde van de repetitie gooit hij van frustratie zijn stokje weg. Zijn gezicht staat op onweer. ,,Ik wist even niet waar ik was, moest schakelen", verzucht de leerling even later. ,,Ik heb al die puntjes in onzichtbare laat jes in mijn hoofd, maar ik kon er zo snel even niet bij." Wouter Vossen met een geruststel lende glimlach. ,,Het wordt span nend, maar we hebben nog even en het gaat heus lukken.' coachen. Maand na maand, drie jaar lang. ,,Tijl leest geen noten, doet alles uit zijn hoofd. Hij heeft zich vastge beten in het stuk en hij doet het fan tastisch." Geboortejaar Tijl Beckand maakt al jaren televisie programma's over klassieke muziek, waarvan hij in zijn jeugd - naast theater en voetbal - in vervoering raakte. Hij deed de Tiende van Tijl, liep de Bach-route. ,,En in 2017 dacht ik: straks in 2020 is het 250ste geboor tejaar van Beethoven, daar moet ik iets mee. Ik wist ook dat het Residen tie Orkest een nieuw muziekpaleis zou krijgen, Amare in Den Haag. Hoe gaaf zou het zijn als ik dat zou combi neren? Het publiek vangen door de Negende Symfonie van Beethoven te dirigeren? Door iemand zoals ik, die geen noten leest en gewoon een baan heeft, maar drie jaar lang zijn tijd en energie in dit project steekt." AvroTros zag het optreden als het sluitstuk van een docuserie over Beethoven die aan het einde van dit jaar wordt uitgezonden. Daarin reist Beckand naar Tokio, Wenen, Berlijn, Bonn en Mechelen. Corona duwde het project een jaar vooruit. ,,Elk na deel heeft z'n voordeel: kon ik nog iets langer repeteren", gniffelt hij. De Negende van Beethoven - Tijl Beckand praat erover alsof het zijn eerste vriendinnetje was, zijn eerste succes met de Lama's of dat ene doel punt in de B-jeugd van ADO. ,,Ik was 15 toen ik het stuk voor het eerst hoorde. In een trailer van Die Hard van Bruce Willis. Ik ben gaan zoeken en vond het stuk in de bibliotheek. Vanaf dat moment heb ik het denk ik wel duizend keer beluisterd." Ruim drie decennia later staat Beckand in het voormalige gebouw van ROC Mondriaan in Den Haag voor de aanvoerders van de strijkers: concertmeester Wouter Vossen, vio list Justyna Briefjes, altviolist Han nah Strijbos, cellist Justa de Jong en Frank Dolman met de contrabas. Stuk voor stuk laten zij hun blikken huppelen: van hun eigen instrumen ten, de bladmuziek op de standaard naar het 'moeilijke' gezicht van Tijl Beckand, hun gelegenheidsdirigent. Hij geeft Wouter Vossen tijdens het stuk een vette knipoog. „Precies op het juiste moment. Een gebaar, een blik, een knipoog, ze geven het ge voel: nu moet jij", verduidelijkt Vos sen. ,,Wat Tijl doet, tón eigenlijk niet. Nu zijn we met z'n vijven, maar straks staat hij voor 85 musici. Plus een koor. En allemaal kijken we naar hém. Allemaal zijn we gewend de dirigent te volgen. Die moet weten: daar komen de hoorns binnen, hier moet ik de tweede violen helpen en dat is een inzet van de contrabas. Het is bizar hoe knap Tijl dat doet." Nieuwe dingen Beckand: ,,Ik heb heel vaak gedacht: waar ben ik aan begonnen? De Ne gende, het belangrijkste muzikale stuk uit de geschiedenis. Ik dacht dat ik het goed kende, maar gaandeweg, noot na noot, maat na maat, kwam ik Alsof je iemand zonder benen de marathon laat lopen music donderdag 9 september 2021 erachter dat dat niet zo was. Ik ont dekte er wel driehonderd nieuwe dingen in." Voor info over het concert van Tijl Beckand en het Residentie Orkest op 8 en 9 oktober: www.amare.nl Tijl Beckand oefent de Negende van Beet hoven met leden van het Residentie Orkest. Rechtsboven zijn mentor, dirigent Jules van Hessen. FOTO'S GUUS SCHOONEWILLE 44 —Jules van Hessen, de dirigent die Tijl Beckand coacht Voor meer informatie check Qmusic.nl of de Qmusic app.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25