O Harde vragen, zonder oordeel 24 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV Drie jaar lang oefende, repeteerde en studeerde Tijl Beckand om een jongensdroom waar te maken: als dirigent het Residentie Orkest de Negende Symfonie van Beethoven te laten spelen. Volgende maand is het zover. Deze krant liep mee bij de repetities. v# 1 JSSSs&fö TIJL BECKAND BEETHOVEN Ik weet heus wel dat bondscoach zijn meer behelst dan twee keer drie kwartier langs de zijlijn zitten en aanwijzingen roepen naar de spelers in het veld. En Truus is er natuurlijk ook nog. Die wil golfen, fiet sen en andere leuke dingen doen. Maar stel nou dat Louis van Gaal ergens nog een verloren uurtje heeft op een dag, en zich zit te verve len op zijn Portugese terras, zou hij er dan niet voor te porren zijn om in de tv-wereld orde op zaken te stel len? Als je ziet hoe snel en gemakkelijk het hem lukt om het ingedutte Oranje van nieuw elan te voorzien, dan moet het met een paar luie televisiemakers toch ook lukken, zou je zeggen. Want als ze momenteel er gens de methode-Van Gaal, oftewel een flinke schop onder de kont kunnen gebruiken, dan is het wel in 'Hilversum'. Wie een blik werpt op de kijkcijfers (voor wie geïn teresseerd is: ze worden elke ochtend na half acht ge publiceerd op kijkonderzoek.nl) ziet dat er momenteel bitter weinig tv-gekeken wordt. En dat terwijl het nieuwe tv-seizoen net begonnen is. ,,Het is het mooie weer'', hoor je dan geruststellend te mompelen. Dat zeggen ze namelijk in 'Hilversum' ook tegen elkaar. „Mensen zijn blij dat ze eindelijk weer eens kunnen barbecueën en tot laat onder de kamperfoelie kunnen zitten.'' Ja, mijn achterste. Het ligt gewoon aan het aanbod. Dat is het probleem. Want als Oranje voetbalt, kunnen ineens wel 2,5 miljoen mensen hun sjasliekjes en hamburgers laten staan. En dat is volkomen logisch. De WK-kwalificatie gaat ergens om, het is sexy om de transformatie van Oranje te zien en dan is er ook nog Van Gaal die voor reuring zorgt. Kom eens om die drie elementen in de huidige programmering. Die laat zich het best samenvatten als inspiratieloos, veilig en spectaculair saai. En dan heb ik het niet alleen over Khalid Sophie en Johnny de Mol die kennelijk na één dag al niet meer wist hoe hij zijn talkshow moest vullen, maar over de hele linie. Wéér een seizoen van de proletenfa- milie Gillis, wéér Urk, wéér Beste Zangers, oh nee de RTL 4-versie heet Tour de Frans. In Chantals Beauty camper wordt een metamorfose die in Koffietijd maxi maal 7 minuten duurt, uitgerekt tot anderhalf uur. An derhalf uur! En voor ik het vergeet: de jaren 80 belden. Ze willen heel graag de quiz Wat verdien je? van Astrid Joosten terug. En dan denken Op1 en Jinek dat de kijker wel wakker blijft voor reukproblemen na corona en het gelegenheidsduo René Froger en rapper Donnie. Niet dus. Dus sorry Truus, wij tv-kijkers hebben Louis kei hard nodig. Nu! Quote van de dag Lil' Kleine berecht Pacino in film noir Hij puft, knijpt met de ogen en zet de tanden op elkaar. In het gezicht trekken zo'n beetje alle spieren samen. Zijn lijf blijft niet achter bij de bewegingen. Het ene moment staat Tijl Beckand op zijn tenen, op een ander ogenblik helt hij naar achteren. Onderwijl slingeren zijn armen alle kanten op. De linkerhand los en in zijn rechter hand het allesonderscheidende stokje, de baton. Op deze ochtend vult muziek de aula van het leegstaande onderwijsge bouw in Zuidwest-Den Haag. Hier verheft de televisie-en theatermaker het moeilijk kijken tot kunst. Hier repeteert Tijl Beckand met het quin tet van het Residentie Orkest, de aanvoerders van de strijkers. Bijna drie jaar is hij al bezig de Negende Symfonie van Beethoven onder de knie te krijgen. De legendarische Ne gende, dat is geen Vader Jacob. Alsof je iemand zonder benen een mara thon moet laten lopen", zo om schrijft Jules van Hessen de moeilijk heidsgraad van deze klus. De gere nommeerde dirigent is Beckand gaan Programmamaker Danny Ghosen (foto) laat in het tweede seizoen van Danny's Wereld weer mensen zien die op de een of andere manier in de problemen zijn geko men. Van mishandelde vrou wen en gokverslaafden tot volksbuurtbewoners die moe ten plaatsmaken voor 'de rij ken'. In het eerste deel (van avond 21.05 uur op NPO 2) volgt hij Moussa L.,van wie het paspoort is ingenomen, omdat hij het land moet verlaten. We zien hoe Ghosen mee loopt met L., die deelnemer was aan IS-demonstraties, zo als in de Schilderswijk in Den Haag, en propaganda ver spreidde. Het is de klassieke 'Ghosen' die we aan het werk zien in de reportage: harde vra gen niet schuwend, maar nooit direct oordelend. „Ik ben een journalist en hoor de verhalen aan, maar wat zij verder allemaal denken en vinden is aan hen. Ik vind vrij heid een groot goed, maar die vrijheid houdt op waar de wet wordt over treden of waar vrijheden van een ander worden ingeperkt. Er zijn meer mensen die zoals Moussa denken en ik wil dat laten zien. Mijn overtuiging is dat je alleen kunt anticiperen als je weet wat terroristen of criminelen denken.'' In de eer ste serie volgde Ghosen men sen die corona koppelden aan 5G en zendmasten in brand staken. Daar kreeg hij wel kritiek op. De vraag was of je'die wappies' wel een po dium moest geven. „Je kunt toch niet doen alsof die mensen niet bestaan? Er is een groep mensen die zulke overtuigin gen heeft. Ik heb een groep kij kers opgebouwd die belang stelling heeft voor mensen die in een andere wereld leven.'' Ik ben ervan overtuigd dat alles een les is in het leven, en daar hoort op je bek gaan zeker bij! Louis donderdag 9 september 2021 GO MUZIEK Lil' Kleine moet in januari voor de rechter komen voor de mishandeling van een 28-ja- rige man. De advocaten van de rapper en twee medever dachten willen eerst het slacht offer horen en bewakingsbeel- den bekijken. FILM Al Pacino, Mor gan Freeman, Helen Mirren en Danny DeVito gaan spelen in een film noir over de moge lijke moord op twee bewoners van een luxe seniorenoord. De film is aan het einde van 2022 in de bio scoop te zien. 3 ■o 'Wat Tijl doet, kan eigenlijk niet' Dennis Jansen Patty Brard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24