23 Documentaire over Michael Schumacher geeft geen antwoord op dé vraag De nieuwe Netflix- documentaire 'Schumacher' wilde de meerlaagse persoonlijkheid van Formule 1-icoon Michael Schumacher proberen te doorgronden. Deze krant mocht al kijken en constateerde dat de makers met verve zijn geslaagd. Om de meest prangende vraag maar direct te beantwoorden: nee, we we ten ook na de documentaire Schuma cher niet hoe het momenteel gaat met de hoofdrolspeler. Over het ski-onge luk van bijna acht jaar geleden zegt zijn vrouw Corinna - in tranen - al leen dat het 'domme pech' was. Hoe de actuele conditie van de zevenvoudig Formule 1-kampioen is, blijft ook deze keer ongewis. ,,Voor Michael was privé altijd privé en dat is nog steeds zo." Toch kan de kijker zich wel iets voorstellen bij zijn situatie, als Corrina zegt: ,,Ik mis Michael elke dag. Het is anders nu, maar hij is er nog. En ik merk dat dat ons kracht geeft." Pas in de laatste tien minuten van de film, die bijna twee uur duurt en vanaf 15 september te zien is op Net- flix, gaat het over het heden. Het is bepaald geen gemis in de documen taire, door deze krant al bekeken, die vanaf de eerste minuut boeit. Bijna iedereen die in Schumachers carrière een rol van betekenis heeft gespeeld, komt aan het woord. Van zijn vader, broer, vrouw en kinderen tot Mika Hakkinen, Damon Hill, Bernie Ec- clestone, Ross Brawn en Jean Todt. Racefans zullen smullen van de beel- Toen ik begon, zei ik: maak alsjeblieft geen ster van me, zet me niet op een voetstuk, dat wil ik echt niet JiKr: den en het geluid van de motoren uit die tijd. Maar deze videobiografie is voor kijkers zonder passie voor autosport evengoed een aanrader. Levensverhaal Grotendeels chronologisch wordt het levensverhaal van Schumacher ver teld aan de hand van veel nooit eer der vertoonde beelden, foto's en in terviews met de hoofdpersoon zelf. Hoe hij in zijn jeugd nog niet eens de 500 Duitse Mark had om een seizoen karten te bekostigen. Hoe hij bij toe val in de Formule 1 belandde, in 1991. En hoe hij daarna worstelde met het leven van een idool. ,,Toen ik begon, zei ik steeds: maak alsjeblieft geen ster van me, zet me niet op een voet stuk, dat wil ik echt niet." Maar het ging vanzelf. Zeker vanaf het moment dat de koningsklasse verder moest zonder icoon Ayrton Senna, die in 1994 - opgejaagd door Schumacher - crashte in San Marino en in het ziekenhuis overleed. Ont roerend zijn de beelden waarin de Duitser spreekt over de maanden na het fatale ongeval van zijn rivaal, van wie hij vijf jaar eerder nog een poster op zijn slaapkamer had hangen. ,,Kwamen we op Silverstone, reed ik een rondje in een normale personen auto, en dacht ik overal: hier zou je kunnen overlijden, in deze bocht kan je het leven laten. Ik wist niet of ik het nog zou kunnen, onbevangen racen." Als Schumacher jaren later het aantal van 41 grand-prixoverwin- ningen van Senna evenaart, begint hij tijdens de afsluitende persconfe rentie onbedaarlijk te huilen. Schumacher werd uiteindelijk kampioen in 1994, het jaar erop ook. Maar dan kiest hij voor Ferrari. De worsteling van het Italiaanse team en de superster die de Scuderia eindelijk weer aan een wereldtitel moet hel pen, beslaat een groot deel van de do cumentaire. Het is het eerlijkste ge deelte, waar ook de mindere kanten van Schumachers karakter aan bod komen. ,,Hij had paranoïde perfectie drang", typeert Mark Webber zijn vroegere collega. ,,Vaak ging hij te ver, ook als dat totaal onnodig was." In 1997 werd Schumacher uit de WK-stand geschrapt na een botsing met Jacques Villeneuve. Typerend: pas na de hoorzitting kan de Duitser toegeven dat hij fout zat in die situa tie. ,,Michael is een steenbok", zegt zijn vroegere manager Willi Weber. ,,Die maken geen fouten en bieden geen excuses aan." In 1998 gaat Schu macher na een botsing op Spa bijna op de vuist met David Coulthard. Zelfs bij zijn eigen renstal wordt op een gegeven moment getwijfeld: was Schumacher wel de juiste keuze voor Ferrari? Uiteindelijk slaagt het huwelijk tussen team en coureur toch, met vanaf 2000 vijf wereldtitels op rij. Te- genover het soms opvliegende karak ter van Schumacher stond de onge kende betrokkenheid bij zijn team. En zijn liefdevolle gezinsleven, waar over Corinna en de kinderen vertel len. De woorden van zoon Mick, die dit jaar zelf debuteert in de Formule 1, komen binnen. ,,Papa en ik zouden nu anders met elkaar omgaan. We zouden dezelfde motorsporttaal spreken. Daar denk ik veel over na. Omdat het zo cool had kunnen zijn. Ik zou er alles voor opgeven. Sinds het ongeluk zijn die mooie ervarin gen en herinneringen van vroeger er niet meer, of in mindere mate. Dat vind ik een beetje oneerlijk." Verleden tijd Door de soms stemmige muziek en sprekers die in de verleden tijd pra ten, lijkt de documentaire soms een in memoriam. Totdat Corinna Schu macher vertelt hoe ze voor haar 52-ja- rige man zorgt. ,,We zijn samen, we wonen samen, we doen therapie. We doen alles om het voor Michael beter en comfortabeler te maken. En er voor te zorgen hij onze familieband voelt. Het is belangrijk dat hij zo kan doorleven." Daar moet de kijker het mee doen. ,,Michael heeft ons privé- leven altijd beschermd. Nu bescher men wij Michael." donderdag 9 september 2021 GO 'Hij ging vaak te ver, soms totaal onnodig' Rik Spekenbrink Rotterdam - Michael Schumacher Schumacher als coureur van Ferrari, waar hij zijn grootste successen vierde. Tussen 2000 en 2004 werd hij er vijf keer wereldkampioen. ■BH Oktober 1997: tijdens de slotrace in het Spaanse Jerez rijdt Schumacher bewust in op rivaal Jacques Villeneuve. Hij wordt geschrapt uit de WK-stand en moet zich verantwoor den tijdens een hoorzitting. foto's peter van egmond, ap 'Schumacher' is vanaf woensdag 15 september te zien op Netflix

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23