Nederland start EK met brons op relay Na succes op de US Open moet tennisser blijven presteren 22 Botic van de Zandschulp heeft het Nederlandse tennis weer kleur gegeven. Na zijn bijzondere prestatie op de US Open komt hij met stip de top 100 binnen, op plaats 62. Maar ook de verwachtingen zullen stijgen. Fardau Wagenaar New York „Het is fantastisch wat Botic heeft gedaan, nu is het zaak dat hij zo blijft presteren", zegt Jacco Eltingh. De technisch directeur van tennis- bond KNLTB heeft de blik na het succes in N ew York al meteen op de toekomst gericht. „Er breekt een belangrijke tijd aan." Van de Zandschulp (25) haalde als qualifier de kwartfinale van de US Open, waarin Daniil Medvedev dinsdagavond te sterk was. Hij stijgt met stip op de wereldranglijst en is daarmee in elk geval het ko mende jaar verzekerd van deel name aan de grote toernooien. El- tingh is razendenthousiast, maar tempert alvast de verwachtingen. „Eén zwaluw maakt nog geen zo mer. Botic zal zeer constant moet blijven spelen om de top 50 te halen of nog verder te komen." Hij noemt in één adem ook Tal- lon Griekspoor, de pupil van Rae- mon Sluiter en Dennis Schenk, die al een tijdje op het randje van de top 100 staat en belangrijk is geweest voor het succes van leeftijdgenoot Van de Zandschulp. En andersom ook. De twee kennen elkaar al jaren, zijn maten en concurrenten. „Ze maken elkaar sterker", zegt Paul Haarhuis, Davis Cup-captain en bondstrainer. „Ze willen niet voor elkaar onderdoen, stimuleren en motiveren elkaar." Eén zwaluw maakt nog geen zomer. Botic zal constant moet blijven spelen om de top 50 te halen Eltingh bevestigt dat: „Tallon en Botic hebben jaren samen opge trokken, dat is zo belangrijk ge weest. Ieder voor zich werkt niet. De kans op succes is veel groter als er natuurlijke concurrentie is. Maar er komt altijd een moment dat ze op eigen benen moeten en willen staan, en die tijd breekt nu aan. Ze zijn goed bezig, kiezen de weg van de meeste weerstand, doen niet wat ze comfortabel vinden, maar wat ze móeten doen voor topsport." De twee spelers begonnen dit jaar met Dennis Schenk als geza menlijke coach. Maar gaandeweg bleek dat niet te werken, omdat ze allebei andere dingen voor ogen hadden. „De een wilde op hard- court spelen, de ander op gravel", noemt Eltingh een voorbeeld. Griekspoor besloot Sluiter aan zijn staf toe te voegen. Van de Zand- schulp kreeg deze zomer van de tennisbond Michiel Schapers mee als coach. Dat is tot nu toe een bij zonder goede match gebleken. Of Schapers ook na de US Open in het team van Van de Zandschulp blijft meedraaien, weet hij nog niet. „Het is aan Botic", zegt de coach. „Ik sta er zeker voor open om hem op toernooien te begeleiden. Maar als hij wat anders wil, is dat ook oké." Eltingh: „Zonder ook maar iets van dit succes te willen claimen, zijn we als KNLTB dankbaar dat we iets hebben mogen bijdragen." TRENTE De wielrenners van Ita lië hebben bij de EK in eigen land de titel op de mixed relay gewon nen. Italië was met een tijd van 51.59 minuten 21 seconden sneller dan Duitsland. Nederland pakte met Jos van Emden, Koen Bouw man, Bauke Mollema, Demi Volle ring, Amy Pieters en Floortje Mac- kaij het brons. Van Emden en Mollema zetten halverwege 24,37 neer, Bouwman was er toen al vanaf gereden. Dat bleek later goed voor de derde tus sentijd achter Italië en Duitsland. Daarna moest het trio Vollering, Pieters en Mackaij en die kwamen tot een eindtijd van 52.25 minuten. Italië was met 51.59 duidelijk snel ler. De Duitse wielrensters waren vijf seconden rapper dan Neder land, dat de regerend wereldkampi oen op dit onderdeel is. Het brons was daarom een lichte tegenvaller voor de Oranje-equipe, hoewel de gemengde tijdrit nog al tijd geldt als tussendoortje. Vorig jaar bij het EK in Plouay deed Ne derland niet eens mee, het jaar daarvoor werd in Alkmaar wel de titel gepakt. ,,Het was niet waar we voor gekomen zijn, maar we heb ben er wel hard voor gereden'', re ageerde Floortje Mackaij via haar sociale media. Voor Italië pakten de mannen Fi- lippo Ganna, Alessandro de Marchi en Matteo Sobrero en de rensters Elisa Longo Borghini, Elena Cec- chini en Marta Cavalli het goud. ,,Om dit kampioenschap te begin nen met een gouden medaille is be langrijk voor ons'', zei Ganna, de wereldkampioen tijdrijden, na af loop. ,,We zijn heel blij met dit re sultaat, net als de vrouwen. Ze heb ben het echt geweldig gedaan. Ook voor mijn eigen tijdrit van morgen geeft dit veel vertrouwen. Morgen ochtend moet ik eerst zien of het li chaam goed is hersteld. Daarna wil ik net zo snel gaan als vandaag.'' Bij de meisjes-junioren slaagde Elise Uijen er niet haar Europese ti tel op de tijdrit te prolongeren. De renster uit Herpen pakte het brons, op 53 seconden van de pas 17-jarige Russische Alena Ivantsjenko. Anna van der Meiden werd acht secon den achter Uijen vierde. Dressuurploeg vijfde bij EK Herlings wint weer in Turkije Van Aert pakt leiderstrui over donderdag 9 september 2021 Het begint pas voor Van de Zandschulp Botic van de Zandschulp groet het publiek in New York. Hij beleefde er zijn doorbraak. foto afp -Jacco Eltingh De Nederlandse mannen on derweg in Trente. foto cor vos PAARDENSPORT De Ne derlandse dressuurruiters zijn in de landenwedstrijd van het EK vijfde gewor den. Slotrijder Hans Peter Minderhoud kwam in het Duitse Hagen met Glock's Dream Boy tot een score van 74,503 procent. Eerder op de dag had Dinja van Liere met Haute Couture een score van 74,208. Op de openingsdag kwamen Marlies van Baalen en Ade- linde Cornelissen uit op respectievelijk 72,531 en 72,484. Het goud ging naar Duitsland, voor Groot-Brit- tannië en Denemarken. MOTOCROSS Jeffrey Her- lings heeft drie dagen na zijn zege in de Grote Prijs van Turkije ook de GP van Afyon op zijn naam gezet. Op hetzelfde circuit in Afyonkarahisar pakte de Brabander de zege door de eerste manche te winnen en tweede te worden in de tweede omloop. Herlings profiteerde in de slotronde van de eerste manche van een val van de Fransman Romain Febvre. In de tweede manche werd Her- lings op zes seconden tweede achter de onge naakbare WK-leider Tim Gajser. WIELRENNEN Wout van Aert heeft in de Ronde van Groot-Brittannië een dub belslag geslagen. De Belg van Jumbo-Visma won de heuvelachtige vierde etappe met finish op de steile slotklim Great Orme in Llandudno en pakte ook de leiderstrui over van Ethan Hayter. Van Aert, die ook de eerste rit van de Britse ronde won, bleef in de badplaats in Wales we reldkampioen Julian Ala- philippe en Michael Woods voor. Hij leidt nu het alge meen klassement met twee tellen voorsprong op Hayter en elf op Alaphi- lippe. Pascal Eenkhoorn is de beste Nederlander: 22ste op 3.01 minuten van Van Aert.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 22