Van Gaal terug bij zijn amateurclub De Meer: 'Juisttttt!' II nog voldoende uitdagingen II 21 winter-WK in Qatar telkens creativiteit vergen REIISC// men, worden dat waarschijnlijk krachtmetingen met sterke tegen standers. Eerder hielp dat Ronald Koeman om Oranje op koers te krij gen, destijds met wedstrijden tegen Frankrijk en Duitsland in 2018 en 2019, resulterend in een plek op het eindtoernooi in Portugal en een uiteindelijke tweede plaats. ,,We kunnen wel denken dat we top of the world zijn, maar dat zijn we niet'', zei Van Gaal na het 1-1 ge lijkspel tegen Noorwegen. Maar die paar weken in juni 2022 moeten Oranje wat dichterbij gaan bren gen. Aan de hand van de coach, die in dat interlandblok méér kan doen dan vlak voor het WK. Op het hoofdveld van SV De Meer staat Louis van Gaal licht voor overgebogen met een bal in zijn handen. Hij gaat 'm zo meteen gooien naar een ventje van een jaar of zes tegenover hem. Het mannetje bedenkt zich geen mo ment als de bal komt. Keihard ramt hij het leer terug in de armen van de bondscoach. 'Juisttttt!', brult Van Gaal over het complex. Het is woensdagmiddag. De day after. Gisteravond coachte hij nog in een kolkende Johan Cruijff Arena. Louis van Gaal zette er Memphis Depay en Frenkie de Jong aan tot de galavoorstelling te gen Turkije: 6-1. Een halve dag la ter vormen nu Abdel, Freek en de overige kinderen van een pupil- lenteam zijn publiek. In de jeugd was ik altijd spits. Ik was traag, maar koppen kon ik wel heel goed Van Gaal maakt dat niks uit. Hij reageert even uitbundig of kri tisch op wat hij ziet. ,,De mooiste dribbel ga ik zo belonen'', roept hij uit. En: ,,Goeie kooool zeg. High fiveMaar ook, tegen een jongetje dat niet meteen zijn aandacht op hem gericht heeft: ,,Hallo, waarom kijk je mij niet aan?! Als ik tegen je praat, wil ik je wel even in de ogen kijken.'' Bij SV De Meer begon het voor de kleine Louis allemaal zo'n 60 jaar geleden. Hij werd er lid op zijn negende. ,,Dat was eigenlijk te vroeg, je mocht pas bij een club op je 10de. In de jeugd was ik altijd spits. Ik had toen nog niet door dat ik een trage spits was, maar kop pen kon ik wel heel goed. Ik scoorde bijna elke wedstrijd en toen we een keer met de B1 van Ajax wonnen, werd ik door Ajax gescout.'' Oké, moet hij er wel eer lijk bij vertellen, het was De Meer B1 tegen Ajax B4. ,,Maar we won nen 9-1 en ik maakte er zeven.'' In de kantine prijkt de tiener Van Gaal nog op twee elftalfoto's uit die tijd. Hij speelde ook met twee oudere broers nog kort sa men in het eerste. ,,En mijn vader was voorzitter van de technische commissie.'' Alleen al het gevoel dat op een club kan ontstaan, de saamhorigheid, dat is zó belang rijk, vindt hij. ,,Dat zien we vaak over het hoofd. Dit is geen tijd van gemeenschapszin maar van in-di- vi-du-a-li-sa-tie.'' Nagenieten van zijn week bij Oranje deed Van Gaal in wat hij - al dan niet bewust - 'de Ajax- Arena' noemt. Met een paar bit terballen. ,,En met een heerlijk wijntje. In de Ajax-Arena, ge schonken door dezelfde ober uit mijn tijd als trainer. Dat was leuk.'' In september 2022 speelt Oranje zijn overige twee wedstrijden in de Nations League, daarna is er nog slechts één voorbereidingsweek richting 'Qatar'. Dat WK wordt zo als bekend eenmalig in de winter periode gespeeld, aangezien de temperaturen in het Midden-Oos ten dan iets draaglijker zijn. ,,Of ik alsnog van systeem ga switchen richting het WK, kan ik nu nog niet zeggen'', aldus Van Gaal. ,,Ik denk dat we met 5-3-2 óók tot heel dynamisch voetbal kunnen komen, met heel veel druk vooruit. Maar we gaan het zien. Eerst moe ten we ons maar eens zien te kwa lificeren.'' om kwalificatie. Zo niet, dan plant de KNVB in die periode twee oe fenwedstrijden. Maar in wat hijzelf ook wel 'het proces-Van Gaal' noemt, wordt het toernooi om de Nations League cruciaal. In december van dit jaar is de loting, in de eerste helft van juni 2022 speelt Oranje hoe dan ook vier wedstrijden in het relatief nieuwe landentoernooi van de UEFA. Van Gaal krijgt Oranje dan dus mini maal twee weken tot zijn beschik king, normaal gesproken mét een trainingskamp. Aangezien het Nederlands elftal die zomer in de meest prominente Nations League-divisie zal uitko- ,,Door die nieuwe rol blijft het bij Jong Oranje ook leuk. Ik moet daar in zien te groeien, zodat ik de groep bij de hand kan nemen. Dat is iets waar ik op persoonlijk vlak nog stappen in wil maken. De trainer heeft duidelijk aangegeven wat hij deze cyclus wil en wat mijn rol daarin is." Het mag af en toe wat zakelijker. Een paar jaar geleden was ik ook zo Ook in clubverband veranderde er weinig voor Botman. Met zijn sterke eerste seizoen bij Lille, dat zich tot verbazing van vriend en vijand tot kampioen van Frankrijk kroonde, wekte hij de interesse van clubs uit topcompetities. Zo was hij in beeld bij het Italiaanse Atalanta Bergamo, stond hij op de schaduw- lijst van het Spaanse Sevilla en zag hij Lille zelfs een bod van het En gelse Wolverhampton Wanderers afslaan. Champions League Is Botman daarom teleurgesteld? ,,Nee, dat niet, want daarvoor zit ik te goed bij Lille. Ik speel in de top van Frankrijk. De Champions League gaat straks beginnen. Dat is ook goed voor me. Alleen soms ko men er kansen voorbij waar je mis schien voor wil gaan. Ik heb geen haast daarin, maar ik stond er wel open voor." Net als in Zeist haalt de nuchtere Botman ook in Noord-Frankrijk de uitdaging uit andere zaken. Het topseizoen met Lille evenaren, 'kan wel maar wordt lastig', weet hij na het puntverlies in de eerste weken en de enorme kwaliteitsimpuls bij concurrent Paris Saint-Germain. Maar Botman ziet nog een ander podium dan de Ligue 1. In de Champions League neemt hij het op tegen Wolfsburg, Salzburg en Sevilla. ,,Daar kijk ik erg naar uit, omdat dat een podium is waarop ik mezelf wil laten zien." donderdag 9 september 2021 Een dag na de 6-1 tegen Turkije kwam Louis van Gaal nog met een toegift. Bij de club waar hij zelf als pupil ooit begon, gaf hij een training aan jeugdspelers. Dit als startschot van een spaaractie van de KNVB en Al bert Heijn om amateurclubs na corona financieel te onder steunen. Maarten Wijffels Amsterdam - Louis van Gaal Louis van Gaal traint de jeugd van De Meer. foto pim ras - Sven Botman over Jong Oranje Sven Botman in de EK-kwalificatiewedstrijd tegen Jong Moldavië. De verdediger is de nieuwe captain van Jong Oranje. foto pro shots

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21