'Ik heb gejobhopt. Dat loont, zeker als je jong bent' 19 Hoeveel verdien je? €2220 Resultaten uit het verleden bieden geen garantie voor de toekomst.'' Juist door bijna iedereen aan te nemen (vier uur kunnen staan en 10 kilo kunnen tillen zijn de enige voorwaarden), heeft MamaLoes een divers personeelsbestand. ,,Dat levert ons trouwe, loyale en dankbare medewerkers op. Wij geven mensen een kans die zij elders misschien niet krijgen. Ook vormen wij een afspiegeling van de samenleving. Dat creëert een wij-gevoel. We houden samen dit bedrijf draaiende.'' Sociale norm vaststellen Discriminatie blijft niet beperkt tot de sollicitatieprocedure. 36 pro cent van de ondervraagden geeft aan dat op het werk discrimine rende grappen worden gemaakt. Om dat tegen te gaan is de sociale norm binnen het bedrijf cruciaal, zegt Felten. ,,Mensen discrimine ren vaak minder als ze merken dat het niet hoort in hun organisatie." Om die norm vast te stellen, speelt de leidinggevende een be- langrijke rol. ,,Hij of zij moet in grijpen als een grap een bepaalde grens overgaat.'' Daar hoort ook bij dat werknemers elkaar aanspreken op discriminerend gedrag. ,,Dat is niet makkelijk. Er zijn zelfs cur sussen voor.'' Diversiteit nastreven doe je er niet zomaar bij, stelt Felten. Wat zijn de overwegingen om het wel te doen? „Personeelstekort. Er zijn binnen een bepaalde groep te wei nig beschikbare werknemers, dus gaat de werkgever noodgedwon gen op zoek naar andere groepen.'' Idealisme kan ook een rol spelen. ,,Dan constateert een leidingge vende dat het op de werkvloer een eenheidsworst is.'' Diversiteit heeft bovendien een voordeel. ,,Uit onderzoek blijkt dat creatieve pro cessen op diverse werkvloeren van een hogere kwaliteit zijn.'' Inspectie controleert Bij De Volder speelt vooral idea lisme een rol. ,,Wij stellen de wens van de klant centraal, maar ook die van ons personeel. Ook veel men- sen die een uitkering hadden wer ken nu bij ons. We kijken wat ze nodig hebben om goed te kunnen functioneren. Iedereen is welkom. Dat is bij ons vanzelfsprekend." Dit soort bedrijven zijn nog in de minderheid. Felten: ,,Dat komt bij voorbeeld omdat bedrijven denken dat discriminatie bij hen geen issue is. Of dat een diversiteitsbeleid betekent dat sollicitanten met een bepaalde afkomst moeten worden voorgetrokken. Dat is niet zo.'' Daar komt mogelijk verandering in. In de Tweede Kamer lijkt zich een meerderheid af te tekenen voor een nieuwe wet die stelt dat ieder bedrijf een bedrijfsplan moet heb ben dat discriminatie voorkomt. Felten: ,,De inspectie controleert dit. Misschien nemen niet alle bedrijven vergaande maatregelen, maar het dwingt ze wel na te den ken over diversiteit. Omdat ze zich moeten verantwoorden over bij voorbeeld de sollicitatieprocedu res, wordt de kans groter dat ook zij zich inzetten voor eerlijkere kan sen en minder discriminatie.'' ,,2750 euro bruto, netto is dat 2220 euro.'' c Blij mee? ,,Zeker, ik doe dit werk pas twee jaar. Vriendinnen die ook in de logistiek werken, verdienen 2400 tot 2500 euro bruto. Ik mag in mijn handjes knijpen.'' ,,Ik krijg 23 vakantiedagen en 8 procent vakantie geld. Ik krijg 90 euro reiskostenvergoeding terwijl ik 180 euro kwijt ben. Dat is het enige minpunt.'' ,,Ik heb lang in een winkel gestaan, daar verdien je niet zo veel. Toen een vriendin zei dat er bij dit bedrijf een vacature was, heb ik gesolliciteerd. Ik vroeg 200 euro meer dan haar salaris. Dat gaven ze niet, wel bijna hetzelfde. Zonder diploma's. Ik heb betaald een avondopleiding kunnen volgen.'' ,,In de retail niet. Ik verdiende netto rond de 1100 euro voor een parttimebaan en werkte ook in de weekenden en avonden. Het was vaak een feestje, maar financieel gezien is een kantoorbaan beter.'' ,,Ik begon met 2100 euro en verdien nu 2750 euro. En dat in twee jaar. Ik heb het nu erg naar mijn zin, maar heb veel gejobhopt. Dat loont, zeker als je j ong bent. Ik woon nog thuis en heb niet veel las ten. Ik hoop volgend jaar een huis te kopen.'' ,,Van vriendinnen krijg ik vaak tips: noem gewoon een bedrag, zorg dat je zelfverzekerd overkomt en geef aan dat je het graag wilt. Nee heb je, ja kun je krijgen. In de logistiek zijn veel banen. Ik wil alle aspecten leren. Ik zie mezelf binnen tien jaar in een leidinggevende functie, met auto van de zaak.'' ,,Nee. Eigenlijk wil niemand het zeggen.'' ,,Ik wil wel weten hoeveel ervaring ik nodig heb om 3000 euro bruto te krijgen.'' Verdient Louise genoeg? Ik ben die HANDIGE TECHNICUS die jullie team komt versterken. GO DONDERDAG 9 SEPTEMBER 2021 Vandaag: Louise (26) werkt fulltime in de custo- merservice binnen de logistiek van zeecontai ners, waar ze de docu menten behandelt voor verschepingen. c Wat verdien je? c Wat zijn je secundaire arbeidsvoorwaarden? c Hoe ging je onderhandeling? c Heb je eerder over je salaris onderhandeld? c Wat verdien je in de logistiek? c Heb je nog meer onderhandeltips? c Weet je wat je collega's verdienen? c Zou je het willen weten? - Babette Rijkhoff Leeftijd: 26 Aantal jaar werkervaring: 2 Aantal werkzame uren per week: 40 Opleiding: mbo 4 Functie: import en export Branche: logistiek Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor haar functie 1423 euro bruto. ,,Dat bedrag is flink lager dan wat ik verdien, zeg.'' Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19