WERK Nee, je denkt niet met links of met rechts Hypnotherapeut 48procent heeft nog geen diversiteitsbeleid cP nationale vacaturebank 18 Je brein op het werk Is het een eenheidsworst op jouw werk of een mooie mix van leeftijd, gender en afl<omst? Diversiteit nastreven in een bedrijf doe je er niet zomaar bij, zeggen experts. Dit kunnen (en binnenkort: moeten) werkgevers doen. Draait de ballerina links- of rechtsom? En dat paard? Loopt het voor- of achter uit? Wie geen idee heeft waar ik het over heb: op internet komen regelmatig illusies voorbij waarbij de ene groep mensen iets anders ziet dan de andere. Jurken en snea kers die voor de een goud kleuren en voor de ander groen, of een stem die 'Laurel' of toch 'Yanny' zegt. Steevast staat erbij: gebruik jij meer je linker- of je rechter- hersenhelft? Volgens dit hard nekkige fabeltje zou het ver schil in waarneming te wijten zijn aan hoe mensen denken. Rechtsdenkenden zouden meer creatief en intuïtief zijn en linksdenkenden analytisch en logisch. Er klopt alleen geen jota van, dus meer dan lollig tijdverdrijf is het niet. Misschien zijn deze ideeën zelfs schadelijk. Ten eerste zorgen ze voor een veel te sim pel beeld van de hersenen. Ja, sommige specialismen zitten op een specifieke plek. De aan sturing van je ledematen ligt op de buitenste schil, in je ach terhoofd zitten belangrijke centra om te zien, aandacht schuilt in je rechterhersen- helft en taal meestal in je lin ker. Maar voor iedereen geldt dat we ons hele brein gebrui ken bij complexe taken. Onderzoekers van de Uni versity of Utah legden in 2013 meer dan duizend mensen in de scanner, bekeken meer dan zevenduizend hersenplekjes en hun verbindingen en zagen geen persoonlijkheden met een voorkeur voor links- of rechtsdenken. Ten tweede kan dit je het ge voel geven dat 'je nu eenmaal zo bent'. Mijn vriend is IT-er, dus in zijn ogen een analytisch denker. Hij zou graag basgitaar spelen, maar ja. Hij is 'nu een maal niet creatief. Iets wat ik me afvraag: als jij elke dag las tige datapuzzels oplost, zal je toch ook weleens buiten de kaders moeten denken. Ook ik zou volgens de IQ-test op de middelbare school uitblinken in natuurkunde en exacte vak ken, maar mijn ukelele weet dit niet. Hoogstwaarschijnlijk ben jij ook een heerlijke mix van al je vaardigheden, kennis en inte resses. Wees nieuwsgierig en ontdek wat jouw brein alle maal kan. Je bent niet alleen maar links- of rechtsdenkend, al gaat die ballerina op haar kop staan. Wat doet een Eerst een lichtpuntje: het bewustzijn onder werk gevers wat betreft discri minatie is toegenomen. Vorig jaar vond 43 pro cent van de ondervraagde werkge vers discriminatie een probleem. Nu is dat 64 procent. ,,Elke veran dering begint met bewustwor ding'', zegt commercieel directeur Sharita Boon van de Nationale Va caturebank. ,,Het is belangrijk dat steeds meer bedrijven erkennen dat discriminatie een probleem is. Wel is het noodzaak dat zij de ver antwoordelijkheid nemen dit te gen te gaan.'' Want nog steeds heeft 48 procent van de bedrijven geen diversiteitsbeleid. Voor de Discriminatie Arbeids- monitor 2021 van Nationale Vaca turebank zijn tweeduizend Neder landers gevraagd naar hun erva ringen met discriminatie in hun loopbaan. Ruim een derde heeft in het sollicitatieproces weleens ge dacht dat zij op iets anders werden beoordeeld dan hun werkervaring, opleiding of competenties. En op de werkvloer worden mensen ge confronteerd met discriminerende grappen over uiterlijke kenmer ken, leeftijd en afkomst. Bewustwordingstraining Niet iedere poging van bedrijven om inclusiever te worden even ge slaagd. ,,Veel organisaties hanteren een beleid of aanpak waarvan we weten dat het niet werkt'', zegt on derzoeker Hanneke Felten van het Kennisplatform Integratie Sa menleving. ,,Zij geven bijvoor beeld een bewustwordingstrai ning. Dat kan zinvol zijn, maar al leen als je ook het werving- en se lectieproces anders inricht. Anders verandert er weinig op de werk vloer zelf.'' Want bij het werving- en selec tieproces wordt bepaald hoe divers de werkvloer is. Een op de drie ondervraagden heeft een of meerdere keren discriminatie ervaren tijdens de sollicitatie, bijvoorbeeld vanwege hun leeftijd, etnische afkomst, gender of seksu ele voorkeuren. ,,Sollicitanten worden vaak aangenomen op basis van een 'klik''', zegt Felten. Daar gaat het vaak mis, want recruiter Jeroen zal eerder een klik voelen met sollicitant Mark dan met Mohammed. ,,Juist bij een eerste indruk spelen vooroordelen en stereotypen een grote rol.'' Daarom is het belangrijk de sol licitatieprocedure zo objectief mogelijk te maken. ,,Welke com petenties heb je nodig? En welke competenties heeft de sollicitant? Beoordeel deze met een score. Dat is de beste manier om discrimina tie uit te sluiten en talent te vin den'', zegt Felten. Toch maken nog maar weinig bedrijven hier gebruik van. „Werkgevers zijn gewend af te gaan op hun gevoel.'' Een andere manier om uitsluiting tijdens de sollicitatieprocedure te voorkomen is Open Hiring. Nieuw personeel gaat dan direct aan de slag, zónder selectie. Verrassende kandidaten Babywinkel en -webshop Mama- Loes maakte daar als eerste bedrijf in Nederland gebruik van. Geïnte resseerden kunnen zich registre ren. Is er een vacature, dan worden de eerste personen op de lijst uit genodigd voor een kennismaking. ,,De eerste op de lijst kiest het aan tal uur dat hij of zij per week wil werken. Zijn er uren over, dan mag de tweede die claimen enzovoort'', zegt directeur Loes de Volder. Sinds 2019 werden zo dertig werknemers aangenomen. Er staan nog vijftien kandidaten op de lijst. Open Hiring leverde ver rassende kandidaten op. De Vol der: ,,Er stond een meneer voor de deur van wie ik even dacht: oeh, wat kunnen we daarmee? Hij blijkt een heel loyale werknemer.'' Toch is het niet altijd een succes. ,,We kregen ook iemand binnen met een autistische beperking. Na twee weken bleek het niet te wer ken. We kunnen maar tot een bepaalde grens werk aanpassen.'' Voor iedereen staat de deur open, zegt De Volder. ,,Soms is dat lastig, we nemen risico's. Maar dat geldt ook voor mensen die aan de slag gaan met een uitgebreid cv. Die gaan soms ook onderuit. Je vindt je nieuwe baan op nationalevacaturebank.n DONDERDAG 9 SEPTEMBER 2021 GO Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedra gingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? KARIN DEN OUDSTEN (52) is hypno- en regressietherapeut in Hoogvliet. Wat doe je precies? ,,Ik sta mensen bij in hun herstel- of verander- proces. Alles wat je meemaakt, wordt opgesla gen in je onderbewustzijn. Hoe je nu reageert, kan veroorzaakt worden door iets uit je jeugd.'' Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt Wat doet jouw bedrijf tegen discriminatie? MARJOLEIN KOOYMAN Lijkt het op de hypnoses die je op tv ziet? ,,Showhypnose is vermaak. Ik wil helpen.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18