II Attractiepark DippieDoe NIEUWS 15 EU-lidstaat weet nauwelijks raad met migranten die Belarus grens over zet LEUKSTE 35% donderdag 9 september 2021 Expres gestuurd door het regime van dictator Aleksandr Loekasjenko in Belarus verblijven duizenden migranten net aan de andere kant van de grens, in de Europese Unie. Lidstaat Litouwen heeft grote moeite om de huisvesting op orde te krijgen. Koen Verhelst Vydeniai De lege schoolgebouwen van tal loze Litouwse dorpjes stonden ja renlang symbool voor de treurige leegloop van het land en de sterk krimpende bevolking, op zoek naar beter betaalde banen elders in de EU. Nu blijken de gebouwen plots pure noodzaak, met duizenden mi granten die de laatste maanden de grens met Belarus overstaken, eveneens op zoek naar een Euro pese toekomst. ,,Heb je gehoord dat er een oorlog gaande is in Ethiopië?'' vraagt Aman Mehari (16). Het bouwhek dat zijn verblijfplaats, zo'n oude school, scheidt van de buitenwe reld belet hem niet om met de me dia te spreken. ,,Ik kom uit Eritrea en ben gevlucht omdat ik niet in het leger wil dienen. Lang bleef ik in Ethiopië maar toen de oorlog in Tigray daar uitbrak, begon het Eri- trese leger in Ethiopië mensen op te pakken die dienstweigeren.'' Aman 'woont' in het Litouwse dorpje Vydeniai, ongeveer ander half uur rijden ten zuiden van de hoofdstad Vilnius. De EU-buiten- grens is veel dichterbij: slechts 8 ki lometer hemelsbreed. Het voorma lige schoolgebouw is nu de feite lijke gevangenis voor zo'n 150 men sen uit Kameroen, Eritrea, Zuid- Soedan en andere Afrikaanse lan den. ,,Het is geen detentie'', be weert onderminister Arnoldas Abramavicius van Binnenlandse Zaken. ,,De migranten zijn in hun vrijheid beperkt omdat ze een vluchtrisico vormen. Als wij ze niet zouden vasthouden, zitten deze mensen binnen een paar dagen in Nederland of Duitsland.'' Volgens EU-regels moet een mi grant in het land van binnenkomst asiel aanvragen. Alle 150 migranten zijn via Belarus Litouwen binnen gekomen. De één was er student, de ander hoorde in Turkije of Ethiopië dat j e via Minsk zonder veel proble men de EU kon bereiken. Vervalst Dictator Aleksandr Loekasjenko riep zichzelf vorig jaar na vervalste verkiezingen wederom uit tot pre sident van het land. Na de laatste serie EU-sancties aan zijn adres, deed de dictator de belofte dat hij Europa zou overspoelen met drugs en migranten. Aanvankelijk nam niemand zijn dreigement serieus, totdat de Litouwse grenswachten ineens honderden mensen per dag uit Irak, Syrië en tal van Afrikaanse landen de grens zagen oversteken. De meerderheid van de circa 4100 mensen die nu in Litouwen bivak keren, komen uit Irak. Belarus ver leende visa bij het boeken van een vliegticket en regelde aanvankelijk zelfs vervoer naar de grens. De Litouwse overheid beweert dat oproerpolitie mensen met wa penstokken en schilden de grens over dwingt. Op haar beurt kon digde Litouwen de noodtoestand af en begon het migranten terug over de grens naar Belarus te brengen - de push-backs. Sindsdien kwamen er nog maar enkele tientallen nieuwkomers bij. De EU oefende intussen succesvol druk uit op de Iraakse regering om de inwoners te waarschuwen én di recte vluchten van Bagdad naar Minsk op te schorten. Volgens Li touwen zoekt Loekasjenko continu naar nieuwe 'bronlanden'. Vydeniai telde in 2011 374 inwo ners, een aantal dat sindsdien in elk geval niet gestegen zal zijn, tot twee maanden geleden. Landelijke hou ten huizen in oker, turkoois en ba- byroze flankeren de langste straat van het dorp, die ook Vydeniai heet. Rondom het schoolgebouw maken ze plaats voor de typische, lage ap- partementenblokken van een voor- Als we ze niet vasthouden, zitten ze binnen een paar dagen in Nederland of Duitsland -Arnoldas Abramavicius, onderminister malige kolchoz, een gemeenschap pelijke communistische boerderij zoals die in Litouwen overal voor kwamen tijdens de Sovjet-bezet ting. Blokkendoos De school is een blokkendoos met twee verdiepingen. Op het dakter ras kijken een paar mannen toe hoe een busje van boodschappendienst Brolimo - die je buiten de grote ste den zelden ziet rijden - achteruit het paadje af hobbelt richting de twee bewakers. ,,Drie keer per week komt er zo'n levering'', zegt Aman. ,,Als je geld hebt, kun je zelf ook iets op de lijst laten zetten.'' De bewakers openen het bouw- hek slechts voor één persoon per keer. Die overbrugt de anderhalve stap naar het busje om broden, fris drank en fruit in ontvangst te ne men. Sommige artikelen steken ze door het hek, in de handen van lot genoten. ,,We zitten hier al twee maanden zonder enig nieuws'', vertelt een man uit Zuid-Soedan. ,,Er is niets te doen en niemand is Asielzoekers in Vydeniai. Ze zijn door Belarus over de grens met de EU gezet. foto getty images komen luisteren naar ons verhaal.'' Dorpsvertegenwoordiger Gene Ramaskiene van de gemeente Va- rena roept vooral op om winterkle ren te doneren. ,,De verwarming in het gebouw werkt, maar bijna nie mand heeft warme kleding bij zich. Het is al best koud 's avonds.'' Het tekent de moeite die Litou wen heeft om uit het niets een leef bare plaats te vinden voor meer dan 4000 mensen. Andere EU-landen, waaronder Nederland, hebben al donaties gedaan van dekens, knuf fels en kleding. ,,Zolang we de instroom weten te beperken, hopen we binnen drie tot vier maanden alle asielaanvra gen af te handelen'', zegt ondermi nister Abramavicius. ,,En we heb ben voor 1200 mensen een betere accommodatie die we nu aan het prepareren zijn. De mannen die nu nog in tentenkampen wonen, gaan daar zo snel mogelijk heen.'' TICKETS.NL Beleef hét attractiepark in Brabant voor kinderen t/m 12 jaar! Ga in de spannende achtbaan Tyfoon, stap in de nieuwste attractie: 'Dollybots' of speel met je kleintje in de Dreumesbaai. DippieDoe is kindvriendelijk, veilig, overzichtelijk, weersonafhankelijk en coronaproof. Binnen en buiten is van alles te doen. Gelegen bij recreatiepark Aquabest, nabij Eindhoven. Naast de A2, dus uitstekend bereikbaar! KORTING Litouwen worstelt met gedropte asielzoekers Tickets zijn geldig tot 1 november 2021 voor de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15