II NIEUWS 13 IF Noorden epicentrum cokemarkt MANEGE CORONAKILO'S Bij manege de Bongerd in het Groningse Glimmen moeten klanten vanaf nu allemaal op de weegschaal. Voor het welzijn van de paarden. Simone Lameijer, eigenaar van manege de Bongerd, had niet ver wacht dat haar nieuwe beleid om klanten te wegen ophef zou ver oorzaken. Maar haar klanten heb ben er alle begrip voor, zegt ze. ,,De een vindt het lachen, de ander zegt: kom maar op, dan hebben we het gehad.'' Dat er rekening wordt gehouden met het gewicht van de ruiter is niet nieuw. Er is gewoon een grens aan hoeveel een paard kan dragen - de Koninklijke Nederlandsche Hippische Sportfederatie houdt 17 procent van het gewicht van het dier aan als maximum. Wat nieuw is, is dat elke klant op de weeg schaal moet. De coronakilo's spelen een rol bij dat nieuwe beleid, zegt Lameij- er. De eigen inschatting van het aantal kilo's klopt lang niet altijd. „Mensen vergeten vaak dat er met kleren, laarzen en cap nog heel wat gewicht bij komt.'' Had ze haar klanten niet kun nen vragen zich thuis in rij-uit- rusting te wegen? Nee, zegt La meijer. ,,Omdat het een gegeven is dat vooral dames vaak jokken over hun gewicht. Daar hebben we re kening mee gehouden. En het gaat ook niet alleen om het maximum gewicht, maar ook om jonge mei den die denken dat ze nog op een pony kunnen, terwijl wij denken: je moet echt op een paard.'' Gevoelig onderwerp Wie op welk dier mag, wordt bij De Bongerd bepaald door een kleursysteem in stappen van 10 kilo. ,,Als je bijvoorbeeld 65 kilo weegt, mag je op alle paarden die roze zijn.'' Ruiters die zwaarder zijn dan 95 kilo vallen in principe buiten de boot: de manege heeft geen paarden die zwaardere men- sen kunnen dragen. ,,Het is niet meteen: je weegt 98, dan mag je niet. We bekijken het per geval. Eén klant zei: ik ben eigenlijk te zwaar, maar ik wil graag rijden. Ik zei: kom, dan kijken we hoeveel je te zwaar bent en dan maken we af spraken. Ze was ook van plan te gaan lijnen. Intussen geven we een paard dat ertegen kan.'' Niemand heeft geweigerd op de schaal te gaan, zegt Lameijer, één klant twijfelde. Dat gewicht voor sommigen een gevoelig onder werp is, begrijpt ze wel. De weeg schaal staat 'heel discreet' in het pashokje en het gewicht wordt niet opgeschreven: iedereen wordt geklasseerd in een kleur, zodat het personeel weet wie op welke paar den mag. ,,We proberen er voor zichtig mee om te gaan. Het scheelt ook dat ik zelf een maatje meer heb. Mensen die paardrijden, hebben het paardenwelzijn ook hoog in het vaandel staan.'' Verkiezingen in Marokko Beleef de meest geliefde L musical aller tijden Bestel nu op pzc.nl/soundofmusic Nederland is samen met Bel gië de belangrijkste draai schijf voor cocaïnesmokkel naar Europa, blijkt uit een rapport van de Europese poli tieorganisatie Europol, opge steld in samenwerking met het VN-kantoor over Drugs en Misdaad (UNODC). Misdaadorganisaties profite ren van het toegenomen aan bod aan cocaïne, vooral uit Colombia, en maken gebruik van de havens van Rotterdam, Hamburg en vooral Antwer pen om de drugs naar Neder land te brengen, vanwaaruit ze over heel Europa worden vervoerd. Het aanbod van co caïne groeide vooral sinds het vredesakkoord tussen de mar xistische FARC-guerrillabe- weging en de Colombiaanse regering. Dat leidde tot het ontstaan van verschillende groepen die strijden voor de controle over de cocaïnepro- ductie. De FARC controleerde een deel van het gebied waar coca wordt verbouwd. Na cannabis is cocaïne de meest gebruikte drug in West- en Centraal-Europa. Volgens schattingen waren er in 2020 ongeveer 4,4 miljoen gebruikers. Ik zie natuurlijk wel in de praktijk dat het lastig wordt, niemand begrijpt het meer Minister noodsituaties overlijdt bij oefening De Russische minister van noodsituaties, Jevgeni Zinits- jev, is overleden tijdens een oefening in de noordelijke stad Norilsk. Het ministerie meldt dat Zinitsjev stierf ter wijl hij iemands leven pro beerde te redden, maar gaf verder geen details over het voorval. De minister deed mee aan een oefening van meerdere overheidsinstanties ter voorbereiding op moge lijke crisissituaties in het noordpoolgebied. Armbanden op veiling Laatste bak geborgen donderdag 9 september 2021 BAJESBRAND 'Vooral dames jokken over hun gewicht' Anita van Rootselaar Glimmen RABAT Marokko is giste ren naar de stem bus gegaan om een nieuw parle ment te kiezen. Dit jaar zijn er nieuwe regels toegepast waardoor zetels anders worden verdeeld. Dat wordt door de grootste partij, de Partij van Recht vaardigheid en Ontwikkeling (PJD), gezien als een poging om haar positie te verzwakken. Dit is een klassieker om naar uit te kijken: The Sound of Music! Een van de meest geliefde musicals aller tijden nu te zien in theaters door het hele land. Beleef de Nederlandstalige voorstelling over het hartverwarmende verhaal van Maria en de familie Von Trapp. Verheug je op een heerlijk nostalgisch avontuur samen met je familie, vrienden of vriendinnen. Boek nu tickets bij jou in de buurt en ontvang 5,- lezersvoordeel! *Deze actie is geldig voor geselecteerde voorstellingen in diverse theaters. Kijk voor de uitgebreide actievoorwaarden op pzc,nl/soundofmusic DEN HAAG Marjan Rintel, president directeur van de NS, op BNR Nieuwsradio over de mond kapjesplicht in het ov NORILSK Een brand in een jeugdgevangenis bij de Indonesische hoofdstad Jakarta heeft gisteren aan zeker veertig gevange nen het leven gekost. Er is plek voor zeshonderd gevange nen, maar er zitten er meer dan tweeduizend. foto ap GENÈVE Veilinghuis Chris tie's gaat twee armbanden van de Franse koningin Marie-Antoinette veilen. De juwelen zijn elk bedekt met 112 diamanten en zullen omgerekend 1,7 tot 3,4 miljoen euro opbrengen. GRONINGEN Ruim 2,5 jaar nadat 342 contai ners overboord sloegen van het containerschip MSC Zoe, is het laatste container- deel uit de Wad denzee gehaald. Dat gebeurde op het Rif, een zand plaat tussen Ame land en Schier monnikoog. De MSC Zoe verloor de containers van 1 op 2 januari 2019, boven de Wadden eilanden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13