Een inktvis- cupcake in bed 10 NIEUWS Terwijl Nederland steggelt over Testen voor Toegang en vaccinatiebewijzen, gooit Denemarken morgen de laatste coronamaat regelen overboord. Dag coronapas, dag 1,5 meter afstand. Hallo festivals en nachtclubs. eet u nog hoe het leven voor corona voelde? Zonder mond kapjes, QR-co- des en afstand houden? Voor wie het niet meer weet: vraag het aan een Deen! ,,Op het moment dat de muziek explodeert, dat dui zenden armen de lucht in gaan en iedereen hetzelfde liedje meezingt, voel ik wat ik ander half jaar heb gemist: het onbe schrijfelijke, heerlijke en vrije gevoel van het samen luisteren naar livemuziek zonder dat er ook maar iets is wat je tegen houdt'', schrijft de Deense jour nalist Narin Frausing Korkmaz. Ze was afgelopen weekend op het Back To Live-festival op een scheepswerf bij Kopenhagen. Samen met 15.000 anderen. ,,Het voelde tegelijkertijd vertrouwd en een beetje verboden.'' Koplopers Daar gaan ze weer, de Denen. Hoopvol gidsland van Europa in de coronapandemie. Ze waren in maart 2020 een van de eerste Europese landen die een zware lockdown afkondigde en daar door het eerste land dat er (in mei 2020) weer langzaam uit kon. Inmiddels zijn de Denen koplopers op vaccinatiegebied en gooien ze vrijdag ook, als een van de allereerste landen, de aller laatste coronamaatregelen over boord. ,,De epidemie is onder con trole'', zei gezondsheidsminister Magnus Heunicke eind augustus. „Corona is niet langer een kri- tieke bedreiging voor de samen leving.'' En door het degraderen van corona tot een normale ziekte valt ook de wettelijke basis voor tal van beperkende maatregelen weg, zo stelde overheid. Nu hebben de Denen de afgelopen weken al veel beperkingen afge schaft (geen mondkapjes meer in het ov, wél festivals, nachtclubs weer open), maar vrijdag gaan ook de laatste maatregelen over boord: verplicht afstand houden hoeft niet meer, nachtclubs en voetbalstadions hoeven niet meer om vaccinatiebewijzen of testresultaten te vragen en er geldt niet langer een maximum aantal bezoekers voor evene menten. Met andere woorden: Dene marken is vanaf vrijdag weer het land dat het vóór maart 2020 was. Waar de Denen dat aan te danken hebben? ,,Aan onze hoge vaccinatiegraad'', zegt Nils Strandberg Pedersen, oud-direc teur van het Statens Serum Insti- tut, zeg maar het Deense RIVM. ,,We zijn snel begonnen met prikken. En de Denen hebben veel vertrouwen in de overheid, dus veel mensen hebben een vaccin gehaald. Daardoor hebben we de epidemie nu onder con trole.'' De cijfers: 83 procent van alle Denen boven de 12 jaar is dubbel gevaccineerd, dagelijks zijn er nog 450 nieuwe besmettingen en er liggen 123 Denen met co rona in het ziekenhuis, van wie 26 op de intensive care. Ter ver gelijking: Denemarken heeft 5,9 miljoen inwoners, een derde van het aantal inwoners van Neder land (74,3 procent volledig gevac cineerd, 2500 nieuwe coronage- vallen per dag, 678 mensen in het ziekenhuis, van wie 215 op de ic). Een tweede pijler onder het Deense succes, stelt Strandberg Pedersen, is de coronapas. ,,Die hebben we hier maandenlang gebruikt.'' Denen konden ermee aantonen gevaccineerd óf nega tief getest te zijn. ,,Die pas was heel nuttig om de epidemie onder controle te houden op het moment dat er nog niet zo veel mensen gevaccineerd waren.'' De pas was niet alleen, zoals in Nederland, nodig om binnen te komen bij evenementen, maar ook voor de horeca. ,,Er waren weinig mensen die daar moeilijk over deden. Het systeem werd gezien als preven tie, zodat mensen veilig binnen konden zitten'', zegt Rene Pas set, een Nederlandse muziek- journalist die in Kopenhagen woont. ,,Wie zich niet wilde la- ten testen, sprak buiten af.'' Hij verbaast zich over de huidige Ne derlandse discussie, die is losge barsten omdat gezondsheidsmi- nister Hugo de Jonge de corona pas vanaf eind deze maand mo gelijk verplicht gaat stellen voor de horeca. ,,Maar dan vooral be doeld om mensen alsnog over te halen om zich te laten vaccine ren. Nederland heeft er een zooitje van gemaakt.'' Sowieso is de discussie over de epidemie in het Scandinavische land minder heftig dan in Neder land, waar dit weekend nog 20.000 mensen op De Dam pro- testeerden tegen het coronabe- leid. ,,Het gaat hier eigenlijk al twee maanden bijna niet meer over corona'', zegt Passet, ,,het is een enorm verschil met vorig jaar. Toen had je in Kopenhagen in het Forum-gebouw een enorme coronatestlocatie. Die was 24 uur per dag open en er waren zestig loketten. Die is nu dicht.'' Natuurlijk zijn er bij deskun digen zorgen over de toekomst. Virologen berekenden dat ko mende winter nog 700.000 De nen corona kunnen oplopen. Dat kan leiden tot zevenhonderd do den. Maar de Denen hebben be sloten een hoger aantal besmet tingen te accepteren, zei de hui dige baas van het Statens Serum Institut. Inreisrestricties Zijn voorganger Strandberg Pe- dersen: ,,De maatregelen afschaf fen is een goed besluit. De delta variant is zo besmettelijk dat je hem niet kunt tegenhouden. Jonge mensen die niet zijn ge vaccineerd, zullen corona oplo pen, maar zullen er niet erg ziek van worden. Dat kunnen we dus onder controle houden.'' Ook Passet is benieuwd naar de komende weken. ,,Vooral jon geren zullen naar nachtclubs gaan, onder hen is het aantal mensen dat nog maar één prik heeft relatief hoog. Ik ben be nieuwd hoe dat uitpakt.'' Tegelij kertijd kan de Nederlander niet wachten tot hij zelf weer in een club staat. ,,Ik ben al naar wat festivals geweest. Gewoon lekker een biertje drinken, nergens rekening mee hoeven houden. Zoals vanouds.'' Er is één ding dat de Denen nog niet afschaffen: de inreisres- tricties. Nederland geldt in Eu ropa nog als 'geel' land. Dus Ne derlanders die willen meegenie ten van de Deense vrijheid, ko men er alleen in als ze volledig gevaccineerd zijn of als ze een negatief testresultaat kunnen la ten zien. IN QUARANTAINE DAG 544 ijn dochter van 9 had van nacht gedroomd dat ze een inktvis-cupcake was. Kwam ze opgewonden vertellen toen ze nog even bij ons kroop voor het hele och tendcircus begon. Je hoeft dat als ou der niet te begrijpen. Sommige dingen in een kinderleven zijn zoals ze zijn. Het gaat meer om wat er gebeurde toen ze die cupcake was, dan ddt ze er een was. Maar ook daar zal ik u verder niet mee vermoeien. Het is hun fantasie en hun energie die het hebben van kinderen elke dag weer tot een feest maakt, hoe slecht je zelf ook geslapen hebt. En hun enorme leergierigheid natuurlijk. Als iemand zich afvraagt waarom we alles in het werk moeten stellen om de (basis)scholen open te houden: ga een middagje op zo'n schoolplein staan. Daar kan geen thuisonderwijs tegenop. Ze moeten provincies leren, hun hoofdsteden en de wateren van Nederland. Over twee weken de eerste toets. Drenthe-Assen. Friesland-Leeu warden, de hele rits (en vergeet Flevo land niet: Lelystad!). Het is dat ge deelte van de aardrijkskunde waar ik mezelf nog wel een beetje in thuis voel. Al moet ik zeggen dat ik 's avonds nog even de loop van de Rijn en de Maas en vooral die enorm verwar rende zijtakken bestudeerde. Voor de zekerheid. Je wilt niet te vroeg in hun schooltijd al door de mand vallen. En laten we de jongste niet verge ten: die leest al echte boekjes en sinds deze vakantie doet ze in buitenlandse nummerborden. Als een verkenner speurt ze in het zitje voor op mijn fiets in de rondte en dan hoor je: ,,Pools Duits! Hé, ROpap?'' „Roemeens, lieffie.'' ,,Yeah. Roe meens.'' Enfin, ik weet dat er een moment komt dat het allemaal minder wordt, ergens in de puberteit, wanneer de inertie en de lamlendigheid het over nemen. Maar dat zien we dan wel weer, en die tijd heeft andere charmes. Vooralsnog genieten we hiervan. Ik citeer ten slotte nog even de 9-jarige, vanochtend aan het ontbijt: ,,Je moet weer eens een keer over je kinderen schrijven, pap. Daar houden je lezers van.'' Toen ging ze me na doen, met een gemaakt zware stem: ,,Mijn 9-jarige, beste mensen, had vanochtend gedroomd dat ze een inktvis-cupcake was.'' donderdag 9 september 2021 PC Cyril Rosman Rotterdam/Kopenhagen W Van alle Denen boven de twaalf jaar is 83 procent dubbel gevaccineerd. Dagelijks zijn er nog 450 nieuwe besmettingen. Frank Poorthuis Br wTi'j Frank Poorthuis schrijft dagelijks over het gezinsleven tijdens corona. Zo kwam de 9-jarige gistermiddag juichend de schooldeur uit gerend. En ik bedoel echt juichend, hè, en ze schreeuwde al van ver: ,,Papa, ik heb topografie! En huiswerk!'' Reageren: frankpoorthuis@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10