8 NIEUWS TERREURAANSLAG PARIJS Een van de hoofddaders van de aanslagen van 13 november 2015 in Parijs werd opgespoord dankzij een oplettende vrouw: Sonia. Zij tipte de politie. Maar die geloofde haar in eerste instantie niet. weld kwamen ze alle drie om het le ven. De organisator van de aanslagen van 13 november was dood. Sonia kreeg van de politie te horen dat ze niet meer naar huis mocht. Ze liep gevaar. Ze had geklikt. Radicale moslims zouden het op haar gemunt hebben. „Natuurlijk liep ze, en loopt ze nog steeds gevaar'', zegt advocate Maktouf. ,,De meeste verdachten die de komende maanden terechtstaan in het proces wegens de aanslagen, zeggen dat het hMr schuld is.'' Nieuw leven Een agent vertelde destijds aan Sonia dat ze beschermd zou worden. ,,Ze vroeg wat dat betekende. Een agent antwoordde dat ze een nieuw leven zou krijgen. Dat gebeurde. Letterlijk. ,,Er is voor haar een heel nieuw leven bedacht, een nieuwe levensloop, een nieuwe naam'', aldus Maktouf. ,,Dat verhaal is op papier gezet, vier blad zijden. Die moest ze uit haar hoofd leren.'' Sindsdien wordt ze omschreven als 'Sonia'. Maar dat was niet de naam die ze vroeger had en ook niet de naam die ze nu heeft. ,,Niemand mag haar nieuwe identiteit weten, zelfs ik niet als haar advocaat. Niemand weet ook waar ze woont. Bovendien moet ze om de zoveel maanden verhuizen. Ik zie haar wel eens, ik bel met haar, maar ze mag met niemand haar pri- végegevens delen. Zelfs niet met haar eigen familie. Ze mag niet eens haar moeder zien.'' Sonia heeft een partner en kinde ren. Zij moeten steeds meeverhuizen en kregen ook een nieuwe identiteit en een nieuw leven. Haar zoon meldde zich eens in het ziekenhuis en gaf in een vlaag van onoplettend heid zijn oude naam op. ,,Dat kan niet, die is dood'', werd hem verteld. De avond van 15 no vember 2015 was het stil op straat. Hasna en Sonia reden met de auto naar een indu strieterrein ten noor den van Parijs. Via de telefoon kregen ze instructies. Ze moesten stoppen op een parallelweggetje naast de A86. Hasna riep vervolgens 'tientien' - de afgesproken code. En toen gebeurde het: uit de struiken kwam een man aanlopen. Op oranje gympen. ,,Hij leek helemaal niet op een ter rorist'', zou Sonia later op de tv ver tellen. ,,Hij glimlachte.'' Maar de man die uit de bosjes kwam, Abdelhamid Abaaoud, was wel degelijk de meeste gezochte terrorist van dat moment. Hij werd gezien als dé coördinator van de aanslagen, twee dagen eerder, op 13 november 2015 in Parijs. Hij reed die 13de november met twee anderen in een zwarte Seat langs vijf caféterrassen. Daar namen ze de bezoekers onder vuur. Tiental len mensen werden gedood. Abaa- oud kon ontkomen. Hij verstopte zich in de hoge struiken langs de A86 bij de Parijse voorstad Aubervilliers. Dat deed hij samen met Chahib Akrouh. En daar in dat plantsoen ble ven de twee terroristen stilletjes zit ten. Dagenlang. Toen kreeg Hasna een telefoontje uit België. Of ze een 'neef kon opha len. Ze moest een auto regelen omdat de neef 'onderdak nodig had'. Hasna gebruikte drugs, dronk veel en leefde regelmatig op straat. Af en toe lo geerde ze bij haar vriendin Sonia. Ze vroeg aan Sonia of ze samen de 'neef' konden ophalen. Dat deden ze. Nadat Abaaoud uit de struiken te voorschijn was gekomen, begreep Sonia al snel wie hij was. De terrorist maakte geen geheim van zijn identi- teit. En Sonia had een paar dagen eer der live op tv gezien hoe terroristen in Parijs hun kalasjnikovs leegscho ten. 'Hij zei: De terrassen, dat was ik. En daar klonk hij tevreden over', aldus Sonia in het boek dat ze schreef over de gebeurtenissen. 'Hij zei zelfs dat er nieuwe aanslagen zouden komen. Wacht maar tot het kerst is: boem! En ook in joodse wijken: boem, boem!' Onthoofd Abdelhamid Abaaoud was een Belg met Marokkaanse wortels. Hij was ja ren eerder naar Syrië gereisd en sloot zich daar aan bij IS. Weekblad Paris Match beschikte over verschillende video's van hem, opgenomen in IS- gebied. Op een ervan, die het blad niet wilde publiceren, voetbalt Abaa- oud met het hoofd van een onthoofd persoon. Daarna zou hij, met andere groepen migranten uit Syrië, illegaal en zonder papieren terug naar Eu ropa zijn gereisd. ,,Sonia is naar de politie gegaan en ze zei: ik heb Abaaoud gezien'', ver telt haar advocaat Samia Maktouf. ,,Maar niemand nam haar serieus. Ze geloofden haar niet. In Frankrijk dachten de inlichtingendiensten nog dat Abaaoud in Syrië of Griekenland zat. Sonia moest echt aandringen. Ze zei tegen de agenten: Ik heb hem écht gezien, ik heb hem gesproken! Hij vertelde zelfs over nieuwe aanslagen! Abaaoud heeft Sonia verteld dat hij opnieuw wilde toeslaan, maar dan in de zakenwijk La Défense bij Parijs.'' Beetje bij beetje raakten de agen ten overtuigd. Sonia vertelde waar Abaaoud zich schuilhield. Daar werd een camera verstopt om hem in de gaten te houden. Sonia gaf het tele foonnummer van Hasna. Dat toestel werd afgeluisterd: er bleek mee te zijn gebeld met iemand in Syrië. Ooggetuigen van de aanslagen hadden bovendien gezien dat een van de terroristen oranje gympen droeg. Dezelfde als Sonia had gezien. En op beelden van bewakingscame ra's bleek Abaaoud ook te zien met die opvallend gekleurde schoenen. Op 18 november - vijf dagen na de aanslag - kwam de politie in actie. Het huis waar Abaaoud, zijn mede dader Akrouh en ook Hasna zich in middels bevonden, werd bestormd. Agenten openden het vuur. Akrouh stond naast Hasna en Abaaoud en liet zijn bomvest exploderen. Bij het ge- a 7 woensdag 8 september 2021 'Hij leek helemaal niet op een terrorist' Frank Renout Parijs w- Bovenste foto toont de achterkant van het gebouw waar Abaa oud (links onder), zijn mededader Akrouh (rechts onder) en ook Hasna (midden) zich hadden verschanst. Agenten openden op 18 november 2016 het vuur. Akrouh liet zijn bomvest explo deren en blies ook Hasna en Abaaoud op. FOTO'S AFP, EPA Gare du Nord. Champs Élysées Bataclan Notre Dame Eiffeltoren aanslagen 13 nov. 2015 080921

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8