II Televisiebakker Rudolph trok met zijn bakfiets in Zierikzee veel bekijks 7 SCHOUWEN-DUIVELAND MARIE-JOSÉ WIL ER EEN KUNSTENAARSEILAND VAN MAKEN De stilte, de geuren, het befaamde Zeeuwse licht. Marie- José Robben (62) en haar man Rob Hoogendijk (68) willen dat met meer kunstenaars delen. En ze richten zich niet op één dorp. ,,We willen van heel Schouwen-Duiveland een kunstenaarsdorp maken." Robben is oorspronke lijk een Brabantse. De molenaarsdochter uit Kaatsheuvel volgde de kunstacademie in Den Bosch en verhuisde daarna naar Amsterdam voor de Rijksacade mie van Beeldende Kunsten. Ze bleef hangen in de hoofdstad, waar ze 33 jaar een atelier had in Oud-West, een wijk tegen de Jor- daan. ,,Ontzettend leuk hoor, maar we worden ouder. We merkten dat de stad wordt overgenomen door jongere mensen. Er kwamen steeds meer mensen van tv, bak fietsen en hippe tenten." Toen de coronapandemie uitbrak, weken Robben en haar man - een gepen sioneerd bruggenarchitect - uit naar hun vakantiehuis in Westen- schouwen. ,,Mijn man heeft twee keer een herseninfarct gehad en heeft sinds twee jaar een donornier. We wa ren ontzettend bang dat hij corona zou krijgen. Dus we zaten steeds in ons zomerhuis tot ik zei: 'Ik wil hier ook wel kunnen werken.' Ons huisje was daar te krap voor." Kunstpaus Ze ging op zoek naar een schuur, maar dat liep op niets uit. Via Ma- rinus van Dijke uit Burgh-Haam- stede - ,,De kunstpaus noem ik hem"- kwam ze in Ellemeet te recht. ,,Hij zei: 'In Ellemeet is pas een kunstenaar overleden en de eigenaar van het pand gaat het ver- kopen.' Direct nam ik contact op met Hans Lemkes, de eigenaar. Hij wilde het liefst dat er weer een kunstenaar in kwam, hij gunde het ons." Robben en haar man vielen als een blok voor het huis aan het pleintje van de Dorpsstraat. Ze heeft daar nu beneden haar toon zaal en boven - met noorderlicht - haar werkruimte. De expositie ruimte is maagdelijk wit, maar de kleuren van de werken van Rob ben vullen de ruimte. Haar olie verf op doek heeft telkens een dik reliëf en er is geen kleur die ze nog Als kunstenaars hier verblijven kunnen we ze wel ergens in een caravan stoppen, maar dan kunnen ze niet werken nooit heeft gebruikt. Prinses Be atrix, toen nog koningin, was er zo van gecharmeerd dat ze een werk van Robben kocht. In Amsterdam liet ze haar hobby achter, altviool spelen in het Phil- harmonisch Orkest Mozart, maar ze blijft schilderen en wil meer kunstenaars kennis laten maken met Schouwen-Duiveland. ,,Mijn man is vrijwilliger bij de Bewaer- schole in Burgh-Haamstede. Daar exposeert een breed scala aan in ternationale kunstenaars. Als ze hier verblijven kunnen we ze wel ergens in een caravan stoppen, maar dan kunnen ze niet werken, veel kunstenaars hebben daar ruimte voor nodig. Samen met Hans Lemkes zijn we bezig met het realiseren van kunstenaarsate liers in oude schuren. Mijn man en ik willen die gaan beheren. Dan geven wij ook nog een soort zinge ving aan ons verblijf hier." Iets met muziek De expositieruimte aan de Dorps straat wil Robben ook openstellen voor andere kunstenaars. ,,En ik heb zin om op korte termijn iets met muziek te gaan doen, dat hier een strijkersensemble komt optre den." De bekende televisiebakker deed afgelopen zomer met zijn keuken- tje op wielen alle twaalf provincies aan. Om overal de lekkerste streek recepten op te duikelen, maar ook om zelf iets lekkers te presenteren. Met ingrediënten uit de regio's zelf bakt Rudolph hartige lekkernijen die de bakkers op locatie proe ven. In Zeeland schotelde hij meesterbakker Mark Plaating van Zeelandia Zeeuwse mosselgratin voor. Erik van Doorn van De Man die Bakt proefde boterbabbelaars met Zeeuwse stroop en bal- samico. Van Doorn op zijn beurt bakte bolussen voor de bakker van 24Kitchen. Zijn geheim? Hij bakt alles altijd vers en in kleine hoe- veelheden. Met een beetje desem en de juiste balans van kaneel en stroop. Plaating maakte schróósels; platte kruidkoeken die vroeger standaard bij de strao werden gege ten. Werden schróósels vroeger vooral met honing gebakken, Plaa- ting geeft de voorkeur aan de 'mo dernere' versie; in een combinatie met stroop en een beetje anijs. Net als Van Veen is Plaating meester- boulanger. Er zijn maar 7 bakkers die die titel in Nederland dragen. Rudolph's Bakery: De Bakfiets is elke werkdag om 15.00 en 17.00 uur te zien op 24Kitchen. De afleverin gen vanuit Zeeland zijn op 29 sep tember en 9 oktober te zien. woensdag 8 september 2021 Het Zeeuwse licht met elkaar delen Valeska Nastaly Ellemeet Marie-Jose Robben in de expositie ruimte met eigen werk bij haar woning in Ellemeet. foto KATJA VAN NOORT - Marie-José Robben Toen hij in juni op zijn bakfiets door de straten van Zierikzee scheurde, trok meesterkok en meesterpatissier Rudolph van Veen al veel bekijks. Sinds maandag is zijn 24Kitchen-pro gramma Rudolph's Bakery: De Bakfiets 'in het echt' te zien. De in Zeeland gemaakte afleverin gen worden 29 sep tember en 9 oktober uitgezonden. Esme Soesman Zierikzee VROLUKE STOFZUIGER BEAUTYPAKKET ROMAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 58