J 1 8 ZEELAND Ze streed voor een beter lot voor kwetsbare kinderen en ze was dé Zeeuwse voorvechter van vrouwenemancipatie. Joke Boonman uit Nisse was een intelligente, sociale, humorvolle en attente vrouw. Ze kon ook keihard zijn wanneer rechten van vrouwen of kinderen werden geschonden. Joke Boonman overleed op 6 maart 2021 in Goes op 75-jarige leeftijd. Joke had een indrukwek kende staat van dienst. Vanaf 1970 werkte ze in Den Haag voor het minis terie van Cultuur, Recrea tie en Maatschappelijk Werk, het huidige ministerie van Volksgezond heid, Welzijn en Sport. In 1977 begon ze bij het Zeeuwse bureau van dit ministerie. Eerst als coördinator Vrouwenemancipatie, later als in specteur Jeugdzorg. Ze was ook be trokken bij de oprichting van de vrouwenvakschool Janneke Dierx. Joke zette zich verder als vrijwillig ster in voor de werkgroep vrouwen activiteiten (wva) in de gemeente Borsele. Ook was zij begin jaren 90 voorzitter van het bestuur van de stichting Kinderopvang De Bevelan- den. Het verbeteren van de positie van vrouwen was Jokes doel in al deze functies. Een goede vriendin van Joke, Alie Kooiman, weet nog hoe fel Joke was als de term 'vrouwtjes' viel in ge sprekken over vrouwen. ,,Zijn het ka bouters? Passen ze in luciferdoosjes? Nee? Dan zijn het geen vrouwtjes." Want alles ging haar om beeldvor ming en om de voorbeelden die meisjes en vrouwen zien in hun le ven. Haar moeder gaf Joke en haar zus Ellie al een belangrijke les mee, ze moesten zorgen altijd financieel zelf standig te zijn. Dat was toen ze op groeiden in huize 'De Appelaar' in het Brabantse Fijnaart, Jokes ouders hadden er een fruitbedrijf. Ze had Joke was ontzettend trots op de meiden een fijne jeugd en ze werkte volop mee. De band met haar zus Ellie was zeer hecht. De hbs ging Joke makkelijk af en ze ging sociologie studeren aan de uni versiteit in Tilburg. Ze studeerde cum laude af en ging wonen en wer ken in Den Haag. Bij het ministerie van Sociale Zaken had ze verschil lende banen. Dat is 'm! In Halsteren in disco 'De Heide', waar in die tijd vooral agrariërs graag gingen stappen, zag de 29-jarige Joke Piet Boonman. Ze was meegegaan met haar nicht. Joke had al een tijd naar een goede partner gezocht en liep meteen op Piet af. Joke vertelde graag over de eerste ontmoeting: ,,Ik dacht toen ik Piet zag, dat is'm!" f T' "~i. Ze was op slag verliefd op de boe renzoon uit Nisse. Ze kregen snel verkering, maar zij woonde en werkte toen nog in Den Haag en hij werkte op zijn boerderij in Nisse. Ze trouwden in 1977. Joke kwam bij Piet in Nisse wonen, en ging nu in Zee land werken voor het ministerie. ,,Dat je vrouw na het trouwen bleef werken, was toen zeer ongebruike lijk", vertelt Piet Boonman. De man moest zijn vrouw onderhouden, was het idee. Joke en Piet vonden dit on zin. Joke had niet voor niets gestu deerd en kon voor de vrouweneman cipatie, en later voor kwetsbare kin deren belangrijk werk doen. Joke werkte ook mee op de boerderij, en was er altijd voor haar gezin. De levensles over zelfstandigheid die Joke van haar moeder kreeg, gaf ze ook aan haar dochters Nelleke en Josine door. Vriendin Alie Kooiman: ,,Joke was ontzettend trots op de meiden, op Nelleke als manager be drijfsontwikkeling en op Josine die automonteur was en nu akkerbou wer is." Joke was een enorme sportliefheb ber, ze keek graag voetbal en wiel rennen. Piet Boonman glimlacht: ,,Als de PZC alles wat mannelijke sporters uitvoerden uitgebreid be lichtte en maar een paar regels wijdde aan topprestaties van wiel- renster Marianne Vos in de Giro, dan kon de redactie rekenen op een tele foontje." Als ze het ergens niet mee eens was, hoorde je haar door de muren heen bij de inspectie Binnen de inspectie Jeugdzorg gaf Joke de Vries een tijd leiding aan Joke Boonman. ,,De meest kwetsbaren, jonge kinderen in probleemgezin nen, een stem geven, dat is wat Joke Boonman na aan het hart lag. Ze kende alle bestuurders van instellin gen, wethouders en gedeputeerden in Zeeland en had ook een netwerk daarbuiten. Ze bereikte haar doelen linksom of rechtsom." Mantelpakje ,,Joke Boonman was geen vrouw van een rood mantelpakje. Ze was niet groot van stuk en ze ging eenvoudig gekleed. Ze was wel heel goed van de tongriem gesneden. Directeuren of gedeputeerden die als Joke Boonman binnenkwam misschien dachten: 'Ach, met haar zullen we geen last krijgen', hadden zodra ze sprak met een door, dit wordt oppassen, ik moet bij de les blijven." Joke Boonman kende dossiers door en door en nam geen blad voor de mond. ,,Als ze het ergens niet mee eens was, hoorde je haar door de mu ren heen bij de inspectie", vertelt De Vries. 'Leeftijdsdiscriminatie' Joke baalde toen ze met pensioen moest, 'leeftijdsdiscriminatie' vond ze het. Ze had als 65-jarige juist zo ontzettend veel kennis en levenser varing te delen. Er was bovendien nog ontzettend veel te doen in de jeugdzorg. Joke had een brede inte resse en kennis, en kon overal over meepraten, met een duidelijke me ning. Ze bleef ook na haar pensioen volop actief. In haar vrijwilligers werk als lid van de Wmo-adviesraad Borsele, als voorzitter Woonplatform R&B Wonen, lid van discussiepanel Zeeuws Diep en als Zorgmentor. Ze genoot ook met eet- en lees- clubs waar al ze jaren deel van uit maakte. Ze reisde met haar dochters en met vriendinnen heel Europa door, en ze fietste en wandelde gere geld. Joke genoot vooral toen ze oma werd. Joke Boonman sloot haar mail- tjes vaak af met 'groeten uit Nisse, het mooiste dorp van Nederland waar de zon altijd schijnt'. In één van de laatste weken van haar leven ging ze met een wensam- bulance met Piet en haar dochters op pad door de Zak van Zuid-Beveland. Ze wilde nog een keer de plekjes die ze koesterde zien, met de mensen van wie ze zielsveel hield. Ze ver telde toen dat ze één ding ontzettend zou missen. Haar kleinzoons Pieter, Daniel en Florian groot zien groeien, kon ze niet meemaken door haar ziekte. woensdag 8 september 2021 UIT HET LEVEN. GO V Joke Boonman 1945-2021 Een warme, hartelijke vrouw Arie Westeneng Nisse - Alie Kooiman, vriendin Joke Boonman. FOTO RONALD DEN DEKKER -Joke de Vries Heeft u ook mooie herinneringen aan een overleden dierbare? En is er een datum die daarom speciaal voor u is? U kunt uw verhaal doen in 'Uit het leven'. U kunt mailen naar uithetleven@pzc.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40