Stadion verbod en boete voor 'selfie-Amin' NIEUWS 3 Schorsing voor ontgroeners In totaal renden zeker zestien fans het veld op, onder wie de 13-jarige Amin, die er in de slotfase van het duel in slaagde ongehinderd een selfie te maken met Memphis De- pay. De Amsterdamse jongen deed een dag later trots zijn verhaal op diverse tv-zenders. Zijn ouders kre gen gisteren in een telefonisch ge sprek van de KNVB te horen dat hij, net als de andere veldbetreders, in principe vijf jaar lang niet in een stadion mag komen. Voor wie het de eerste overtreding betreft, kan het stadionverbod worden verlaagd naar 15 maanden (en 45 maanden »KNVB straft ook de andere veldbestormers tijdens duel Oranje voorwaardelijk). Ze moeten dan een alternatieve straf aanvaarden. Iedereen die het veld op kwam, krijgt ook een boete. Die is normaal gesproken 450 euro, maar voor Amin heeft de KNVB zijn leeftijd meegewogen. Voor de jonge selfie- maker bedraagt de boete 100 euro. ,,Het veld betreden is tijdens en rondom een wedstrijd voor jong en oud verboden'', aldus de KNVB. ,,Dat is niet voor niets, veldbetre- ding door fans kan voor vervelende en onveilige situaties zorgen. Het mag dus ook niet als je geen kwaad in de zin hebt, zoals gelukkig zater dag het geval bleek.'' Met een glimlach van oor tot oor arriveerden de paralympische medaillewinnaars 's ochtends iets na elven op de Haagse sportcam- pus Zuiderpark. Daar werden ze gehuldigd door premier Rutte en staatssecretaris Paul Blokhuis (Sport). In de middag gingen ze op de thee bij koning Willem- Alexander en prinses Margriet op Paleis Noordeinde en volgde de bordesfoto. De dag werd knallend afgesloten met een feest in het Scheveningse Kurhaus. De huldiging vormde een vrij wel identieke kopie van die van de olympische collega's een maandje terug. Zelfs de zon scheen even uitbundig, niet meer dan passend voor een equipe die één van de meest succesvolle Pa ralympics in de historie beleefde en grossierde in medailles. Hoewel het totaal van 59 me dailles (25 goud, 17 zilver en 17 brons) licht achterbleef bij de 63 van Rio, sleepten de Nederlandse sporters liefst 25 gouden plakken binnen: acht meer dan vijfjaar ge leden en het hoogste aantal sinds 1988 in Seoul. Mede daardoor ein digde TeamNL als vijfde in de me- daillespiegel, met alleen China, Groot-Brittannië, de VS en de Russische sporters voor zich. Dat is nog beter dan de zevende plek van TeamNL een maand eerder. ,,Het besef dat ik goud heb ge wonnen moet nog indalen'', lacht rolstoelbasketbalster Bo Kramer op de rode loper, met haar me daille om haar hals. ,,Ik heb hem al 48 uur omhangen, hij is echt loodzwaar.'' Zaterdag declasseer den Kramer en haar teamgenoten China met 50-31, waar Nederland in de poulefase nog ruim van de Chinezen had verloren. ,,Achteraf pakte die nederlaag niet verkeerd uit'', analyseert ze, ,,want daar door wisten we hoe we ze in de fi nale moesten aanpakken. We ver- Dat ik dit op mijn 20ste al voor de tweede keer mag meemaken, is supervet liezen bovendien niet snel twee keer van dezelfde tegenstander.'' Nederlands jongste sporter op de Paralympics, de 18-jarige Olivier Hendriks, is ook dolgelukkig. Hij snelde op zijn blades naar zilver op de 400 meter in de klasse T62 (dubbele prothese onder de knie). ,,Hoewel ik vooraf wist dat er me daillekansen lagen, moet je het nog wel waarmaken. Dat deed ik en ook nog met een dik pr. Ik ben enorm trots.'' Voor blinde zwemster Liesette Bruinsma (20) is het alweer haar tweede huldiging. In Rio was ze met vijf medailles, waarvan twee gouden, nog de koningin van het Nederlandse kamp. Dit keer was de oogst twee zilveren plakken. ,,Hoewel ik op meer had gehoopt, ben ik trots op mezelf.'' Ze zegt de druk om het kunstje van Rio te herhalen als mentaal zwaar te hebben ervaren. ,,De buitenwe reld zag niet hoe het paralympi sche zwemmen en de concurren tie zich de afgelopen jaren ont wikkelden. Ik wel, dus ik wist waar ik ongeveer stond. Uiteinde lijk heb ik het best goed ge daan.'' Bruinsma geniet dan ook volop van de huldigingsdag. ,,Dat ik dit op mijn 20ste al voor de tweede keer mag meemaken, is supervet. Het is heel leuk om weer bij koning Willem-Alexan der op visite te gaan.'' Premier Mark Rutte en staats secretaris Paul Blokhuis (Sport) vertelden genoten te hebben van de sporters. ,,De Paralympische Spelen staan inmiddels op het zelfde niveau als de Olympische Spelen'', meende Rutte. ,,Ik vond het geweldig om na elke gouden medaille te mogen bellen naar To kio.'' In zijn nopjes is de minister president met de vijfde plek in de medaillespiegel. ,,Ook bij de Para lympics zijn we weer het best ge klasseerde EU-land.'' Om daarna vrijwel dezelfde grap als een maand terug te maken: ,,Dat ga ik Angela Merkel later deze week ze ker inwrijven. Hé Angela, hoe hebben jullie het gedaan? Wij zijn vijfde!'' Rutte stelde de prestaties van de paralympiërs misschien nog wel knapper te vinden dan die van hun valide collega's. ,,Want deze sporters moesten eerst een lichamelijke handicap overwinnen.'' Chef de mission Esther Vergeer kijkt apetrots terug op de afgelo pen weken. ,,Ik geniet enorm van deze huldigingsdag, de sporters hebben dit zó verdiend.'' Eerder stelde Vergeer te hopen op nieu we paralympische helden die de fakkel van eerdere boegbeelden als zijzelf, 'blade babe' Marlou van Rhijn en snowboardster Bibian Mentel zouden overnemen. ,,Die helden zijn absoluut opgestaan. Neem handbiker Jetze Plat en zwemmer Rogier Dorsman die beiden drie keer goud wonnen. En rolstoeltennisster Diede de Groot. En tafeltennisster Kelly van ZonEn laat ik de basketbal dames niet vergeten, of handbiker Mitch Valize en wielrenner Tris tan Bangma. Ze zijn allemaal top pers.'' Onderscheiding Alle gouden medaillewinnaars van Tokio werden benoemd tot ridder in Orde van Oranje-Nas- sau, op de sporters na die deze eer een vorige keer al te beurt was ge vallen. Zij ontvingen een beeldje. Tafeltennisster Kelly van Zon was de uitzondering. Nu ze voor de derde keer goud won en al een beeldje had, werd ze bevorderd tot officier in de Orde van Oranje- Nassau. Volgens Vergeer had het resul taat al met al niet veel beter kun nen zijn. ,,Wellicht had het aantal medailles nóg ietsje beter kunnen uitvallen, maar 59 plakken zat wel rond het verwachte aantal. En we hadden minder starts dan in Rio.'' woensdag 8 september 2021 Paralympische sporters als helden onthaald GO Alle bezoekers aan de WK-kwa- lificatiewedstrijd van het Neder lands elftal tegen Montenegro die zaterdag in Eindhoven het veld op kwamen, krijgen een stadionverbod. Pepijn Jansen Zeist AMSTERDAM De Amster damse studentenvereniging A.S.C./A.V.S.V. schorst meer dere leden die zich hoogst waarschijnlijk hebben misdra gen tijdens de ontgroening. Zij kunnen uiteindelijk worden geroyeerd. Ook meerdere dis puten worden geschorst. Bij zeker zes disputen zijn stu denten die lid wilden worden, mishandeld en vernederd. Ze werden gestompt, getrapt en in het gezicht geslagen. ,,Dit heeft niets met 'kennismaken' te maken. Het is een wonder dat niemand is opgenomen in het ziekenhuis'', laat het corps weten. De vereniging roept slachtoffers op aangifte te doen. Zij krijgen dan juridi sche hulp van het corps. Bij de geschorste disputen heerst volgens A.S.C./A.V.S.V. een verrotte cultuur. Met liefst 59 medailles, waar van 25 gouden, keerde de paralympische equipe terug uit Tokio. Gisteren werden ze ge huldigd en geridderd door ko ning Willem-Alexander, premier Rutte en NOC*NSF. David Bremmer Den Haag - Liesette Bruinsma, zwemster Dolgelukkig Weer een glorieus moment voor de medaillewinnaars van het paralympische Oranjeteam: de huldiging bij de koning. foto robin utrecht

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3