II 'Huizen nodig, maar er is geen ruimte' 6 Woongoed neemt maatregelen nu druk op de huurmarkt toeneemt De druk op de huurmarkt neemt alleen maar toe, merkt directeur Eric de Ceuster van Woongoed. ,,Op elke woning die vrijkomt krij gen we nu 169 reacties; vorig jaar waren dat er 135. Vooral voor de mensen met de laagste inkomens wordt het steeds moeilijker." En dus moet er iets veranderen, beseft De Ceuster. Veel nieuwe huurhuizen bouwen, dat is keihard nodig, zegt hij. ,,Maar dat is voor de lange termijn." Er moet eerder iets gebeuren voor de laagste inkomens. Daarom kondigt hij een pakket van maatregelen aan om juist die groep te helpen. Op elke woning die vrijkomt krijgen we nu 169 reacties; vorig jaar waren dat er 135 ,,Bij het huren van een nieuwe woning wordt het inkomen bepa lend voor de hoogte van de huur prijs. Zo maken we woningen die eigenlijk net te duur zijn, toch be taalbaar voor deze groep", legt De Ceuster uit. „Daarnaast bevorderen we doorstroming door de mogelijk heid te bieden om de huur die je nu betaalt mee te nemen naar je nieuwe huurhuis (zie kader - red.)." Dit leidt er wel toe dat de totale huuropbrengst daalt. Daarom gaan de huren voor mensen met een midden- of hoog inkomen die nu te goedkoop wonen, omhoog. Ook dat hangt af van het inkomen. 'De fi nanciële positie van Woongoed moet stabiel blijven', staat in het nieuwe ondernemingsplan. Tegelijkertijd gaat Woongoed huurders helpen met het vinden van een geschikte woning. Het aan bod van huurhuizen staat op een website en woningzoekenden moeten zelf reageren op het huis dat ze graag willen huren. ,,Dat blijft ook zo, want voor de meeste mensen werkt dat goed. Maar som migen hebben na achttien maan den nog steeds geen nieuwe wo ning. We merken dat ze inschrijven op huizen waarop ze geen kans ma ken en huizen over het hoofd zien waarop ze juist meer kans zouden hebben. Daar willen we in mee denken en meehelpen." Waarom nog verkopen? Resteert wel de vraag waarom Woongoed ook huurhuizen ver koopt als er eigenlijk te weinig zijn. ,,We verkopen de huizen in de duurste categorie, omdat die inte- ressant zijn voor kopers met de laagste hypotheken. Dat is goed voor de totale woningmarkt. En de verkoop levert geld op voor investe ringen", verklaart De Ceuster. ,,Maar inderdaad, we gaan ook min der huurhuizen verkopen." Per saldo moet het aantal huurhuizen voor de laagste inkomens toene men van 4200 naar 4850 huizen. HUURPRIJS Eigenlijk zijn er nog meer nodig dan 250, zegt De Ceuster. ,,Omdat we ook asielzoekers moeten huis vesten die in Nederland mogen blijven. Die komen meestal in een huurhuis terecht. Statushouders zijn welkom bij ons, we willen ze graag huisvesten. Maar je moet op passen voor verdringing: dat andere huurders langer moeten wachten omdat we ook statushouders een huis moeten bieden. Dus in feite moet je het aantal huizen voor sta tushouders erbij optellen. Dat zijn mende vijf jaar ook nog eens naar schatting 250." ,,Mijn oproep aan de overheden is: ga met ons aan tafel, doorbreek die impasse en maak samen werk van die maatschappelijke verantwoor delijkheid." ,,Vooral huizen met een lagere huurprijs en voor kleine huishou dens. Appartementen voor ouderen bijvoorbeeld. Die moet je bouwen in bestaande wijken, zodat mensen in hun eigen buurt kunnen blijven. Maar ook die ruimte hebben we nu niet." ,,Dat zijn de duurdere huurhuizen die we op termijn niet meer nodig hebben. Maar de inkomsten heb ben we wel nodig voor onze inves teringen. En met de verkoop dragen we bij aan het segment goedkope koophuizen. Een op de drie wonin gen onder de 250.000 euro die nu te koop staat op Funda is een voorma lige huurwoning van Woongoed." ,,Ja, omdat er nu wel te weinig stu dentenkamers zijn, maar het ko mende anderhalfjaar komen er 435 bij. Wij vrezen dat dat er te veel zijn en er leegstand ontstaat. De appar tementen die wij voor studenten bouwen aan de Kanaalweg zijn ook geschikt voor niet-studenten, voor één- of tweepersoons huishoudens. Maar we mogen die van de ge meente alleen verhuren aan stu denten, niet aan anderen. Dan zou den we dus met leegstand komen." ,,Ja, dat zou kunnen. Maar dat mag nu niet." woensdag 8 september 2021 'Inkomen bepaalt prijs huurhuis' Er komen zo weinig goedkope huurhuizen vrij dat Woongoed Middelburg een paar drastische maatregelen neemt. De meest opzienbarende: ,,We passen de huur aan op het inkomen van de nieuwe huurder." Maurits Sep Middelburg -Eric de Ceuster, directeur Woongoed Twee oude gymzalen in de binnenstad van Middelburg, achter de Rotterdamsekaai, worden door Woongoed verbouwd tot huurhuizen. Het project Hof van Oost-Indië telt veertien eengezinswoningen en studio's voor één- en tweepersoons huishoudens. foto dirkjan gjeltema Woongoed Middelburg be paalt de huurprijs op basis van meerdere factoren, zoals kwaliteit, duurzaamheid en lig ging van het huis. Op basis van het inkomen wordt nu be keken of je in aanmerking komt voor een huis. Woon- goed wil dat deels gaan om draaien. Stel dat je nu een huis huurt dat 100 waarderingspunten heeft en de huurprijs 400 euro bedraagt. Dan betaal je 4 euro per punt. Ga je naar een nieuw huurhuis dat 125 waar- deringspunten heeft, dan wordt de huurprijs bepaald op basis van wat je tot nu toe be taalde per punt. Je blijft dan dus 4 euro per punt betalen, waardoor de huur 500 euro wordt. Terwijl dat huis tot nu toe misschien wel 600 euro zou kosten. Dit nieuwe beleid gaat in 2022 in. De komende vijf jaar zijn in Mid delburg minstens 250 nieuwe huurhuizen nodig. Maar er wordt te weinig ruimte geboden om die te bouwen, zegt directeur Eric de Ceuster van Woongoed. ,,Daarom doe ik een appel op de gemeente en de provincie: door breek die impasse." Maurits Sep Middelburg Eric de Ceuster. Middelburg wilde de afgelopen jaren meer nieuwbouw mogelijk maken, maar de provincie trapte op de rem. Vanwege afspraken op Walcheren bijvoorbeeld. Te gelijkertijd protesteren omwo nenden van bouwplannen omdat ze bang zijn dat er gebouwd gaat worden voor leegstand. Wat moet er veranderen? Wat voor huurhuizen zijn nodig, en waar? Waarom verkoopt u dan nog steeds huurhuizen? Intussen voert u een rechtszaak tegen de gemeente over de bouw van studentenhuisvesting in het PZEM-gebouw. Het gaat om drie complexen. Je zou één complex voor niet-stu- denten kunnen vrijmaken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38