Scheldepost weigert advertenties NS blundert met treinstations in Zeeuws-Vlaanderen: 'Suffe fout' Probaat middel tegen lintworm bij vee 5 Kapelle Cultureel is boos B° Kapelle Cultureel wilde in De Scheldepost een advertentie zetten voor het optreden van folkband Ogham, op 25 september in De Vroone. ,,Maar tot onze verbazing werd die geweigerd", vertelt be stuurslid Anneke Stroo. Ongelooflijk. We wonen toch niet in Afghanistan!? Dat klopt, zegt directeur Daniël van Iwaarden van Trainews, dat De Scheldepost uitgeeft. ,,We hebben begin dit jaar identiteitskaders op gesteld. Die gaan uit van reforma torische waarden. Die houden in dat ik God wil dienen in wat hij van mij vraagt. Er zijn genoeg op tredens waar we geen moeite mee hebben, maar ook liedjes die niet aan die waarden voldoen. Het is voor ons niet mogelijk om dat vooraf in te schatten. Dus hebben we gezegd: we trekken één lijn en promoten geen optredens meer." Stroo is woest, laat ze weten. ,,We adverteren al jaren elke maand in De Scheldepost. Het is voor ons de belangrijkste manier om mensen in en rond Kapelle te bereiken. En dan krijgen we opeens deze boodschap... Onge looflijk. We wonen toch niet in Afghanistan!?" Ophef De opstelling van Trainews leidde twee maanden geleden al tot op hef in de gemeente Kapelle. Toen bleek dat het bedrijf geen melding meer wilde maken van activitei ten of winkelopenstellingen op zondag. De weigering om optre dens te promoten past in het zelfde plaatje, verklaart Van Iwaarden. ,,Maar door corona wa ren er lange tijd geen evenemen ten. Dus in de praktijk krijgen we er nu pas echt mee te maken." Het gemeentebestuur in Ka- pelle, dat de gemeentelijke mede delingen laat plaatsen in De Schel- depost, was al niet te spreken over de beperkende maatregelen van Trainews. B en W hadden giste ren een gesprek met Van Iwaar- den en komen vandaag met een reactie, zegt een woordvoerster. Noord-Beveland De ban op aankondigingen van optredens geldt ook voor de an dere lokale bladen van Trainews. Die breidde het assortiment on langs flink uit toen regiokranten De Faam (Walcheren) en De Beve lander ermee stopten en omvat nu onder meer ook de Borselse Bode, Goesemorgen, het Noord-Bevelands Advertentie- en Informatieblad, De Middelburger, De Vlissinger en De Veerenaer. Van de Zeeuwse ge meenten adverteert naast Kapelle alleen Noord-Beveland ook bij Trainews. Die gemeente 'heeft nog geen standpunt ingenomen, maar doet wel onderzoek naar wat er aan de hand is'. Dat die nu met een poster komen waarop Middelburg en Vlissingen in Zeeuws-Vlaanderen liggen, is toch een kwalijke zaak. Met Mid delburg op de plek van Nieuwvliet en Vlissingen onder IJzendijke. De poster maakt reclame voor wandeltochten vanuit verschil lende stations door Nederland on der de noemer StationsOmmetjes, te vinden via de website reisjefit.nl/wandelen. Je zou er bijna van gaan denken dat je vanaf het station Middelburg zó het strand op loopt. We hebben Zeeland echt wel goed in beeld. Deze fout is gewoon heel vervelend Zit een vormgever zich nu heel hard te schamen in een hoekje? ,,Dat mag ik hopen!" zegt NS- woordvoerder Arno Leblanc. ,,Het is een heel suffe fout. Het had niet mogen gebeuren. We gaan dit bij de afdeling vormgeving nog wel even goed onder de aandacht brengen. Want het is ook helemaal niet zo dat Zeeland voor ons ver weg is. Er wonen collega's van ons en we ko men er een paar keer per uur. Bo vendien gaat er de komende tijd ook heel veel in Zeeland gebeuren Ruim 900 qratis routes vanaf 315 stations! spin reisjefit.nl/wandelen HSfliS op het gebied van reizen per trein. Dus we hebben Zeeland echt wel goed in beeld. Deze fout is gewoon heel vervelend." Wat gebeurt er nu met de poster? ,,Die blijft voorlopig nog even han- gen", zegt Leblanc. ,,De poster hangt op 150 stations. Ze zijn niet zo snel allemaal weggehaald. Over een maand zijn ze zeker weg. Maar op de digitale borden, wordt de fout wel gecorrigeerd." NATUURJOURNAAL oerenwormkruid is een zo genaamde composiet, dat wil zeggen dat de bloem ei genlijk bestaat uit allemaal kleine bloempjes, die samen één bloem lijken te vormen. Voorbeelden zijn onder meer asters, margrieten en jacobskruiskruid. De bloem be staat uit buisbloemen, die het hart van de bloem vormen en lintbloe- men of straalbloemen die daarom heen gegroepeerd staan. Sommige planten hebben alleen buisbloe- men en daartoe behoort het boe- renwormkruid. Dat is meteen een handig kenmerk om de plant op het eerste gezicht te onderschei den van jacobskruiskruid. Boerenwormkruid bevat welis waar ook gifstoffen, maar tegelij kertijd was het vroeger in gebruik als medicijn voor het vee. De plant kreeg zijn naam niet voor niets. Boerenwormkruid bevat de werk zame stof thujon, die in grote hoe veelheden wat giftig is, maar tege lijkertijd een probaat middel vormt tegen spoelwormen en lint wormen bij het vee. Het is een soort natuurlijk ontwormings- middel en om die reden was het in grasland een graag geziene plant. Het wordt in de biologische landbouw voor dat doel ook nu nog wel in weilanden uitgezaaid, samen met bijvoorbeeld cichorei dat een vergelijkbare werking heeft. Chemische ontwormingsmid- delen hebben de nodige nadelen voor de levensgemeenschap in het grasland. De uitwerpselen van het vee worden erdoor vergiftigd en dat betekent dat allerlei kleine die ren en de nodige soorten padden stoelen verdwijnen. Die spelen van nature allemaal een rol om een gevarieerde en gezonde gras landvegetatie in stand te houden. Dat is ook voor het vee beter; al mm geldt wel de kanttekening dat er wat minder dieren op een hectare passen dan in weiland waar alleen oog is voor een hoge productie. De giftigheid van boerenworm- kruid stelt helemaal niks voor bij de giftigheid van sommige ont- wormingsmiddelen die in gebruik zijn om het vee vrij van wormen te houden. Zoals altijd is het een kwestie van hoeveelheid of een middel als gif of als medicijn werkt. Boerenwormkruid veroor zaakt overigens nooit problemen. Ook niet in het hooi, want na het maaien verliest het snel de werk zame stof die erin zit. woensdag 8 september 2021 GO Het bestuur van Kapelle Cultu reel is boos op mediabedrijf Trainews. Die wil geen aankon digingen en advertenties van optredens en evenementen meer plaatsen in De Schelde post, de lokale krant. De maat regel geldt ook voor de andere Bevelandse en Walcherse bla den van het bedrijf. Martijn de Koning Kapelle - Anneke Stroo, bestuurlid van Kapelle Cultureel Ach, we zijn inmiddels wel wat gewend in Zeeland. Nee, Goe- ree-Overflakkee hoort niet bij deze provincie. Dat heeft vast iedereen al eens moeten uitleg gen. En dat Terneuzen volgens de GGD laatst nog op Schou- wen-Duiveland lag, daar halen we ook hoofdschuddend de schouders over op. Maar van dé openbaarvervoersorganisatie van Nederland, de NS, mag je wel een betere topografische kennis verwachten. Miriam van den Broek Vlissingen - Arno Leblanc, woordvoerder NS V 1. Scan de QR-code I—lrri_j au'. -> 2_ Kia< aan c+atinn Bergen op Zoom M De NS- poster van StationsOm metjes, met Middelburg en Vlissingen in Zeeuws-Vlaan- deren. FOTO'S JOS VAN GINNEKEN Een tweewekelijkse rubriek over natuur in Zeeland Chiel Jacobusse gw M Boerenwormkruid langs de Oosterschelde. foto chiel jacobusse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37