I I ïimm m 4 OPEN DAG HET VOELT BIJNA WEER ALS VÓÓR CORONA Bunkers, kerken en gebouwen. Duizenden monumenten zetten komend weekeinde de deuren open tijdens de jaarlijkse Open Monumentendag. ,,We halen nog niet het aantal deelnemers van vóór coronatijd, maar we zitten op 80 tot 90 procent.'' «E. fgelopen jaar hielden veel monumenten noodgedwongen de deuren gesloten. ,,We ^^^^^^hebben veel oudere vrijwilligers en velen durfden het toen niet aan om ingezet te wor den. Veel monumenten bleven daardoor dicht'', zegt Floor Ouds hoorn namens de landelijke orga nisatie. ,,Nu zijn de meesten ge vaccineerd en we zien dat terug in de aanmeldingen. Die zijn het dubbele van vorig jaar. Op som mige plekken werken we nu met tijdslots en er zijn ook digitale ini tiatieven. Qua deelname komen we aardig in de buurt van wat we gewend waren." Onder het motto 'Mijn monu ment is jouw monument' wil de organisatie het publiek dit jaar gratis kennis laten maken met Ne derlands cultureel erfgoed. Op het landelijke programma van de 35ste editie van de Monumentendag staan ruim 4000 monumenten en activiteiten. 248 daarvan zijn Zeeuws. Hieronder een selectie. Erfoed Zeeland zet de deuren van het gebouw aan de Looijers- singel in Middelburg zaterdag tus sen 10.00 en 16.00 uur open voor publiek. De blikvanger is de voor malige commandopost van de dienst Bescherming Bevolking. Deze bunker stamt uit de Koude Oorlog en bevindt zich onder het gebouw. ,,We hebben veel aanmel dingen'', zegt Marijn van de Glind van Erfgoed Zeeland. Vanwege het coronaprotocol leidt een gids klei nere groepen rond dan gebruike lijk. ,,Maar dan wel vijf keer over de hele dag.'' Bezoekers kunnen bij Erfgoed Zeeland ook rondkijken in het Zeeuws Archeologisch Depot. Slag om de Schelde Op Walcheren staat Monumen tendag in het teken van de Slag om de Schelde. Zo is in de Doopsge zinde kerk aan de Lange Noord straat in Middelburg een expositie ingericht en kunnen bezoekers meedoen aan een workshop. Het Thema: Geweldloosheid als an dere weg naar vrede. De kerk is Op sommige plekken werken we nu met tijdslots en er zijn ook digitale initiatieven 0 m open van 10.00 tot 16.30 uur. Wim Midavaine, die meewerkte aan het boek In het Spoor van de Slag om de Schelde, geeft zaterdag rondleidingen. Hij neemt publiek mee naar sporen van de slag op de buitenplaatsen Westhove, Duin beek en Bergenbosch en in het duingebied De Hamster in Oostkapelle. Wie mee wil, moet zich aanmelden via info@stichtingtuys.nl. Hospitaalbunker Schouwen-Duiveland pakt uit met wandel- en fietsroutes in en rond het gebied Platte van Schouwen, dat centraal op Schouwen-Duive- land ligt. Tientallen monumenten zetten de deuren open. Eén daar van is de hospitaalbunker vlakbij Burgh-Haamstede. De bunker stamt uit de Tweede Wereldoorlog en was onderdeel van de Atlantik- wall; een Duitse verdedigingslinie van 5200 kilometer lang die liep van Noorwegen tot Zuid-Frank rijk. De Duitsers bouwden de hos pitaalbunker en verzorgden er ge wonden. De bunker werd in 2019 uitgegraven en wordt nu gebruikt als oefenruimte door de vrijwillige brandweer. De bunker is zaterdag tussen 10.00 en 17.00 uur open. Onder de Westerschelde voert een vrije autoroute langs twaalf kerken in de gemeente Sluis: van de Heilige Maria Hemelvaartkerk in Aardenburg tot de Heilige Bar- barakerk in Breskens. Wie niks te gen klimmen heeft, kan de water toren van Axel bezoeken. De trap naar boven telt 264 treden. De to ren, die in 1936 werd gebouwd, is met 60 meter één van de hoogste watertorens in Nederland. woensdag 8 september 2021 GO Monumenten zetten de deuren open Eldridge Pentury Vlissingen - Floor Oudshoorn, Open Monumentendag De waterto ren van Axel. FOTO PETER NICOLAI Kijk voor een compleet overzicht van de Open Monumentendag in Zeeland op de website openmonumentendag.nl. if i 'flPrSt ^.5 - Z>t,3 De hospitaalbunker werd in de oorlog door de Duitsers gebouwd. Binnen De voormalige commandopost van de dienst Bescherming Bevolking, onder het gebouw van werden gewonden verzorgd. Erfgoed Zeeland in Middelburg, is zaterdag open voor publiek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36