Wilfried Bral verdwaalt in woud aan regels Bekijk nu de actuele weersverwachting op jouw locatie! 2ï ittd^MIÉiMÉÉIÉI ZEELAND 3 Vh *5 Download de PZC app nen van zittende boeren inventa riseren. Daarna moet worden be keken of uitbreiding past en vol doet aan de Natuurbeschermings wet. Het vereist maatwerk", zegt Baecke. Nog wat ruimte Er kan best nog wel wat, reageert gedeputeerde Jo-Annes de Bat (landbouw). ,,De provincie blijft tegen nieuwe intensieve veehou derij, maar er is nog wel ruimte voor meer dieren zolang het grondgebonden is. Per geval moe ten we bekijken wat wel en niet kan. Het moet passen in de ver gunning en voldoen aan fosfaat- en stikstofrichtlijnen, die inder daad uitbreiding af en toe bemoei lijken. Met moderne stallen en het gericht toedienen van mest is nog wel het een en ander mogelijk." Landbouwcoöperatie CZAV, die dierlijke mest levert aan Zeeuwse boeren, is niet tegen meer veehou derij, maar vraagt zich af of uit- De provincie blijft tegen nieuwe intensieve veehouderij breiding in Zeeland noodzakelijk is. Adjunct-directeur Ko Francke: ,,Definieer eerst eens wat een ideale kringlooplandbouw is. Speelt die zich af binnen straal van 8 of 800 kilometer? Het is onzin om te denken dat je veehouderij bedrijven naar Zeeland moet halen om hier het regionale tekort aan organische mest op te lossen. Je kunt dat ook op Nederlandse schaal organiseren. In Canada doen ze dit ook, over nog veel gro tere afstanden. Het gaat erom waar je efficiënt kunt telen en hoe je de maximale milieuwinst kunt berei ken." hun mest weer het land op. Korter kan de keten niet zijn." De 150.000 kilogram kippen mest is te weinig voor al zijn vel den. Daarom laat Bral 100.000 kilo mest van elders aanvoeren. Over wegend geitenmest. Eigenlijk wil hij het liefst zijn veehouderij uit breiden zodat hij alle organische mest lokaal kan produceren. Het liefst nog zo'n 30.000 tot 40.000 kilo extra. ,,De Zeeuwse akker- bouw heeft meer organische mest nodig om de bodem gezond en klimaatbestendig te houden. De fosfaatgehaltes zijn ten opzichte van twintig jaar geleden sterk te ruggelopen. Daarom daalt lang zaam maar zeker de opbrengst van gewassen. De verminderde bodemvruchtbaarheid is veel een groter probleem dan mensen be seffen. Maar pas op: boeren pro duceren wel al hun voedsel." Brals bedrijf zou een model boerderij zijn in het kringloop plaatje dat minister Carola Schou ten voor ogen heeft. Maar van uit breiding is het nog steeds niet ge komen. ,,Het woud aan regels, het onduidelijke landbouwbeleid en zeker de stikstofberekeningen weerhouden me ervan om te in vesteren. De ideale vergezichten zijn in de praktijk moeilijk te rea liseren." 't. Nieuw inde PZC app woensdag 8 september 2021 komt hoop mest tekort - Jo-Annes de Bat, gedeputeerde Wilfried Bral tussen zijn suikerbieten die onder meer worden bemest met kippenmest uit eigen stal. foto camile schelstraete VOGELWAARDE Boer Wilfried Bral uit Vogelwaarde bedrijft al jaren een vorm van kringloop- landbouw. Hij boert op 100 hec tare akkerbouwland en heeft een neventak met 25.000 vleeskuikens. De kippen krijgen tarwe van zijn land dat vervol gens wordt bemest met kippen mest uit de gesloten stal. ,,De tarwe gaat rechtstreeks in de snavels van de vleeskuikens en smart* J. - M Een loon werker rijdt met een tractor over het land om mest in de bodem te injecteren. FOTO HOLLANDSE HOOGTE/FLIP Stel je locatie in en ontvang het uitgebreide weerbericht van de gemeente waarin je je bevindt, inclusief temperatuur, kans op regen, hoeveelheid neerslag, wind en luchtvochtigheid. Je ziet de weersinformatie tot wel 14 dagen vooruit. veere Max 19"/Min 13" Cwewïaza 9 Toon weer op jouw locatie Jocatie toe en krijg een veel k ider weerbericht (met 0-3 slag en wind) 20* 10° NNW2 20* 10° WZW 3 21* 13® NN0 2 22* 15° NN0 2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35