s? Mest van eigen land Arbeidsmigrant heeft het beter bij fruittelers Kluisje 2 Zeeuwse boeren moeten bijna alle mest uit Brabant en België halen. Dat staat haaks op de plannen van minister Carola Schouten voor lokale duurzame kringlooplandbouw. Zet daarom de deur wijder open voor veehouderijen in Zeeland, zegt landbouworganisatie ZLTO. ZLTO 'LAAT MEER VEEHOUDERIJ TOE, Commentaar De Zeeuwse veestapel is te klein en produceert te weinig mest om alle bieten, uien en granen in de provincie te laten groeien. De Zeeuwse akkers worden ook gevoed met mest uit Brabant en Vlaanderen. Dat is vanuit het smalle Zeeuwse perspectief zo gek nog niet. De Zeeuwse boer heeft niet de last van megastallen, geen gewetenswroeging over bio- industrie, maar wel de lusten van de organische mest die in grote tankwagens de provincie in wordt gereden. Het van ver halen van mest strookt niet met het principe van circulaire landbouw waarop het ministerie van Landbouw inzet. Dat gaat uit van korte ketens en regionale en lokale kringlopen. West-Zeeuws-Vlaamse bieten moeten gedijen op West- Zeeuws-Vlaamse mest, Noord-Bevelandse uien groeien lekker op Noord-Bevelandse mest. Dat idee. Boerenorganisatie ZLTO vraagt terecht aandacht voor een dreigend tekort als de Brabantse meststroom opdroogt. ZLTO wil de oplossing zoeken bij de Zeeuwse boerenbedrijven zelf. Hoe kunnen zij zelf zorgen voor voldoende dierlijke en plant aardige meststoffen. Grote organische mestproducenten - megastallen vol vee - naar Zeeland te verplaatsen is misschien een gemakkelijke, maar ongewenste oplossing. Zo'n verhuizing zou een vorm van creatieve agrarische boekhouding zijn. Massale verplaatsing van vee naar Zeeland heeft niets met kringlooplandbouw te maken. Circulaire landbouw gaat uit van korte ketens en regionale en lokale kringlopen Borsele maakt sinds enige jaren werk van het onderwerp, nadat bleek dat niet alle bedrijven de boel allemaal even goed op orde hadden. ,,We kwamen zaken tegen die ab soluut niet door de beugel konden, zowel op het gebied van veiligheid als op humaan vlak", zegt wethou der Kees Weststrate. Goede afspra ken met de telers en regelmatige controles wierpen hun vruchten af. ,,We hebben vorig jaar nogal wat controles gehouden, en dit jaar ook ALMANAK Midden in de vakantie werd de Middelburgse van middelbare leeftijd een jaartje wijzer. Dat haar verjaardag precies op een reisdag viel, maakte het wat las tiger er een feestje van te ma ken. Inpakken en wegwezen domineerde de ochtend. Een lekkere lunch en een bezoek acht. De boel is echt goed in orde. Als er wat aan te merken is, is dat op het niveau van het duidelijker aan geven van een nooduitgang of het ophangen van een extra rookmel der." Als er iets aan te merken is, is dat op het niveau van het ophangen van een rookmelder Weststrate relativeert wel de re sultaten enigszins. ,,Er zijn zo'n ze ventig fruittelers in onze gemeente, al werken die niet allemaal met ar beidsmigranten. Er zijn er nog ge noeg te bezoeken. Dat blijven we de komende tijd dus doen." Tip? redactie@pzc.nl aan een mooi museum gaven alsnog een feestelijk tintje aan de feestdag. Totdat zoonlief zich ermee bemoeide. Toen voor de rugzak in het museum een kluisje gezocht moest worden, wreef hij wat extra zout in haar wond: ,,Mam, nummer 52 is nog vrij!" Onwel door lekken van mierenzuur Vrouw raakt zwaargewond bij aanrijding Een fietsster is gisteren bij een ongeluk in Hulst zwaargewond geraakt. De vrouw werd geschept door een automobilist. Het ongeluk gebeurde rond 14.25 uur op de Zoutestraat in Hulst. Een automobilist botste daar door een nog onbekende oorzaak op de fietsster. De vrouw kwam hard tegen de voorruit van de auto terecht. Zij werd al snel met spoed naar het ziekenhuis gebracht. De Forensische Opspo ring Verkeer heeft het ongeluk in onderzoek. VLISSINGEN Blijf actief als 50-plusser Het kabinet plannen heeft klaar liggen om honderden boeren in Midden-Nederland te onteigenen om zo de stikstofuitstoot snel naar beneden te krijgen. In Zeeland, waar relatief weinig veehouderijen zijn gevestigd, speelt dat probleem nauwelijks. Sterker nog, organi sche mest moet voor driekwart worden geïmporteerd. Dat betreft bijna 1600 van de in totaal 2300 miljoen kilo op het land gebrachte mest. Ofwel 45.000 vrachtwagens per jaar karren mest naar Zeeland. Dat botst met minister Schou- tens landbouwbeleid van korte ke tens en regionale/lokale kringlo pen. Ofwel: haal de mest bij voor keur dichtbij. Ideaal is bijvoor beeld een akkerbouwbedrijf dat tarwe kan voeren aan kippen en vervolgens de kippenmest weer op het land kan brengen. Vanuit dat kringloopidee ziet de ZLTO dan ook graag dat er regionaal meer mest beschikbaar komt. Zo makkelijk is dat niet. De pro vincie sloot jaren geleden de deur voor nieuwe intensieve veehoude rijen. Daarnaast zijn er allerlei richtlijnen en beleidsregels (stik stof- en fosfaatbelastingnormen) die uitbreiding van bestaande vee houderijen blokkeren. Zeeland telt nu zo'n vierhonderd rundveebe drijven, voornamelijk melkvee houders. Daarnaast zijn er rond de vijftig varkens- en vijftig pluim- veebedrijven. Soepelere regels De ZLTO bepleit daarom versoe peling van de regels. ,,Als je kring- looplandbouw wilt bedrijven, zul len de regels minder star moeten worden. Er zijn zeker genoeg plek ken in de provincie waar uitbrei ding van veehouderij nog kan. Ook nieuwe vestigingen van een ne ventak veehouderij lijkt ons moge lijk", zegt ZLTO-voorman Joris Baecke. De landbouworganisatie heeft haar boodschap aan de pro vincie overgebracht in een reactie op de Ontwerp Omgevingsvisie Baecke wil niet de poort openen voor iedere veehouder die elders weg wordt gesaneerd. ,,Ik zeg niet: gooi de deur open en laat alles bin nen. We willen geen filialen van bedrijven die elders hun hoofdves tiging houden. Vreemde veehou derijen moeten we echter niet op voorhand per se weren als de be trokken ondernemer bereid is hier te komen wonen en zich te veran keren in het gebied. Maar eigenlijk moet je eerst de wensen en plan- woensdag 8 september 2021 Fruittelers in de gemeente Bor- sele hebben de huisvesting van arbeidsmigranten steeds beter op orde. Dat leidt het gemeente bestuur af uit de resultaten van controles bij de bedrijven. Er is tijdens die bezoekjes zo goed als niets aan te merken. Martijn de Koning Heinkenszand - Kees Weststrate, wethouder TERNEUZEN In een gebouw op het terrein van chemiebedrijf TPT aan de Finlandweg in Terneuzen is gisteren een persoon onwel ge raakt door een lekkage van mierenzuur. Het slachtoffer is met spoed per ambulance naar het ziekenhuis gebracht. De lekkage ontstond rond 12.25 uur. In één van de gebouwen was door onbekende oorzaak mie renzuur gaan lekken. De brandweer en medewer kers van het bedrijf wis ten de lekkage te stop pen waarna de ruimtes geventileerd werden. Volgens een woordvoer der van de Veiligheidsre gio Zeeland bleef het ef fect van de lekkage be perkt tot één ruimte. HULST De Zeeuwse Bibliotheek in Vlissingen houdt don derdag 23 en maandag 27 september van 14.00 tot 16.00 uur informatie bijeenkomsten over Stu diekringen 50-plus. Aanmelden kan via de agenda van ZB. De bij eenkomsten zijn be doeld voor 50-plussers die breed actief willen blijven door elkaar te ontmoeten en geestelijk actief bezig te blijven. Het is volgens de ZB voor veel deelnemers een moment geworden om naar uit te kijken. Eens per twee weken komt de kring in Vlissin- gen bij elkaar. Zeeland Frank Balkenende Vlissingen 2021. ZLTO-voorman Joris Baecke: ,,Als je kringlooplandbouw wilt bedrijven, zullen de regels min der star moeten worden." FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Si V. sü* -J -■""A-':

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34