'We weten niet meer hoe we elkaar moeten feliciteren' Antwan Tolhoek verruilt Jumbo-Visma voor Trek-Segafredo Sinds er geen maximum meer geldt voor het aantal mensen dat we thuis mogen ontvangen, kunnen we onze verjaardagen weer met de hele familie vieren. Voor mensen die niet als gezin samenwonen, geldt nog steeds de regel van 1,5 me ter afstand. Maar ja, wie is zo streng in de leer? 'Ik ben gevaccineerd, dus ik geef drie zoenen, net als vroeger', zal de een zeggen, terwijl de ander mogelijk een stap naar achter doet of de elleboog uitsteekt 'O jee, dring ik mezelf te veel op?', denkt de een vervolgens en de ander vraagt zich af of het niet flauw is een familielid zo af te weren. Bespreekbaar ,,Het is een heel lastig onderwerp", vindt gedragspsycholoog en co lumnist Chantal van der Leest. „Ik heb het zelf ook niet op een rijtje. We hebben ooit een wereld gescha pen waarin er overeenstemming was over de manier van begroeten, maar die bestaat nu niet meer. We weten niet meer hoe we elkaar moeten feliciteren. We zijn in de laatste fase van de coronapandemie en moeten op zoek naar een nieuw soort evenwicht. Ik denk dat je voor jezelf een beetje moet uitmaken wat je wil. Mensen die dat gezoen en die omhelzing nooit leuk heb ben gevonden, zien nu waarschijn lijk de kans dat nooit meer te doen. Als je het geven van een hand ei genlijk altijd al vies vond, is dat nu makkelijker bespreekbaar gewor den." Druk wordt groter Aan de andere kant, hoe meer de samenleving terugkeert naar het oude normaal, hoe groter de druk wordt om je weer te houden aan vroegere afspraken. ,,Dat is waar", erkent Van der Leest. ,,Ik ben niet tegen aanrakingen, maar ik had er altijd een hekel aan om na oud en nieuw door al mijn collega's ge zoend te worden. Op een gegeven moment besloot ik te zeggen: 'Sorry, ik geef alleen een hand.' De eerste die ik tegenkwam, was de di recteur. Ik zeg dat en terwijl ik nog voor hem sta, valt een andere col lega me om mijn nek. Ik voelde me heel lullig. Iedereen wil er bij horen en je moet sterk in je schoenen staan als anderen gaan vragen wat je nou zit te zeuren. Ik denk wel dat juist nu een verschuiving kan plaatsvinden, net als met het thuiswerken. Bij een nieuwe baan zeg je nu makkelijker dat je drie dagen We hebben ooit een wereld geschapen waarin er overeenstemming was over de manier van begroeten, maar die bestaat nu niet meer doorgaan, maar volgens de richtlij nen van de RIVM. Dat betekent mét een toegangscode en met minder mensen dan anders. Er worden daar A echt geen handen ge schud, benadrukt com missaris van de koning Han Polman. „Eerder deze week hadden we de opening van de windparken van 0rsted. Daar gaven mensen elkaar geen hand. Ze knikten elkaar toe." Door de toegangscode kunnen mensen wel wat dichter bij elkaar staan. ,,Bij de oesterborrel gaan we niet met een meetlat de afstand tussen mensen meten", zegt gede puteerde Jo-Annes de Bat. ,,Dat hoeft niet." Hand op mijn hart Privé veroorloven de provinciebe stuurder zich alleen 'binnen de bubbel van het gezin' wat meer vrijheid. ,,Ik ben allang blij dat dat kussen niet meer hoeft", verzucht De Bat, wat Polman tot een grapje verleidt: ,,Hier spreekt het college even niet met één mond." En Van der Leest, wat doet zij? ,,Ik doe nog steeds mijn hand op mijn hart en ik knik even. Ik denk dat ik dat erin hou." -Chantal van der Leest thuis wilt werken dan voor corona." Geen meetlat Bij zakelijke bijeenkomsten is het minder ingewikkeld. Het provinciebestuur heeft dinsdag besloten dat de Zeeuwse Oesterontmoeting op 27 september en het Jongeren- parlement op 29 en 30 september It woensdag 8 september 2021 pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl ZEELAND 11 Zoen, hand, elleboog of knikje? Iedereen zal het herkennen. Hoe begroet je elkaar tegenwoordig op een verjaardagfeestje? Met drie zoenen of een knuffel, zoals voor de coronapandemie, met een elleboogje of een boks, of toch maar liever op afstand, met een lach en een vriendelijk knikje? ,,Onze afspraken zijn al lemaal gaan rommelen en ver schuiven." Ernst Jan Rozendaal Vlissingen 1 Is de voetkus een blijvertje? fotos getty images Of misschien eerder de elleboog? Gaan we weer omhelzen? Of komt het handenschudden gewoon weer terug?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33