voorkomen Soms moet je als notaris een dikke huid hebben Waarvan akte tweakers 21 Scheiden zonder ruzie met een mediator ANKELIJK OVERZICHT VAN ALLE LAPTOPS. de partners is opgebouwd, deel je samen. Ook heb je volledig recht op het nabestaandenpensioen. Nu moet je dat nog binnen twee jaar na de scheiding regelen, maar de wet gaat veranderen. Straks heb je er automatisch recht op. Pensioen recht wordt vaak gebruikt om andere zaken bij een scheiding uit te onderhandelen. Bijvoorbeeld de overwaarde van het huis.'' Kan een van de twee in het huis blijven? Als je samen een koophuis bezit, moet je afspraken maken over de verdeling van de woning. Wil een van de partners er blijven wonen? Of blijft iemand er wonen tot de kinderen de deur uit zijn? ,,Het is soms lastig om een partner volle dig uit te kopen'', zegt Brik. ,,Je kunt bijvoorbeeld de woning alvast aan een van de partners toe delen, maar de juridische over dracht pas later doen. Dat kan nodig zijn omdat de bank vaak heel strenge eisen stelt voor de hypothecaire lening. Die kan de hypotheek intrekken als een van de partners van de akte wordt gehaald. Tegenwoordig zit er ook vaak veel overwaarde in huizen. Die moet worden uitbetaald.'' Een andere optie is het huis ver kopen en allebei een nieuw huis kopen. ,,De huizenmarkt is op dit moment zo overspannen, dat het moeilijk is een nieuw huis te vin den'', zegt Brik. ,,De opbrengst van het oude huis wordt gedeeld en één inkomen valt weg, dus er moet met een kleiner budget een nieuw huis worden gevonden waar je samen met je kinderen kunt wonen. Dat is nu heel lastig.'' ijnheer is boos, heel boos. Op alles en iedereen, maar vooral op mij. Hij is zijn vertrouwen in de rechtstaat verloren en ik ben daar de exponent van. Omdat ik niet op zijn eisen wil ingaan, noemt hij me een fraudeur. En onze altijd behulpzame receptioniste krijgt de wind van voren. Het is afgeleide boosheid, dat weet ik wel. Hij is eigenlijk boos op zijn ex-vrouw, met wie hij al zes jaar is verwikkeld in een vechtscheiding. Zij heeft hem bedonderd, vindt hij. Haar ouders hebben haar tijdens hun huwelijk een flink bedrag geschonken. Met antischoonzoonclausule. Zo'n uitsluitingsclausule wordt veel toegepast. Wat begrijpelijk en verstandig is, gezien het percentage huwelijken dat mislukt. Hij wist van die schenking, maar kennelijk heeft zij nooit iets over die clausule verteld. Toen ze uit elkaar gingen, bleek hij dus op veel minder recht te hebben dan waarop hij had gerekend. Nu communiceren ze via hun advocaten. Omdat ze in gemeenschap van goederen zijn getrouwd, heeft hij recht op de helft van hun gezamenlijke boedel, die vooral bestaat uit hun eigen huis. Zij blijft er wonen en koopt hem uit. Daarvoor moet zij een nieuwe hypotheek afsluiten. Ik ga aan de slag en als alles rond is, nodig ik haar uit op kantoor om de hypotheekakte te tekenen. Zij moet dat persoonlijk doen, eist de wet. Hij als 'verkoper' moet ook teke nen, maar hoeft daarvoor niet aanwezig te zijn. Normaal had ik hem evengoed uitgenodigd, maar corona woedt in alle hevigheid en dat heeft me voorzichtig gemaakt. Omdat hij nog niet is ingeënt en op ons kantoor twee medewerkers met een zwakke gezondheid een extra risico lopen, stuur ik hem een volmacht, zodat - als hij die heeft ondertekend en terug gestuurd - een van mijn collega's deze namens hem kan tekenen. Normaal had ik hem ook uitgenodigd, maar corona woedt in alle hevigheid Hij weigert. Omdat hij niemand meer vertrouwt, wil hij per se aanwezig zijn bij de ondertekening. Als ik dat op mijn beurt weiger, ontsteekt hij in woede en vallen die beledigende woorden. Na lang soebatten vinden we een compromis: hij parkeert zijn auto achter ons kantoor zodat hij kan zien wat er in mijn spreekkamer gebeurt. Via de telefoon luistert hij mee terwijl ik de akte met hem en zijn ex doorneem. Daarna loop ik met de akte naar buiten en zet hij, zittend in de auto, zijn handtekening. Zo gezegd, zo gedaan. Helemaal tevreden is hij niet, maar nu heeft hij tenminste het idee dat hij enige controle heeft gehad. Bij het afscheid vraagt hij me zijn excuses aan te bieden aan onze receptioniste. Dat hij mij heeft uitgemaakt voor fraudeur, vindt hij kennelijk geen reden voor een verontschuldiging. Het zij zo. Als notaris moet je soms een dikke huid hebben. GO WOENSDAG 8 SEPTEMBER 2021 financiële dreun' Waargebeurde voorvallen uit de notarispraktijk, opgetekend door journalist Johan Nebbeling. Een scheiding is niet alleen een zakelijke overeenkomst, maar ook een proces waar je samen uit moet komen. Advocaat Marie-Louise van As, onder andere werkzaam als mediator bij het DivorceHotel, deelt een aantal tips om op een positieve manier uit elkaar te gaan. Wees transparant. Conflic ten op financieel vlak ontstaan vaak als partners het gevoel hebben dat de ander zaken verborgen houdt. Wees open over financiële zaken, lever alles aan wat een mediator vraagt, van bankafschrift tot salarisstrookje, en zorg dat iedereen een kopie heeft. Kijk naar de onderliggende belangen. Als iemand bijvoor beeld per se alimentatie wil ontvangen, kijk dan wat erachter zit. Is die persoon bij voorbeeld bang dat hij of zij geen huis kan betalen? Of dat de kinderen niet kunnen blijven sporten? Door naar belang in plaats van standpunt te kijken, krijgen ex-partners meer begrip voor elkaar. Ruzie over de kinderen ontstaat vaak vanuit angst en onzekerheid. Door die gevoelens te benoemen, lukt het vaak beter er samen uit te komen en het belang van de kinderen voorop te stellen. Neem zelf verantwoorde lijkheid en blijf met elkaar praten. Mediation is de mooi ste manier om te scheiden, omdat je het samen doet. Daarmee is de kans het grootst dat je allebei blij bent met de uitkomst. Als een schei ding bij de rechter komt, geef je het proces uit handen. c Vanwege beroepsgeheim zijn geen namen vermeld. Reageren? akte@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21