Inzicht in je geldzaken kan veel ellende In- en uitklapbaar en met goede wegligging OVERDAG STUDEREN, 'S AVONDS STREAMEN. WIJ WHEN ECHT AlLES VAN JOUW NIEUW UPItlP GEI €500 €850 €1200 Je verdeelt niet alleen de schulden en de spullen, ook pensioenrecht deel je bij een echtscheiding. Wat komt er nog meer bij kijken? 20 GOEIE KOOP 3-IN-1-KINDERWAGENS CHECKTWEAKERS.NET/BACKTOSCHOOLVOOR EEN ONAFH Mutsy Evo Nuna Mixx Next Bugaboo Donkey2 (Mono) Financieel planner Iris Brik waarschuwt mensen die niet goed weten hoe ze er financieel voor staan. ,,Scheiden is vaak een financiële dreun. Je moet opeens alles delen. Als je dan geen goed beeld hebt van je financiële situa tie, kunnen er problemen ont staan. Die kunnen zelfs een vecht- scheiding veroorzaken, met advo caten als lachende derden. Zorg daarom dat je zo snel mogelijk weet hoe je toekomstige financiële situatie eruit komt te zien, dat geeft veel rust.'' Brik adviseert ook gelukkige stellen over geldzaken te praten. „Mensen vinden dat lastig. Maar als je al afspraken maakt als het huwelijk nog goed is, en weet hoe jullie situatie is, maakt dat een heleboel dingen makkelijker als het toch stukloopt.'' Alimentatie voor helft van het huwelijk Er zijn twee soorten alimentatie: kinder- en partneralimentatie. ,,De regels voor partneralimentatie zijn vorig jaar veranderd'', zegt Brik. „Vroeger had je twaalfjaar recht op alimentatie, die periode is teruggebracht naar vijf jaar. Er zijn uitzonderingen, bedoeld voor 50-plussers die langer dan vijftien jaar getrouwd zijn. Ook ouders van jonge kinderen kunnen nog steeds aanspraak maken op maxi maal twaalf jaar alimentatie, tot het jongste kind 12 jaar oud is.'' Een ex-partner krijgt alimenta tie voor de helft van de tijd dat het huwelijk duurde, met een maxi mum van vijf jaar. Hoe hoog de alimentatie is, hangt af van een heleboel factoren. ,,Het is een ingewikkelde rekensom die je het beste kunt uitbesteden'', meent Brik. ,,Er wordt rekening gehou den met inkomen, lasten en behoefte. De alimentatie stopt als de ontvangende ex zelf weer vol- doende inkomsten heeft, opnieuw gaat samenwonen of overlijdt.'' Je kunt ervoor kiezen om ali mentatie af te kopen door in één keer een bedrag te storten. Dat kan heel fijn zijn voor beide partners. ,,Hier zit echter wel een addertje onder het gras'', zegt Brik. ,,Als de partner die alimentatie ontvangt in de bijstand terechtkomt, kan de gemeente alsnog aankloppen bij de ex-partner om die bijstand op hem of haar te verhalen.'' Kosten voor de kinderen in ouderschapsplan Voor kinderen tot 18 jaar maken de ouders een ouderschapsplan. Dat is verplicht. Daarin regel je de ver deling van zorg, kosten van de kin deren, vakanties, verjaardagen en zaken die je wel en niet met elkaar overlegt. „Alles wat je zelf kunt regelen moet je doen, om je niet scheel te betalen aan adviseurs en advocaten'', zegt Brik. ,,De meeste mensen kunnen samen een ouderschapsplan opstellen, zonder hulp van buitenaf.'' De kosten voor de kinderen worden gedeeld. Ouders storten hiervoor geld naar rato van inko men in een potje. Al hun kosten, zoals wonen en sport, worden hieruit betaald. Je gaat uit van de situatie vlak na de scheiding, maar kan opnieuw onderhandelen als de situatie verandert. Cd van jou, cd van mij Als je gaat scheiden, moet je ook de schulden, spaarpotjes en spul- 'Alles wat je zelf kunt regelen moet je doen, om je niet scheel te betalen aan adviseurs en advocaten' len verdelen. Iedereen heeft recht op de helft als je getrouwd was in gemeenschap van goederen of een geregistreerd partnerschap had. Bij huwelijkse voorwaarden is mo gelijk vastgelegd wat van wie is. In dat geval blijven spullen van de oorspronkelijke eigenaar. Persoon lijke spullen, zoals sieraden, wor den niet verdeeld. Ook een erfenis of schenking valt niet automatisch in de verdeling tussen partners. Maak een lijst van spullen die moeten worden verdeeld en bepaal wie wat wil hebben. Kijk naar de waarde van spullen. Beide partners moeten ongeveer even veel krijgen. Is dat niet zo, dan kun je het verschil verrekenen. Vergeet je pensioen niet ,,Het ouderdomspensioen dat tij dens het huwelijk door een van WOENSDAG 8 SEPTEMBER 2021 GO De 3-in-1-kinderwagen biedt veei mogeiijkheden en be spaart (opsiag)ruimte. Vaak ben je goedkoper uit dan met drie iosse toesteiien. Een combiwagen groeit mee met junior en gaat zomaar vier jaar mee. De Consumenten bond steide een aantai popu- iaire kinder/wandeiwagens op de proef. Daarvoor werden ook ervaringsdeskundigen ingezet. Zes ouders testten op specifieke onderdelen, zoais stoeprandje af, manoeu vreren in krappe ruimtes en de offroad wegligging. Een goede tip voor (groot)ouders die zo'n kinderwagen aan schaffen: probeer in de winkei eerst hoe makkelijk het gevai in- en uitklapt. Want die han deling ga je nog tot in den treure uitvoeren. O Beste Koop volgens de Consumen tenbond O Fijne prijs- kwaliteit verhouding O Stuurt en manoeuvreert soepel O I nstallatie en kind vastzet ten gaat zeer gemakkelijk O Zitje is smal en hard O Groot en zwaar, niet ideaal voor het ov O Niet geschikt voor kinderen zwaarder dan 15 kilo O Beste uit de Test bij de Consumen tenbond O Uitstekende wegligging O Haalt alle vei ligheidstests met vlag en wimpel O Comfortabel voor kind én ouder O Reiswieg is inbegrepen O Uitklappen vereist twee handen en kracht O Met een gewicht van 13 kilo lastig te tillen en in het ov te gebruiken O Wendbaar en uitstekende wegligging O Zeer ruime boodschap penmand O Zitcomfort is prima O I nstalleren en afkoppelen reiswieg en autostoeltje gaat heel eenvoudig O De prijs! O Zeer zwaar in gewicht (16 kilo) en ook het uitklappen gaat zwaar O Duwstang is te laag voor bovengemid deld lange ouders 'Scheiden is een ARWEN KLEYNGELD c Meer informatie op consumentenbond.nl/kinderwagen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20