Zeeland gaf geen advies over 3M Vlaamse minister zet bedrijfsleiding onder druk met deurwaarders Walcheren 'Er moet meer vee in Zeeland komen' Omtzigt niet terug naar CDA WK-Kwalificatie Nederland - Turkije 1688 555530 3M in Zwijndrecht bij Antwerpen ligt onder vuur omdat het afvalwa ter met daarin schadelijke PFAS loost in de Schelde. Gisteravond stuurde de Vlaamse minister van Omgeving Zuhal Demir deurwaar ders naar 3M België en naar de adressen van vijf bestuurders van het bedrijf. Tegelijkertijd gebeurde hetzelfde bij de hoofdvestiging in de Verenigde Staten. Demir stelt 3M aansprakelijk voor de verontreini ging en het achterhouden van in formatie. Ze wil de chemiereus dwingen haar verantwoordelijk heid te nemen voor de vervuiling. Voor 1 oktober moet 3M over de brug komen. Zo niet, dan overweegt Demir naar de rechter te stappen. Adviesaanvraag In 2018 stuurde de provincie Ant werpen het 'aanvraagdossier' van 3M naar de provincies Zeeland en Noord-Brabant. ,,Wij bezien derge lijke adviesaanvragen niet op lo zingsaspecten, omdat de water kwaliteit van de Westerschelde een primaire verantwoordelijkheid van Rijkswaterstaat is", schrijft com missaris van de koning Han Pol man aan Provinciale Staten. De ad viesaanvraag heeft de provincie niet doorgestuurd naar Rijkswater staat. Zeeland ging ervan uit dat de aanvrager de dossiers aanleverde bij de verantwoordelijke overheden. De vergunningaanvraag betrof onder meer de verhoging van de maximale hoeveelheid gezuiverd bedrijfsafvalwater die mocht wor den geloosd. Ook met PFOS en PFAS verontreinigd grondwater en PFAS-houdend afvalwater wordt in deze installatie behandeld. Brabant reageerde wel Zeeland zag geen aanleiding te rea geren. Noord-Brabant vroeg wél om opheldering, via de Omge- vingsdienst Midden- en West-Bra bant. Werkt die waterzuiveringsin stallatie wel goed genoeg, vroeg deze dienst in oktober 2018. De dienst wilde meer weten over de stoffen die het water uit de zuive ringsinstallatie bevatte. De provin cie Antwerpen antwoordde dat de situatie niet wezenlijk veranderde, dat er een gunstig advies lag van de Vlaamse Milieumaatschappij en dat in 2019 een nieuwe vergunning zou volgen. ,,Een herziening van de lo zingsnormen zal worden meegeno men in de hervergunning." Voor de Brabanders was daarmee de kous af. Over die 'hervergunning' en nieuwe normen hoorden Zeeland en Noord-Brabant niets. De omge vingsvergunning werd in 2020 ver leend. Volgens die vergunning mag 3M, in elk geval tot de zomer van 2022, per jaar 5300 kilo PFAS lozen in de Schelde. Dit najaar wordt ge sproken over lagere normen. Nieuw systeem Tegen de PFAS-onderzoekscom- missie van het Vlaamse Parlement vertelde 3M vorige week dat het be drijf werkt aan een nieuw systeem dat de PFAS-lozingen met meer dan 99 procent vermindert. De provincie Zeeland wil van Vlaanderen weten wat er aan de hand is bij 3M en heeft minister Bar bara Visser (Infrastructuur en Mi lieu) om hulp gevraagd. Eerder rie pen partijen in Provinciale Staten op tot een gang naar de Belgische rechter als de Vlaamse overheid geen actie zou ondernemen. Met bondscoach Louis van Gaal aan het roer is het Nederlands elftal helemaal opgeleefd. Oranje verpulverde Turkije in een kolkende Arena (6-1) en de spelvreugde spatte aan alle kanten van de ploeg af. P22 Boer Wilfried Bral wil meer vee gaan houden om zijn land te bemesten Pieter Omtzigt sluit een terugkeer naar zijn oude partij uit. „Daarvoor is er te veel gebeurd."P2en4 woensdag 8 september 2021 27 Vanaf morgen ander weer De provincie Zeeland heeft drie jaar geleden niets gedaan met een adviesaanvraag vanuit Ant werpen over een vergunning voor chemiebedrijf 3M. Reden: de Westerschelde valt onder Rijkswaterstaat. In België wordt inmiddels actie ondernomen tegen het bedrijf. Theo Giele Middelburg Nieuw in de PZC app: Altijd op de hoogte van het weer op jouw locatie Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/bezorging g ZEELAND2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1