Hoe betrouwbaar is de kroongetuige? II 7HW 10 NIEUWS Voor de tweede dag spraken nabestaanden gisteren tijdens het MH17-proces over het leed dat hen is aangedaan. MH17 SLACHTOFFERVERKLARINGEN Al anderhalf jaar komt Hans de Borst geregeld naar de rechtbank op Schiphol. Normaal alleen, maar vandaag is zijn dochter (en enig kind) Elsemiek mee. De bode van de rechtbank houdt een ingelijste foto van Elsemiek achter hem om hoog, terwijl De Borst voor de rech ters van het MH17-proces zijn slachtofferverklaring voorleest. ,,Voor het eerst heb ik het gevoel dat ik mijn dochter meeneem. Dat is ook zo. Ze is altijd bij mij.'' Elsemiek is er, maar ze is er ook niet. ,,Ze is vermoord in een oorlog waarvan ze niet eens wist.'' Op het videoscherm in de rechts zaal vliegen de foto's van de be scheiden, introverte, slimme en vrolijke Elsemiek voorbij. Ze zou het gymnasium afronden en daarna aan de TU Delft studeren. ,,Het laatste jaar veranderde ze in een jonge vrouw die wist wat ze wilde. Dat was mooi om te zien.'' Maar eerst zou ze op vakantie naar Maleisië gaan. Met haar moe der Esther de Ridder - ex-vrouw van De Borst - stiefvader Sergio Ot- tochian en halfbroer Julian. De Borst: ,,In mei 2014 overleed mijn vader na een ziekte. Twee maanden later mijn kind. Het is wel fijn dat pa dat niet meer heeft meege maakt.'' Voor altijd 17 Zijn dochter zal altijd 17 blijven, zegt De Borst. Met haar vriendin nen heeft hij nog geregeld contact. Hün leven gaat al zeven jaar door. ,,Dat is moeilijk, maar geeft ook energie'', zegt hij tegen de rechters. Een van hen kreeg onlangs een baby. ,,Ik ben oprecht blij voor haar, maar het geeft ook een knagend ge voel. Wat zou Elsemiek doen op haar 24ste? Zou ze een vriend of vriendin hebben en zou ze dat dan met haar vader bespreken? Dat spookt door mijn hoofd.'' Hij probeert het leven weer op te pakken. ,,Ik wil graag dat de tijd de scherpe kantjes ervanafhaalt. Soms lukt dat, soms niet. Dit had nooit mogen gebeuren met mijn meisje. Ik ben een deel van mezelf en mijn toekomst kwijt. De pijn lijkt groter te worden, omdat ik haar zo lang niet heb gezien of gehoord.'' Desinformatie De Borst spreekt voor de rechtbank de vermeende daders aan en hekelt de opstelling van Rusland. ,,Voor De pijn lijkt groter te worden, omdat ik haar zo lang niet heb gezien of gehoord mijn gevoel zitten we nog steeds in fase één van de rouw, na alle ver driet, woede en ongeloof die blijven en de desinformatie in alle jaren daarna. ,,De mensen die dit deden, heb ben geen idee wat ze aangericht hebben. Het interesseert ze ook niet. Elsemiek zou deze mensen niet haten. Ik probeer haar daarin te volgen. Het doet wel pijn dat de leiders de zaak frustreren met nep- informatie. Dat is een misdaad op zich.'' De Borst is een van de acht spre kers vandaag. De verklaringen van nabestaanden zijn identiek en alle maal ook weer uniek. Al twee da gen horen de rechters de heftige verhalen aan. Nog acht zittings dagen en tientallen slachtofferver klaringen zullen volgen. Rechtbankvoorzitter Hendrik Steenhuizen noemt de verhalen 'indrukwekkend'. Hij moet soms slikken tijdens het betoog van De Borst. ,,U heeft prachtige woorden gesproken over uw prachtige doch ter'', zegt hij. De Borst is dankbaar voor alle steun van andere nabestaanden in de 'MHi7-familie'. ,,We hebben het voordeel dat we zo veel gelijkge stemden hebben die in dezelfde el lende zitten. Dat schept een band voor het leven.'' En hij is dankbaar voor het werk van advocaten, aanklagers en rech- ters die aan waarheidsvinding doen. ,,Dat geeft mij een beetje hoop dat de wereld niet helemaal verrot is. Of zoals mijn moeder van 87 zegt: 'Het is fijn dat er nog wat beschaving is.''' In de extra beveiligde Bunker in Amsterdam klinkt de hele dag een blikkerige stem door de speaker. Het is de stem van Tony de G. (36), die opnieuw plaats heeft genomen i i l J.. in de speciale getuigenbox. De G. is kroongetuige in liquidatieproces- Eris, dat met 21 verdachten een van de omvangrijkste processen ooit is. Tijdens het verhoor staat de vraag centraal hoe betrouwbaar zijn ver klaringen zijn. Want daarover zijn, althans bij de advocaten van de ver dachten, grote twijfels. En ook de rechtbank toonde zich kritisch. Zo heeft De G. eerder verklaard dat Greg R. (73) betrokken zou zijn bij het beschieten van een villa van een crimineel in Doorn, doordat hij een loods verhuurde aan de leden van motorclub Caloh Wagoh. Wist hij wat er in die loods lag en dat er geweld zou worden gebruikt? ,,De- lano R. (de hoofdverdachte, red.) zei dat het oké was dat we die loods zouden gebruiken. Of hij tegen Greg specifiek gezegd heeft waar voor we die wapens zouden gebrui ken, daar heb ik geen herinnering aan.'' R.'s advocaat Christian Floks- tra confronteerde hem met eerder *De G. gebruikte veel drank en drugs, heeft dat invloed op zijn geheugen? afgelegde tegenstrijdige verklarin gen. De G.: ,,Dit is wat ik me nu her inner. De rechtbank zal moeten be palen hoe het zit.'' De kroongetuige gebruikte tij dens zijn criminele leven veel drugs en alcohol. Flokstra vroeg zich af of dat invloed heeft gehad op het ge heugen van De G. ,,Als ik werkte, zoals ik het maar even noem, was ik nuchter. Nu herinner ik me wat ik me herinner, meer kan ik er niet over zeggen.'' Ook de rechters viel het op dat de kroongetuige soms dingen niet weet. ,,Het is ons opgevallen dat u tijdens de kluisverklaringen (de verklaringen die De G. in het diep ste geheim aflegde) weinig heeft gezegd over wapens. Later bent u heel gedetailleerd gaan verklaren over de wapens die werden ge bruikt.'' Volgens De G. kon hij 'zich later dingen beter herinneren en zaken terughalen'. Het verhoor van kroongetuige Tony de G. gaat donderdag verder. woensdag 8 september 2021 'Elsemiek is vermoord in een oorlog waarvan ze niet wist' Tonny van der Mee Badhoevedorp Nabestaanden in Park Vijfhuizen herdenken de ramp met de MH17. foto hh/anp - Hans de Borst, vader van de omgekomen Elsemiek Hans de Borst in de rechtszaal. foto dpg media Tijdens de derde dag van het openbare verhoor van kroonge tuige Tony de G. in het liquidatie- proces-Eris bleek dat het ge heugen van de kroongetuige soms gaten vertoont. Met name zijn verklaringen over oudge diende Greg R. blijken zeer wis selend te zijn. ,,Dit is wat ik me nu herinner. De rechtbank zal moeten bepalen hoe het zit.'' Yelle Tieleman Amsterdam Een beveiligde auto komt aan bij de rechtbank. foto anp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10