8 NIEUWS Voor- en tegenstanders van impopulaire president Jair Bolsonaro straat op Ruim een jaar voor de Braziliaanse verkiezingen is de populariteit van president Jair Bolsonaro op een absoluut dieptepunt. Hij heeft zijn achterban opgeroepen volgende week dinsdag massaal de straat op te gaan op de Braziliaanse Onafhankelijkheidsdag. Ook de oppositie heeft de belangrijkste nationale feestdag uitgeroepen tot actiedag. Zijn onbewezen beweringen van fraude rond de verkiezingen hebben ertoe geleid dat rechter Alexandre de Moraes van het Hooggerechtshof Bolsonaro op verzoek van Barroso laat onder zoeken als onderdeel van een lo pend onderzoek naar de versprei ding van nepnieuws en bedreigin gen van de institutionele machten zoals het Hooggerechtshof zelf. Ook lopen er andere onderzoeken tegen de president. Tanks Op de dag dat het wetsvoorstel over de geprinte stembewijzen in stemming wordt gebracht in de Kamer van Afgevaardigden, reden eerder deze maand tanks, pantser wagens en een reeks andere leger voertuigen in colonne over het Plein van de Drie Machten, het hart van de Braziliaanse democra tie in Brasüia, waar het parlement, Hooggerechtshof en het werkpa leis Planalto van de president gevestigd zijn. Bizarre beelden zijn het. Sinds het einde van de militaire dicta tuur in 1985 is iets dergelijks niet meer voorgekomen in het demo- cratisch hart van Brazilië. De op tocht is een inderhaast door het leger en Bolsonaro ingestoken, geïmproviseerd vertoon van macht aan de leden van het Lager huis. Op de entree van het Planalto kijken minister van Defensie, generaal Braga Netto, en een aan tal hoge generaals toe, met in hun midden Bolsonaro zelf. De waarschuwing mist zijn uit werking. De grondwetswijziging haalt in de Kamer bij lange na niet de benodigde drie vijfde meerder heid (308 stemmen). Ondanks forse, ook financiële, inspannin gen van de regering om Kamer leden zodanig te bewerken dat ze het voorstel steunen. De nederlaag in het parlement maakt Bolsonaro alleen maar bozer. Hij grijpt naar een zwaar en nauwelijks gebruikt machtsmid del en deponeert bij de Senaat een verzoek om een afzettingsproce dure te starten tegen rechter De Moraes. Senaatsvoorzitter Rodrigo Pacheco verwijst dat razendsnel naar de prullenbak. De president roept zijn achter ban nu al enkele weken op om op 7 september, de Braziliaanse Onaf hankelijkheidsdag, massaal de straat op te gaan. Hoofdstad Bras^ daarvan is zijn al maanden du rende kritiek op het sinds 1996 ge bruikte systeem met elektronische stemmachines. Dat bracht hem drie jaar geleden aan de macht, maar het is volgens Bolsonaro fraudegevoelig en zal, zo zegt hij geregeld, de uitslag van de ko mende verkiezingen in oktober 2022 in zijn nadeel beïnvloeden. Sterker, hij zegt ook veelvuldig - zonder er een sprankje bewijs voor te leveren - dat er in 2018 fraude is gepleegd. ,,Ik had al in de eerste ronde gewonnen." Hertelling Bolsonaro wil geprinte stembe- wijzen invoeren, in zijn ogen nodig om hertelling van de stem ming mogelijk te maken. Zijn wens is hem ernst. ,,Als de papie ren stembewijzen niet worden ingevoerd, krijgen we hier grotere problemen dan in de Verenigde Staten", zegt hij in januari, verwij zend naar de bestorming van het Capitool in Washington door aan hangers van Bolsonaro's grote voorbeeld Donald Trump, en hun poging de verkiezingsoverwin ning van Joe Biden ongedaan te maken. In juni klinkt er een zwaar dreigement. ,,Zonder gedrukte stembewijzen gaan de verkiezin gen van 2022 niet door", zegt hij, voorbijgaand aan zijn grondwette lijke plicht de verkiezingen te organiseren. Bolsonaro krijgt over zijn con stante verdachtmakingen van het kiessysteem en het uiten van zijn ongefundeerde vermoedens van fraude een hoog oplopende ruzie met rechter Lms Roberto Barroso, voorzitter van het verkiezingstri bunaal (TSE) en tevens een van de rechters van het Hooggerechtshof. De president vindt dat de rechters hem moedwillig dwarszitten en het regeren onmogelijk maken. Al diverse keren heeft hij gedreigd het Hooggerechtshof buiten wer king te zetten, met het leger aan zijn zijde. Het is koren op de molen van zijn aanhangers, die hem tijdens vele manifestaties oproepen dat vooral te doen. „Wanneer ik dat wil, gaat het leger de straat op om de orde te herstellen", zegt Bolso naro, een gesjeesde legerkapitein die het graag heeft over 'mijn leger', de militaire dictatuur ver heerlijkt en in zijn regering en Sao Paulo recent de inentings campagne tijdelijk moeten stop pen. Ook heeft het senaatsonderzoek sterke aanwijzingen opgeleverd dat zich rond de aankoop van 20 miljoen doses van het Indiase Covaxin mogelijk een omvang rijke fraude afspeelde. Daarbij zouden onder meer legerfunctio- narissen op het ministerie van Gezondheid, tussenpersonen en ook de regeringsleider in de Kamer van Afgevaardigden, Ricardo Barros, betrokken zijn. Volgens een getuige zou Bolso naro, die het bestrijden van cor ruptie in 2018 als een van zijn belangrijkste verkiezingsbeloftes had, van de onregelmatigheden en de rol van zijn bondgenoot Barros hebben geweten. Ingegrepen heeft President Jair Bolsonaro ligt onder vuur om zijn slechte corona-aanpak en allerlei schandalen og maar een kwart van de kie zers staat onvoor waardelijk achter Bolsonaro. De geslonken popu lariteit van de extreemrechtse leider is mede het gevolg van zijn reactie op de dramatische coronapandemie, die in Brazilië al meer dan 580.000 do den telt en dagelijks nog zo'n zevenhonderd mensenlevens eist. Beter gezegd: het uitblijven van zijn reactie. Bolsonaro's kille hou ding ten opzichte van het tragi sche leed dat Brazilië treft, is al zo'n anderhalf jaar onveranderd. Hij bagatelliseert het virus, drijft de spot met zieken, heeft gebrek aan respect voor de doden en dweept nog altijd met niet wer kende en potentieel schadelijke medicijnen als chloroquine en ivermectine. De gevolgen van de pandemie hangen als een molensteen om Bolsonaro's nek, sinds een senaatscommissie nu al vier maanden het coronabeleid van regering en president onderzoekt. Uit getuigenverhoren is gebleken dat de aankoop van onder andere Pfizer- en CoronaVac-vaccins al vroeg is gedwarsboomd. Daardoor is pas laat begonnen met het inen ten van de Braziliaanse bevolking. Ook nu nog verloopt de aanvoer van vaccins door het ministerie met horten en stoten. Daardoor hebben steden als Rio de Janeiro hij echter niet. De Federale Politie onderzoekt nu of Bolsonaro in de Covaxin-zaak heeft gehandeld uit eigenbelang. Terwijl de live op tv uitgezon den verhoren het nieuws bepalen, probeert de president de aandacht af te leiden met telkens nieuwe relletjes en rellen. De voornaamste dinsdag 7 september 2021 Brazilië maakt zich op voor turbulente actie-feestdag diverse generaals tot minister heeft benoemd. Joost de Jong Rio de Janeiro De Braziliaanse president Bolsonaro trekt een mond kapje van zijn gezicht. foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8