Zorgpersoneel moest eerst bijkomen van coronadrukte II 5 Het langst wachten mensen in Midden-Nederland en Brabant. In die laatste regio komt dat door de enorme druk op de zorg die de pro vincie aan het begin van de pande- mie te verduren kreeg. ,,Wij had- WELKE OPERATIES? 1. Staar: 18 procent van alle operaties die moeten wor den ingehaald (63 dagen). 2. Knie- en heup: 9 procent (80 dagen). 3. Lies en buikwandbreuk: 7 procent (67 dagen). 4. Spataderen 3 procent: (51 dagen). 5. Operaties bij vrouwen met incontinentieklachten en/of een verzakking: 3 procent (79 dagen). den de eerste coronapatiënt van Nederland in ons ziekenhuis in Til burg", zegt woordvoerder Wim Pleunis van Het Elisabeth-Twee- Steden Ziekenhuis. ,,Dat is ander halfjaar geleden. Sindsdien zijn wij enorm druk geweest met coronapa tiënten, en zijn dat nog steeds." Rust Het ziekenhuis heeft bewust geko zen het personeel deze zomer tot rust te laten komen. ,,Iedereen was moe en had vakantie nodig. Nu ie dereen terugkomt kijken wij eerst hoe het met hen gaat, en maken wij ondertussen een plan om de opera ties allemaal in te kunnen halen." Bij ETZ is nog niet besloten of er ex tra diensten gedraaid moeten wor den door het personeel. Ook in Noordoost-Nederland kan in de ziekenhuizen van Treant Zorggroep de inhaalzorg voorlopig nog niet beginnen. Voor een nieuwe knie of heup moeten men sen 231 dagen wachten op een be handeling. De voorzitter van de medische staf, Frank Kroezen, be treurt de lange wachtlijsten. ,,Ik heb zeer te doen met de grote patiën tengroep die onze orthopeden op dit moment niet kunnen bedie nen." Kroezen verwacht in oktober weer op normale sterkte te kunnen draaien, om daarna de inhaalzorg te gaan plannen. Vrouwen Wat ook opvalt: in de top vijf van ingrepen met de grootste achter standen komen er vier vaker voor bij vrouwen dan mannen. De NZa, die toezicht houdt op de zorgaan bieders, verklaart 'geen idee' te heb ben hoe het komt dat vooral vrou wen veel te lang moeten wachten op een operatie. Het delen van de wachttijden is in het leven geroepen om het voor pa tiënten en aanbieders inzichtelijk te maken waar en hoelang de wachttij den zijn. Het zou doorverwijzingen naar andere ziekenhuizen ook mak kelijker moeten maken. Het Dijklanderziekenhuis in Hoorn probeert met slim plannen een eind te komen. Patiënten wor den na een heup- of knie-operatie overgebracht naar een verplee ghuis, om daar te herstellen. Wat volgens voorzitter van het Lande lijk Netwerk Acute Zorg (LNAZ) Ernst Kuipers ook zou helpen voor het wegwerken van de wachtlijsten is goede beschikbaarheid van bed den op de ic's door een lager aantal coronapatiënten. ,,En daarbij helpt: vaccineren, vaccineren, vaccine ren.'' Kijk op de site van deze krant om te zien hoe het zit met de wachttijden bij u in de buurt. WAAR WACHTTIJD? 1. Vitalys Kliniek (Gelderland) 180 dagen, dat is 26 weken. 2. Martini Ziekenhuis (Gronin gen) 164 dagen, dat is 23 weken. 3. Maxima Medisch Centrum (Brabant) 137 dagen, dat is ruim 19 weken. 4. Maastricht UMC+ (Lim burg) 134 dagen, dat is 19 weken. 5. Sint Maartenskliniek Gelderland) 124 dagen, dat is ruim 17 weken. als Gerrit voor een operatie naar het buitenland gaan. Maar Gerrit blijkt in elk geval lang niet alleen te staan. ,,Ik heb van een Zweed se dokter, in een Duits zieken huis, een Amerikaanse knie ge had. En ik lag daar met veertien Hollanders!'' Meteen na de verplichte reva lidatie in een Duits zorghotel vroeg Gerrit de dokter of die niet nog een gaatje had in zijn agenda en ook zijn andere knie kon Van een Zweedse dokter, in een Duitse kliniek, Amerikaanse knie gekregen doen. ,,Dat zou dan in de tweede week van januari zijn.'' Nu hoopt hij dat hij ook daarvoor toestem ming krijg van zijn verzekering. ,,Het is voor ons een uur en drie kwartier rijden. Dat heb ik er voor over en mijn vriendin ook.'' Opgetogen Niet alleen Gerrit is opgetogen over zijn revalidatie. ,,Het gaat echt verschrikkelijk goed. Ik loop in Heukelum rond zonder kruk ken. Ze kijken er allemaal van op!'' beschrijft hij de gedeelde vreugde in het stadje met zo'n tweeduizend inwoners waar vol gens hem 'bijna iedereen mekaar kent'. ,,Ook de doktersassistente stond ervan te kijken: 'Loop jij nu al zonder krukken!?' Als ik wandel, zie je niet eens dat ik wat aan mij knie heb nu.'' Een orthopeed van de Rotter damse kliniek Park Medisch Centrum noemt het 'hartstikke vervelend' voor deze man dat hij niet bij hen terechtkon. ,,Wij kunnen relatief gezonde patiën ten opereren, want wij hebben geen ic. Zonder verder in te gaan op de medische casus, bleek uit ons aanvullende onderzoek dat deze meneer daarom niet in aan merking kwam. Dat zou te ris kant zijn geweest.'' Cowboys De kliniek laat bij monde van arts en financieel directeur Hië- ron Marée weten dat zij 'ongelo felijk zorgvuldig te werk zijn ge gaan'. ,,Dit gaat niet alleen om de bmi, maar om het totaalplaatje. Wij zijn geen cowboys en hou den ons aan de richtlijnen die de Inspectie Gezondheidszorg en de zelfstandige klinieken hier over hebben afgesproken." Het Nieuwegeinse St. Anto- nius Ziekenhuis erkent dat 'op dit moment helaas nog veel pa tiënten wachten op een uitge stelde behandeling'. ,,Wij zetten ons tot het uiterste in om hen alsnog de zorg te geven die zij nodig hebben. Wachten op zorg is voor niemand prettig en dus geen wenselijke situatie'', aldus woordvoerder Sandra van Dul- men. ,,We zijn daarom vooral erg blij voor deze meneer dat hij als nog eerder is geholpen. Het is goed dat patiënten met hun zorgverzekeraar overleggen om te kijken of een behandeling el ders eerder kan. En het is na tuurlijk erg fijn als dat ook lukt!'' Chirurgen hebben de han den vol om wachttijden weg te werken. foto hh, robin utrecht dinsdag 7 september 2021 GO fjtDAY Door de coronacrisis zijn er el lenlange wachttijden in zieken huizen. Van de elf ziekenhuisre gio's blijken tien de maximaal aanvaardbare wachttijden te overschrijden. Toch zijn de re gionale verschillen groot. Bij het ene ziekenhuis moet je maan den wachten op een eerste con sult, in het andere ziekenhuis kun je vanmiddag nog terecht. Marcia Nieuwenhuis Dominique Voss Tilburg Top 5 achterstanden in operaties volgens de Neder landse Zorgautoriteit (NZa). Tussen haakjes de bijbeho rende wachttijd tot de behan deling. De norm is 49 dagen. Top 5 ziekenhuizen met de langste wachttijd tot een be handeling. De norm is 49 dagen. - Gerrit Vervloedt Gerrit Vervloedt is dolblij met zijn nieuwe knie. Hij is geholpen in het Duitse Kre- feld, net over de grens bij Venlo. ,,Ik lag daar met veer tien Hollanders." FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5