Leerlingen De Oude Vaart keren terug op 'n nog groenere school Druk op gemeente om in te grijpen bij GSNED in Driewegen groeit Greenpeace geeft straten Terneuzen andere naam 7 Toeristische verhuur Sluis Bewoners, belangenverenigingen, dorpsraden. Iedereen lijkt zijn zegje te willen doen over de toeristische verhuur. Het gaat allemaal om een plan dat het college van burgemees ter en wethouders heeft opgesteld om de nadelen van toeristische ver huur in te perken. West-Zeeuws Vlamingen kunnen die keerzijdes zo oplepelen. Beleggers kopen veel huizen op met het doel ze te verhu ren aan toeristen. Jan met de pet kan daardoor fluiten naar een wo ning. En ondanks dat het vaak goed gaat, ervaren sommigen geluids- en parkeeroverlast doordat toeristen midden in dorpskernen verblijven. 60 of 120 dagen Burgemeester en wethouders wil len de overlast te lijf gaan. Zij willen dat huizen nog maximaal zestig da gen per jaar aan toeristen verhuurd worden. Nu zit daar geen maxi mum op. Een krappe meerderheid van de gemeenteraad vindt echter dat toeristen 120 dagen per jaar een huis moeten kunnen huren. Ieder een had van 21 juli tot en met 1 sep tember de tijd op het voorlopige plan van het college te reageren. En dat is massaal gebeurd. De gemeente Sluis heeft liefst 443 reacties - officieel zienswijzen geheten - ontvangen. Die gaan van links naar rechts. De Raad voor Maatschappelijke en Demografi sche Ontwikkeling (RMDO) wil bijvoorbeeld dat toeristische ver huur slechts dertig dagen per jaar wordt toegestaan. ,,Kopen=wo- nen." Verder wijst de raad erop dat 120 dagen wettelijk misschien niet eens mag. De dorpsraad van Bres- kens vindt dat er per dorpskern re gels moeten komen, omdat niet overal overlast is. Ook wordt be twijfeld of door het inperken van verhuur starters een goedkoper huis vinden. Ondernemersvereniging voor re- Sluis neemt waarschijnlijk aan het einde van dit jaar een besluit over verhuur creatiebedrijven Hiswa-Recron heeft samen met de dorpsraad Groede en actiegroep Toerisme uit Balans gereageerd. Zij vrezen dat het draagvlak voor toerisme onder bewoners snel daalt als het aantal overnachtingen wordt verruimd. En zo zijn er nog veel meer reac ties. Een woordvoerder van de ge meente Sluis zegt dat ze allemaal inhoudelijk bekeken worden. Het kan gebeuren dat het plan daardoor wordt aangepast. Wel moet de ge meente uitzoeken of er geen dub bele zienswijzen tussen zitten. ,,Bijvoorbeeld als iemand zowel per brief als mail gereageerd heeft." De gemeenteraad neemt zeer waar schijnlijk aan het einde van het jaar een besluit over de toeristische ver huur. Kort voor de zomervakantie werd De Oude Vaart officieel geopend als groene school. Hoewel er betere zomers zijn geweest dan die van 2021, hebben de planten bij de Ter- neuzense school geen klagen. De binnentuin is na de groeizame zo mer veranderd in een oase. Mila de Fouw en Imena Muletti, beiden uit groep 6 peuteren aan de kleine rode druiven die best wat meer zon hadden kunnen zien. ,,We hebben zelf ook een tuin", vertelt Mila. ,,We hebben aard beien, frambozen en drie bomen met peren. De peren verkopen we aan de straat, we kunnen ze bijna weer plukken." Mila vindt planten leuk, alleen niet zo leuk als haar broer. ,,Die wil boer worden en rapper." ,,Bij ons doet vooral mijn moeder het werk in de tuin", geeft Imena grijnzend toe. ,,We hebben groene sla, paarse slaDan stokt de opsomming. ,,We hebben vorig jaar ook een salade gemaakt met wat we op school hebben ge kweekt." ,,We merken dat de kinderen echt wel aan de ouders meegeven hoe we met planten om moeten gaan", directeur Chris Dinge- Handen wassen is een gewoonte geworden. Daar doet niemand moeilijk meer over manse ziet de eerste resultaten van de vergroening van zijn school. ,,Wij beginnen een groene revolu tie. Als wij de kinderen laten in zien dat groen ook mooi is en wat je ermee kunt doen, dan krijgen de ouders dat ook mee." De Oude Vaart gaf eerder dit jaar het goede voorbeeld door een flink aantal tegels uit het schoolplein te halen. Niet voor niks, denkt Din- gemanse. ,,Je ziet dat het steeds be langrijker wordt. Kijk wat er ge beurt als het regent. Kijk hoe het in Limburg was." Ook na de zomervakantie is vooral corona een factor om reke ning mee te houden in het onder wijs. ,,Ik hoop op een mooi school jaar maar het zal spannend wor den", denkt Dingemanse. ,,In sep tember zou de anderhalvemeter- maatregel worden afgeschaft. Ik moet het nog maar zien." Dingemanse is gewend geraakt aan de complexiteit die corona met zich meebrengt. Hij laat een vraag- boom zien waarop staat welke vra gen een school zich moet stellen in geval van een besmetting. Een hele klas naar huis sturen bij één zieke, zoals nu de richtlijn is, is na 20 sep tember waarschijnlijk niet meer nodig. ,,Ik zie wel wat de GGD straks zegt. De kinderen zijn niet ingeënt en dat maakt het extra spannend. Voor ons tenminste. De kinderen zelf zijn het wel gewend geraakt. Handen wassen is een ge woonte geworden. Daar doet nie mand moeilijk meer over." Al jaren ondervinden omwonen den in de Terneuzense buurtschap Driewegen hinder van het bedrijf dat daar werkzaamheden uitvoert zonder dat er een geldige vergun ning voor is. Jack d'Hooghe, fractievoorzitter van Sociaal Terneuzen vreest dat het dossier GSNED nog langer zal voortslepen. D'Hooghe vroeg het college van burgemeester en wet houders wanneer er nou eindelijk eens gehandhaafd gaat worden, nu de gemeenteraad daar unaniem om heeft gevraagd. Illegale situatie Eind augustus hebben dertien om wonenden van GSNED een for meel handhavingsverzoek aan de gemeente gestuurd waarin ge vraagd wordt een einde te maken aan de illegale situatie. Binnen acht weken moet de gemeente daarop reageren. Dat betekent niet dat bin nen acht weken ook actie wordt on dernomen, antwoordt het college. Eerst moet GSNED nog een rede lijke tijd de kans hebben om de ac- tiviteiten zo aan te passen dat het wel binnen de vergunning kan, zo stelt het college in het antwoord. ,,Ik ben zeer teleurgesteld in de antwoorden", zegt D'Hooghe. ,,De raad is duidelijk geweest: er moet gehandhaafd worden. Het blijft maar duren. Nu zijn er weer door GSNED zienswijzen ingediend waar de gemeenteraad over moet spreken. Eerst handhaven zeg ik. Dan hebben we het later wel over die zienswijzen. Het bedrijf kan zijn gang maar gaan. De raad doet niet voor niets een uitspraak. Straks is het 2022 en is er nog steeds niks gebeurd. Ik ga dit wel aankaarten in de komende raadscommissie want dit kunnen we niet accepteren." TERNEUZEN De Gentiaan- WEG en BoterbloemWEG in plaats van Gentiaanstraat en Boterbloemwei... Heeft Ter- neuzen sinds gisterochtend nieuwe straatnamen? Welnee. Het is een actie van Green peace, dat actie eist tegen de klimaatverandering. De gentiaan en boterbloem weg. Het is precies het lot dat deze planten te wachten staat als niet snel wordt ingegrepen, vreest Greenpeace. Om te voorkomen dat veel planten en dieren in de toekomst alleen nog als straatnaam bestaan, zijn in heel het land naam- bordjes veranderd. Meer dan driehonderd vrijwilligers wer ken eraan mee. 'Met z'n allen zijn wij de afwachtende hou ding van de politiek zat; de po litiek moet nu haast maken', verklaart de milieuclub. dinsdag 7 september 2021 Mailbox van gemeente vol reacties Dat het vraagstuk rond het ver huren van huizen aan toeristen leeft onder de West-Zeeuws- Vlaamse bevolking, was al dui delijk. Nu is het voor het eerst in cijfers uit te drukken. Op het plan dat verhuur moet regule ren, zijn liefst 443 reacties ge komen. Bob Maes Sluis Voor de kinderen van basis school De Oude Vaart betekent de eerste dag na de zomerva kantie ook kijken hoe de school nog groener is geworden. Guido van der Heijden Terneuzen - Chris Dingemanse, directeur basisschool De Oude Vaart ,,Niet langer soebatten maar in grijpen." Als het aan Sociaal Ter- neuzen ligt, wacht de gemeente niet langer met ingrijpen in de langlopende kwestie GSNED. Guido van der Heijden Terneuzen FOTO GREENPEACE Imena (l) en Mila zien dat de druiven nog niet rijp zijn. foto gianni agosti

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54