D66-leider Kaag zet formatie op scherp met sneer naar Rutte 3 dagen Twente 'Hoog gehalte Haags gedoe' 4 69.- Gerrit Vervloedt uit Heukelum kan zijn geluk niet op nu hij naar Duitsland is geweest voor een Bij de jaarlijkse HJ Schoo-lezing in de Rode Hoed in Amsterdam heeft Kaag gisteravond gezegd dat 'het gehalte Haags gedoe' in de kabi netsformatie 'veel te hoog is'. ,,Er lijkt meer tijd te worden besteed aan wat er geschreven wordt in de krant dan de geschiedenis die wij zelf willen schrijven'', zegt ze over de formatiegesprekken. ,,Het geeft een heel ongemakkelijk gevoel.'' Kaag vraagt zich af of ze 'te goed gelovig' was toen ze deze zomer sa men met Rutte een aanzet voor een regeerakkoord schreef. Het gaf haar vertrouwen dat een meerder heidskabinet kon worden ge vormd, zeker nadat PvdA en GroenLinks enthousiast op het stuk reageerden. Kaag kan nu 'moeilijk bevatten' dat met die par tijen niet wordt onderhandeld. ,,Na een zomer vol inhoudelijk werk zijn helaas potentiële bondgenoten op niet-inhoudelijke gronden uit gesloten'', zegt ze. De D66-leider legt de schuld voor de impasse in de formatie bij de VVD, niet bij haar eigen blok kade voor een voortzetting van de huidige coalitie met de Christen Unie. Kaag trekt de intenties van Rutte in twijfel: ,,Ik dacht dat het menens was, werken vanuit de in houd.'' Het is daarom tijd, stelt Kaag, om te werken aan 'de grote reparatie'. ,,Het is nu, voor mij, de verantwoordelijkheid van de groot ste partij om de impasse te doorbre ken.'' De oplossing ziet Kaag niet in een minderheidskabinet van VVD, D66 en CDA. Ze roept Rutte op 'de inhoudelijke steun en het politiek vertrouwen te herwinnen, met name van links'. Kaag wil 'een ka binet dat uit conservatieve en pro gressieve krachten bestaat'. ,,Een evenwichtig kabinet. Waar het evenwicht ontbreekt, gaat het mis. Rutte, Wilders en het CDA kunnen daarover meepraten.'' Onwijs gaaf Dat is niet de enige sneer naar Rutte. Zo hekelt Kaag in haar toespraak 'de genen die om het hardst roepen hoe onwijs gaaf ons landje is'. ,,Veel te lang hebben we ons in de verdoving van de zelfgenoegzaamheid collec tief laten sussen door politieke bij ziendheid'', zegt ze. ,,Leiderschap is voor mij dan ook het tegenovergestelde van regelen en ritselen zonder visie.'' Ze ver volgt: ,,Als me iets is opgevallen in de jaren nadat ik terugkwam naar Nederland, nu bijna vier jaar gele den, is het wel dat politiek hier in het bijzonder wordt bedreven door koffie te drinken, relaties te mana gen en binnenskamers spelletjes te spelen met partijpolitieke emotie.'' Wat de uitlatingen van Kaag be tekenen voor het verdere verloop van de formatie is onduidelijk. Van daag debatteert de Tweede Kamer over het eindverslag van informa teur Mariëtte Hamer. Op vrijdag de 13de kreeg Gerrit Vervloedt op zijn 16de - inmid dels alweer 47 jaar geleden - een tractorongeluk. Sindsdien kamp te hij naar eigen zeggen geregeld met 'verschrikkelijke pijnen' aan zijn knie. ,,Als ik op ongelijke te gels ging staan, was het net alsof ze een mes in mijn knie staken.'' Jarenlang kwam Gerrit - die achtereenvolgens hovenier, op zichter en boa was - niet in aan merking voor een nieuwe knie. ,,Ik heb er dertig a veertig jaar naar uitgekeken, maar voor een nieuwe knie vonden ze me te jong.'' Toen hij eindelijk aan de beurt was, gooide corona roet in het eten. ,,Bij mijn eigen zieken huis, het St. Antonius in Nieuwe- gein, vertelden ze me dat het nog wel tot februari a maart volgend jaar kon duren, voordat ik aan de beurt zou zijn.'' Via via kreeg hij te horen dat hij mogelijk eerder terechtkon bij een zelfstandige kliniek, het Park Medisch Centrum in Rotterdam. ,,Alleen daar heb ik geen goede ervaringen. Eerst zegt die dokter: Het zou nog tot februari, maart kunnen duren, eer ik aan de beurt zou zijn prima op 9 juni word je geope reerd, maar drie consulten later ben ik ineens alsnog afgewezen! De vrijdagavond voordat ik ge opereerd zou worden belden ze op: 'we doen het niet, je bent te dik. Je bmi is niet goed genoeg.''' De gang van zaken steekt hem nog. ,,Als je mij ziet, denk je snel: jij bent te dik. Ik weeg 130 kilo en het zou eigenlijk 100 moeten we zen. Dat ziet een dokter toch ze ker ook meteen.'' De rekening van 183 euro die hij voor zijn bezoeken kreeg, schoot bij hem dan ook in het verkeerde keelgat. Gerrit kan er niet over uit dat hij terwijl de zorg al zo over belast is door corona drie afspra ken verder was, voordat hij het te horen kreeg. ,,Ik vind dat echt puur slecht! Bovendien kunnen ze zo wel hele hoge cijfers halen voor hun behandelingen, maar daarvoor pikken ze dan wel alleen de beste patiënten eruit.'' Knie Teleurgesteld belde Gerrit zijn zorgverzekering en die stelde voor om voor zijn nieuwe knie naar België of Duitsland te gaan. Doordat Nederland per hoofd van de bevolking veel minder ic-bedden heeft dan andere lan den, is daar ook meer capaciteit beschikbaar voor mensen die na een operatie intensieve zorg no dig hebben. Gerrit vond België geen optie. ,,Dat bleek vlak bij bij de Franse grens te zijn en ik spreek geen Frans, dus dat wilde ik niet.'' De Duitse Helios Klinikum in Krefeld vlak bij Venlo werd het. ,,Het is in één woord: gewéldig!'' beschrijft Gerrit als hij net na de revalidatie daar weer terug is in Nederland. ,,Ik liep met een week zonder krukken! En nu ook, ter wijl het vandaag drie weken gele den is! Het is echt top!'' De Nederlandse Zorgautoriteit (NZa) geeft aan niet te weten hoeveel patiënten er zijn die net www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-9693 70cpg Incl. diner 4 dgn Vel uwe**** 3 dagen Tongeren (BE) CAPITAL dinsdag 7 september 2021 D66-leider Sigrid Kaag tijdens de HJ Schoo-lezing. foto anp Gerrit omzeilde via een Duitse kliniek de lange wachtlijst: 'Gewéldig!' In een toespraak heeft D66-lei- der Sigrid Kaag uitgehaald naar het leiderschap van VVD-pre- mier Mark Rutte. Ze spreekt over 'regelen en ritselen zonder visie' en hekelt 'binnenskamers spelletjes spelen met partijpoli tieke emotie'. Peter Winterman Amsterdam Marcia Nieuwenhuis Heukelum - Gerrit Vervloedt, patiënt Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserve ringskosten en toeristenbelasting Luxe 4* hotel, direct aan het bos gelegen, bij de steden Enschede en Hengelo. 4* Fletcher Hotel De Broeierd - Enschede (8,2) -? O 2 nachten incl. ontbijtbuffet, gratis wifi en parkeren 1 keer een diner (hoofdgerecht) Aankomsten sept okt: 89,- nov: 84,- dec: 79,- p.p. 4* Fletcher Victoria-Hoenderloo (7,8) 4* Eburon Hotel (8,7) voormalig klooster 3 nachten incl. uitgebreid ontbijt 2 nachten incl. ontbijtbuffet en wifi Incl. zwembad fitness Gratis wifi en parkeren Incl. welkomstdrankje Antiekmarkt op zondag JV.'tLSSON 'BONDON NEVER SEEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4