SLIMSTE y/m Q/ ZEELAND 5 VMNEDERIAND lijk, want je verwijdert soorten. Maar anders zouden waarschijn lijk helemaal geen mossels groeien op die plek. Vanzelfsprekend wor den de mosselen ook weer ge oogst, maar vrijwel direct daarna worden de percelen weer opnieuw in gebruik genomen. Het is be langrijk om ook te realiseren dat wilde banken er niet voor altijd liggen. In de gebieden die perma nent onder water liggen is de ge middelde levensduur twee tot drie jaar." Steins: ,,Tot begin jaren negentig was de mosselvisserij heel beperkt gereguleerd. Er kon fors gevist worden, ook in jaren dat door al lerlei natuurlijke omstandigheden weinig zaad van kokkels en mos- sels was gevallen. In die periode zijn veel wilde mosselbanken in de Waddenzee verdwenen en is een behoorlijke vogelsterfte opge treden. Gebieden werden gesloten voor visserij en er werd een quote- ring opgelegd. Vanaf dat moment is onderzoek naar de effecten van die maatregelen gedaan. Uiteinde lijk is een convenant gesloten tus sen natuurorganisaties en mossel kwekers. De zaadvisserij op de bo dem wordt langzaam afgebouwd naar het opvangen van zaad in de waterkolom, door middel van mosselzaadinvanginstallaties, de mzi's." Jansen: ,,Dat is iets waar we dit jaar veel onderzoek naar doen. In het buitenland zie je dat de bodem onder hangcultuur kan lijden on der de poep van de mosseltjes die daar neervalt. Maar in Nederland liggen de mzi's op plekken waar veel stroming staat en zien we dat effect niet. We hebben hier een paar jaar geleden met een beperkt onderzoek naar gekeken. Maar om echt een goed antwoord te kun nen geven, vindt dit jaar veldon derzoek plaats. Tijdens drie mo menten in het jaar worden bo demmonsters genomen. Vlak voor de mzi's in het water gaan, tijdens het seizoen en op een moment dat ze al geruime tijd weg zijn. Dat ge beurt ook nog eens op verschil lende plekken. Recht onder de mzi's en op een aantal punten bin- nen een bepaalde afstand van de mzi's." Steins: ,,De kans dat iets verloren gaat, is er altijd. Maar we hebben geen aanwijzingen dat dit op grote schaal gebeurt. Ook mosselkwe kers hebben oog voor alle aan dacht die er momenteel is voor af val in zee. Daarom wordt nu ook gekeken naar gebruik van biolo gisch afbreekbare materialen, zo als de sokken waar het mosselzaad zich aan hecht. Mocht je die dan toch kwijtraken, dan gaat het ook echt weg en blijft het niet ergens drijven." Jansen: ,,We hebben het vooral over de positieve aspecten gehad, maar er zijn ook zeker grenzen. Je kunt niet onbeperkt mossels kwe ken. We moeten naar de draag kracht van het ecosysteem blijven kijken: hoeveel mosselen kun je kweken zonder dat je te grote im pact hebt. De algen die mosselen eten zijn niet onbeperkt voorradig. Heel veel andere schelpdieren eten daar ook van. De vraag die be leidsmakers moeten beantwoor den is hoe groot de taartpunt die de kweekmosselen daarvan eten mag zijn." dinsdag 7 september 2021 GO natuur gaan prima samen' Hoe lang wordt al onderzoek ge daan naar de invloed van mos- selkweek op de natuur? Onderzoekers Henrice Jansen en Jacob Capelle van Wageningen University Research. Een kweekper- ceel mosselen zit vol met leven. Gemiddeld komen op zo'n onderwaterakker meer dan hon derd soorten voor, waaronder zeesterren. Deze soort wordt weg- gevist, omdat ze anders te veel mosselen op eten. Onlangs zijn als vervolg op het convenant nieuwe afspraken ge maakt voor de periode tot 2026. Nog meer mosselzaad moet in gevangen worden met deze mzi's. Is dat niet slecht voor het bodemleven daaronder? Met de toename van het aantal mzi's komt er ook steeds meer plastic en metaal in zee. Is dat een risico? Maken al deze aspecten op ter mijn de weg vrij voor een flinke groei van het aantal mzi's? Voor meer informatie check Omusic.nl of de Qmusïc app. BEDRUf

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37