Charme Frans filmicoon spatte van het doek MEDIA CULTUUR 29 Strandwandelen en shoppen aan zee Met zijn gulle lach, zijn gespierde lijf en komische kwaliteiten was Jean-Paul Belmondo, die gisteren op 88-jarige leeftijd overleed, een van de meest gevierde Franse filmacteurs aller tijden. Jean-Paul Belmondo was jaren lang een lucratief exportproduc tie voor de Franse cinema, want ook in de rest van Europa was hij met name in de jaren 60, 70 en 80 een kassamagneet. Vooral met films als Borsalino (1970), Animal (1977), Le Professionnel (1981), L'As des As (1982) en Les Misérables (1995) trok hij overal volle zalen. De acteur stond ook in artis tieke kringen hoog aangeschre ven. Onder de regie van Jean-Luc Godard maakte hij in 1960 A Bout de souffle, volgens velen de ge boorte van een Franse filmgolf, de Nouvelle Vague, waarin de nieuwe filmgeneratie van Frank rijk met realistische, vaak op straat gefilmde films brak met de vorige generatie Franse filmma kers, die in hun ogen achter haalde films maakte. Grote regis seurs, onder wie Jean-Pierre Mel ville en Francois Truffaut, wil den graag met Belmondo wer ken, omdat zijn naam altijd ga rant stond voor media-aandacht. Hij overtuigde in zijn hoogtijda gen ook in vrijwel elk filmgenre. Lange tijd hadden actiefilms, waarvoor hij vaak zijn eigen stunts deed, zijn voorkeur. Zijn verleden als bokser - hij vocht in meer dan dertig professionele wedstrijden - zorgde ervoor dat Belmondo, die in de ring zijn neus brak, ook in fysiek opzicht geen enkel risico uit de weg ging. In de herfst van zijn carrière koos hij voor zwaardere rollen, ook in de theaters van Parijs. De laatste jaren sukkelde Bel- mondo met zijn gezondheid. In 2001 kreeg hij een hersenbloe ding die zijn gezicht gedeeltelijk verlamde. Een schoonheid was hij in de klassieke zin niet bepaald. 'Hyp notisch lelijk' noemde een film criticus hem ooit in zijn beginja ren, doelend op zijn dikke lippen, de wallen onder zijn ogen en de opvallende, grote, platgeslagen neus. Hij bezat niet de magneti sche aantrekkelijke trekken van generatiegenoot Alain Delon, maar Belmondo spatte met zijn onmiskenbare charme en bra voure wel altijd van het doek. Verhoudingen Bij de vrouwen stond hij hoog op het verlanglijstje. Hij had ver houdingen met Bond-girl Ursula Andress (bekend uit Dr. No), die Belmondo de liefde van haar le ven noemde, en de Italiaanse filmdiva Laura Antonelli. Hij scheidde in de jaren 60 van zijn eerste vrouw, met wie hij drie kinderen kreeg. Op latere leeftijd trouwde hij met Natty, een dan seres uit een televisieshow. Jean-Paul Belmondo was een Frans filmicoon. Veel van zijn landgenoten zullen hem met liefde herinneren. Eigenlijk ver dient hij een staatsbegrafenis, maar of hij daarmee akkoord was gegaan, valt te betwijfelen. NH Leeuwenhorst (4*) ,,Ik herken de signalen nu. Te genwoordig weet ik veel beter wanneer ik pas op de plaats moet maken. Dat zijn wel lessen die je daarvan leert, ja. Destijds deed ik Kinderen geen bezwaar op tv en speelde ik tegelijkertijd in thea terstukken. Ik ging van de ene productie naar de andere, en overdag maakte ik dan opnames voor de televisie. Twee jaar lang had ik geen pauze gehad, ik bleef maar spelen en werken. Toen hoorde ik mezelf tijdens een re petitie voor Hema, de musical denken 'nou, zeg maar wat ik moet doen, maar verwacht niet te veel van mijn creativiteit'. Het ging langzamerhand echt berg afwaarts. In die periode overleed mijn moeder. Mijn dokter riep me terug, ik besloot het niet eens zelf, want ik houd van hard wer ken. Maar hij zei: 'En nu is het even klaar.''' ,,Als je ouder wordt, worden de rollen kleiner, maar dat vind ik prima. Mijn behoefte aan een hoofdrol is tegenwoordig veel minder groot. De wens om de kar te trekken heb ik ook hele maal niet meer. Ik maak veel liever deel uit van een leuke groep waarmee we hard werken en iets moois maken; en wil dat we het dan goed hebben met elkaar. Ik wil natuur lijk wel graag rollen spelen waar wat vlees aan zit, zodat ik ook echt iets te acteren heb, dat natuurlijk wel. Maar een la ding hoofdrollen? Ik zou niet eens meer willen. Tegelijkertijd heb ik wel het gevoel dat er steeds betere rollen en hoofdrol len komen voor vrouwen, ook voor vrouwen van mijn leeftijd. De tijdgeest is anders. Vrouwen komen steeds beter aan bod.'' Het voordeel van PZC dinsdag 7 september 2021 PC Ab Zagt Onze eigen Nederlandse kust is ideaal om een paar dagen uit te waaien. Noordwijkerhout ligt in het hart van de Bollenstreek en vlakbij de mooie badplaats Noordwijk. Of je nu met z'n tweeën of met het hele gezin gaat, dit hotel is super populair dus wees er snel bij! 3-daags: 99,00 p.p. Inhoud arrangement: Prijs per persoon 2 of 3 x overnachting 2 of 3 x uitgebreid ontbijt /lx 3-gangen diner (aankomstdag) 4-daags: 138,50 p.p. Vrij gebruik Aqua Fitness Center /Gebruik van WiFi Gratis parkeren "Prijzen p.p. o.b.v. 2 pers. per kamer. Toeslag alleengebruik: 28,- p.n. Toerist.® 2,18 p.p.p.n, Reserveringskosten 14,95. Geldig t/m december 2021, m.u.v. feestdagen. ^)Marrea Bestel nu op pzc.nl/mar2105 hotelarrangementen 0f jje[ Marrea Op 0571-27 77 44 werk een tijd lang op dokters advies neer. U had te veel hooi op uw vork genomen. Hoe voorkomt u nieuwe problemen in deze drukte? Het is voor vrouwen van uw leeftijd moeilijk om goede rol len te krijgen, wordt weleens gezegd. Ervaart u dat ook zo? De musical Dagboek van een herdershond van Albert Verlinde Producties en Toneelgroep Maastricht is in mei en juni 2022 te zien in Maastricht. Kapelaan Erik Ode- kerke in de musical (Joes Brauers, linksonder) en in de tv-serie (Jo de Meyere) FOTO'S ANP, BRUNOPRESS Jean-Paul Belmondo in 2012.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 29