Emotie 28 MEDIA CULTUUI ANGELA KIJKT TV INTERVIEW ANNE-MIEKE RUYTEN Anne-Mieke Ruyten heeft een hoofdrol in de musical Dagboek van een herdershond. De Limburgse actrice is er dolblij mee, het voert haar terug naar haar roots. Het gebeurde toen Davina Michelle zondag de tweede regel van het volkslied inzette. Het gebeurde opnieuw toen de start-stop lichten uitgingen en Max vooruit schoot waar de rest leek stil te staan. En weer toen het vuurwerk omhoogspoot bij zijn finish. Het was sowieso raak bij elk camerashot van die uitzinnige oranje men senmassa op de tribunes. En toen ging Davina ver dorie nóg een keer zingen. Toen was er echt geen houden meer aan. Tot vervelens toe heb ik afgelopen jaren items langs zien komen over de terugkeer van de For mule 1 in Zandvoort. Ik weet daardoor (bijna) alles over de kombochten en over de rugstreeppad. Ik heb Jan Lammers en anderen tientallen keren de loftrompet horen steken over het circuit. Maar waar ik niet op voorbereid was, is dat het kijken naar de race zo'n emotionele gebeurtenis zou wor den. Man, ik zat zondag om de haverklap met wa terige oogjes op de bank. Mooier werd het niet op tv dit weekend. En niet alleen doordat Max Ver stappen won, al was dat wel de 'kers op de appel moes', om een uitdrukking van Jan Lammers te le nen. Het evenement riep bij mij hetzelfde trotse gevoel op als het Eurovisie Songfestival in Rotter dam. Wat geweldig dat we dit kunnen in Neder land. Wat fijn dat er eindelijk weer iets mogelijk is, na alle coronabeperkingen. Hopelijk is het de op maat naar meer evenementen en festivals, en niet naar de vijfde golf, al houd ik mijn hart vast nadat ik al die mensen zo dicht op elkaar heb gezien. Weet u voor wie ik het allemaal ook zo leuk vind? Voor Rob Kamphues, Tom Coronel en Robert Doornbos van het Formule 1 Café op Ziggo. Ze maakten hun programma al toen er nog geen hond naar keek, maar sinds de opkomst van Max voeren ze bijna elke zondag de kijkcijferlijstjes aan. Van enige journalistieke distantie tot hun on derwerp is geen sprake. Kamphues juichte zondag na de winst van Max alsof hij zelf als eerste over de finish was gekomen. Bij Coronel biggelden de tra nen over zijn wangen. Doornbos maakte na zijn interview gezellig een selfie met Max. Hun kracht zit er meer in dat ze met jongensachtige passie en op een laagdrempelige manier over de sport pra ten. Waar de heren van VI zijstapjes naar de poli tiek en de showbizz nodig hebben om alle zend tijd te kunnen vullen, lijken zij nooit uitgebabbeld over de Formule 1. Ik heb zes jaar geleden eens een keer geschre ven dat ik het zo zielig vond voor Rob Kamphues dat hij na zijn zelfgekozen vertrek bij kijkcijferka non De Reünie - twee miljoen kijkers destijds - zich zo moest behelpen in de marge. Die woorden neem ik hierbij terug. Er zullen inmiddels heel wat presentatoren jaloers zijn op hém. Televizier wint geding Al tickets voor ABBA Chabot in audiotour Heeft het verhaal van Dagboek van een herders hond de tand des tijds door staan? Vroeger, tussen 1978 en 1980, bleef Nederland massaal thuis voor de serie over een klein dorp in Limburg tijdens de op komst van de steenkolenmijnen. Tegenwoordig oogt de bejubelde serie rond kapelaan Erik Ode- kerke ouderwets en traag, maar dat volgen de makers van de nieuwe musical die is gebaseerd op de serie, niet na. Dagboek van een herdershond, volgend jaar te zien in het MECC in Maastricht, wordt juist een spektakelmusi cal, laat producent Albert Ver linde weten. Hij strikte de van SamSam en Kinderen geen Be zwaar bekende actrice Anne- Mieke Ruyten voor een van de hoofdrollen. ,,Ik ben meteen weer stukken uit de serie gaan kijken'', vertelt Ruyten (61) van uit Vlaanderen, waar ze woont. ,,Zo'n serie is natuurlijk veel tra ger dan we nu gewend zijn, maar het verhaal van een dorpsge meenschap die overhoop wordt gegooid door de komst van bui tenstaanders, is een universeel en tijdloos gegeven. Dat verhaal kun je ook nu goed vertellen." ,,Ja! Limburg, dat is mijn jeugd. Ik ben er opgegroeid. Zoiets als de fanfare, die ook in de musical zal voorkomen, daar kon je mij als kind al voor wakker maken. Heerlijk vind ik dat. De Lim burgse cultuur is natuurlijk an ders dan de Hollandse. In Hol land heb ik me eigenlijk altijd anders gevoeld. Het tempo ligt er hoger. In Amsterdam bijvoor beeld, waar ik jarenlang woonde vanwege mijn vak, heb ik eigen lijk nooit graag gewoond; terwijl het natuurlijk een fantastische stad is, waar alles kan. Maar ik vond het altijd ook heel fijn om weer uit Amsterdam te vertrek ken. Antwerpen, waar ik nu woon, is een veel kleinere stad, veel zachter ook." ,,Ja. De spaarpot is na anderhalf jaar nietsdoen wel leeg. Dan is zo'n rol hartstikke welkom. Het is de afgelopen tijd behelpen ge weest. Ik had vrijdag nog een première van een theaterstuk dat alweer voor de derde keer in pre- Het verhaal van een dorpsgemeen schap die overhoop wordt gegooid, is tijdloos mière ging. Dat stuk werd door corona na de twee vorige pre mières steeds twee of drie keer gespeeld, daarna liep het vast. Toen ik naar het theater reed, hoorde ik op de radio zeggen 'er is een vierde coronagolf onder weg'. Ik dacht 'nee, nee!' Ik wil spelen, ik ben er zo klaar mee. Met alle respect natuurlijk, maar ik kan haast niet meer wachten om weer de planken op te gaan. Mevrouw Bongaerts, de rol die ik ga spelen, is ook wel echt een zalig type. Daar verheug ik me ook op. Ze speelt de baas over haar man, ze zit diep in het rod delcircuit, ze bemoeit zich met alles en iedereen. Dat is heerlijk acteren. Ik heb nog nooit in een spektakelmusical gespeeld. Het lijken me stukken die veel disci pline van de acteurs vragen. Als acteur ben je dan een klein scha- keltje in een enorm geheel. Heel anders dan in de kleine voorstel lingen die ik nu doe. Heerlijk. Maar het gaat me nauwelijks om het geld dat ik ermee verdien, hoor. Want ik ga volgend jaar, als we het stuk gaan opvoeren, ook echt terug naar Maastricht en tij delijk bij een vriendin in huis wonen. Daar kijk ik naar uit." Quote van de dag Op dat moment besef je wel: dit is letterlijk de hel op aarde Maar veilig thuis voor de buis heb ik genoten. dinsdag 7 september 2021 PC ONLINE Het onlinepro- gramma Rod delpraat hoeft niet opnieuw toegelaten te worden tot de nominatieronde van de Televi- zier-prijzen. Dat heeft de recht bank gisteren besloten. Televi- zier schrapte het programma uit de prijzen- race omdat het groepen in de samenleving zou beledigen. MUZIEK Enkele duizen den Neder landse ABBA- fans konden gisteren al kaar ten kopen voor de virtuele con certreeks vanaf eind mei in Lon den. De voor verkoop begint vandaag offici eel. Het Zweedse kwar tet maakt een comeback met een nieuw album en een hologrammen- show. MUSEUM Splinter Chabot begeleidt in een audiotour be zoekers van een tentoonstelling in het Fries Mu seum. De schrij ver en program mamaker vertelt de levensverha len van veertien bijzondere men sen. De exposi tie Icons: top stukken uit de National Por trait Gallery opent op 11 september. Ik heb niet meer de wens om de kar te trekken' Anton Slotboom Dagboek van een Herders hond gaat over Limburg. U bent een Limburgse. De match ligt voor de hand. Een rol krijgen in een grote musical, na een tijd waarin door corona bar weinig kon, dat moet wel een verlossing voor u zijn. 44 - Anne-Mieke Ruyten, actrice Anne-Mieke Ruyten nu (grote foto) en in 1994 met John Jones en Elle van Rijn in SamSam (inzet). foto's royalpro- MOTIONS, KIPPA In het verleden legde u het - Presentator Dennis Schouten op Instagram. Hij verliet gedwongen Expeditie Robinson, omdat hij uit- valsverschijnselen had aan de linker kant van zijn lichaam.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 28