MEDIA CULTUUR 27 h p|us tv gids Hij weegt nu 107 kilo schoon aan de haak. En dat valt voor zijn doen nog mee. Dus is het niet raar dat de makers van de tv-serie Operatie Obesitas op zoek naar een geschikte presentator aanklopten bij Olivier Locadia, beter bekend als Willie Wartaal. Voor de meeste mensen is het simpel: als je wilt afvallen, moet je meer calorieën verbranden dan je opneemt. Maar velen krij gen dat niet voor elkaar. Bij som migen leidt dat tot zo'n ernstig overgewicht, dat ze in hun wan hoop bij de dokter aankloppen voor een maagver kleining. Olivier Locadia alias Willie Wartaal kan zich daar alles bij voorstellen. Het programma Ope ratie Obesitas dat hij presenteert, is hem zogezegd op het lijf geschreven. ,,Dat mag je best zo zeggen ja'', reageert hij laconiek. ,,Ik weet uit eigen erva ring hoe mensen zich voelen die het maar niet lukt op een gezond gewicht te komen en te blijven. Eind vorig jaar woog ik 116 kilo. Nu is daar 9 kilo vanaf. Het moet nog verder naar beneden. Maar ja, dat heb ik vaker gedacht en gezegd.'' De rapper bij de rapformatie De Jeugd van Te genwoordig had zich al vaak horen zeggen 'ik kan alles, maar afvallen, dat lukt me niet'. Maar dat ziet hij nu als smoesjes, en hij is nu steeds vaker streng voor zichzelf. ,,lk ben bijna 40, een leeftijd waarop niemand anders dan ik verantwoordelijk is voor de conditie van mijn lijf. Dit programma, waarvoor ik met obesitaspatiënten en met deskundigen heb opgetrokken, heeft mij de ogen geopend.'' De patiënten in de door Locadia gepresenteerde tv-serie zijn nog veel verder van huis dan hij. Dat zijn mensen die op enig moment de 200 kilo aan- wat ongezond is op ooghoogte. En wat ongezond is, is vaak ook heel goedkoop. En dik worden be gint vaak al heel jong; ook bij mij. Ik heb als kind nooit geleerd bewust met voeding bezig te zijn.'' In huize Locadia was de voorraadkast niet be paald gevuld met koeken en zakken chips, integen deel. Maar ook dan kan het misgaan, weet hij: ,,Mijn ouders hadden het niet breed. Als er wat lek kers in huis was - en trouwens ook al vond ik het niet eens lekker -, dan verdween het in mijn mond. Ik dacht alleen maar 'hoeveel kan ik aan eten vinden zodat ik goed zit tot aan de volgende maaltijd'. Ik heb nooit leren doseren.'' Van het een kwam het ander bij de jonge Olivier Locadia: ,,Als je dan opgroeit en je kijkt in de spie gel... dan word je niet blij. Mensen met een gezond zelfbeeld zullen denken 'ga naar de sportschool'. Maar het is helemaal niet relaxed om als dikzak 1 kilo te stoten, terwijl naast jou iemand met een strak lijf met gemak 20 kilo wegstoot.'' Inmiddels is veel ten goede gekeerd in Locadia's leven. Na een moeilijke jeugd in de Amsterdamse Transvaalbuurt - met een alleenstaande, drugsver slaafde moeder die hem grotendeels aan zijn lot overliet - ontdekte hij de muziek. Locadia kreeg in 2004 bij De Jeugd van Tegenwoordig als het ware een nieuwe familie. Daarnaast heeft hij een 'echt' gezin (vrouw en twee kinderen), waarmee hij in de Haagse nieuwbouwwijk Ypenburg woont. Van optreden met 'De Jeugd' is het al heel lang niet meer gekomen. ,,Maar we bestaan nog wel'', stelt hij zijn fans gerust. ,,Als er geen gekke dingen gebeuren, gaan we in de herfst weer toeren; ook goed om wat extra kilo's kwijt te raken. Die corona helpt ook niet echt in de strijd tegen overgewicht.'' Zou hij in geval van nood zelf een maagverklei ning laten uitvoeren? ,,Een maagverkleining? Ik? Eerlijk: voor mij is het niks. Voorlopig. Dankzij dit programma weet ik nu waarop ik moet letten. Die kennis had ik nooit. Dus eerst wil ik proberen om het uit mezelf te halen; om af te vallen. Pas als dat niet lukt, zien we verder. Want ja, het tón een hulpmiddel zijn om gezond te worden.'' tikten en geen andere uitweg meer zien dan een maagverkleining. Middels een gastric bypass wordt bij hen de maag operatief teruggebracht tot de grootte van pakweg een kiwi. Daardoor verdwij nen het hongergevoel en de neiging van alles naar binnen te proppen. ,,Maar maagverkleining is een hulpmiddel'', weet Locadia nu, ,,en geen wondermiddel. Je moet ook daarbij over zelfdiscipline beschikken. Het is meer dan 'effe op dieet en dan gaan we weer nor maal doen'. Het is voor altijd. Je moet serieus je leefstijl veranderen; ook omdat de maag rekbaar is, waardoor je na verloop van tijd toch weer meer naar binnen kan werken dan goed voor je is.'' Van de levensmiddelenindustrie moeten men sen het bij pogingen om gezond te blijven ook niet hebben. Locadia: ,,In de supermarkt leggen ze alles Het is niet relaxed om in de sportschool als dikzak 1 kilo te stoten, terwijl naast jou iemand met een strak lijf 20 kilo wegstoot dinsdag 7 september 2021 Media&Cultuu r mond in' Albert Kok Operatie Obesitas, vanaf morgen wekelijks, 21.20 uur, NPO 3 44 -Olivier Locadia STEPPING STONE, NTR -4 Beelden uit Ope ratie Obesitas met Olivier Locadia alias Willie Wartaal. FOTO'S

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 27