Advocaat: kleine generaal is nu de emir 24 Als Verstappen succes heeft, voelt dat ook een beetje als onze overwinning Lyrisch spraken buitenlandse media over de Dutch GP in Zandvoort. Al die fans in het oranje voor Max Verstappen. ,,Dat is niet om hem te helpen, maar zo voelt zijn zege ook als ónze zege." Waar Nederlanders al vaker mas saal in het oranje naar Spa, Oos tenrijk en Hongarije afreisden, transformeerden de tribunes in ei gen land helemaal tot een onge kende zee van oranje. ,,We dach ten dat we alles wel gezien hadden in de Formule 1, maar alles is weg gevaagd", schreef de Franse sport krant L'Equipe over het racefeest in Zandvoort. „Oranje troepen met bijpassende fakkels rukten als een oranje rivier op naar het circuit. Allemaal dankzij één genie", schreef het Spaanse Marca. En de Britse BBC zag 'een vierdaags strandfeest met Verstappen als stralend middelpunt'. ,,Een hele natie wilde de overwinning van maar één man." De populairste sporter van Ne derland, zeker van dit moment. Formule 1 was nog niet zo lang ge- Dick Advocaat wordt later deze maand 74 jaar en is inmiddels niet meer in de herfst maar al duidelijk in de winter van zijn trainersloop baan aanbeland. De carrière moet nog iets meer dan een jaar worden gerekt, het WK in Qatar is het ul tieme eindstation. In het Khalifa Stadion in Doha staat de airconditioning aan en dat Nederlanders zijn niet zo bezig met Nederlander zijn, maar wél als we succesvol zijn is maar goed ook, want de tempera tuur is ook begin september weer ruim boven de veertig graden ge kropen. ,,Dit is een grote wed strijd'', zegt Advocaat even later in de perskamer. De buurlanden Irak en Iran tegen elkaar in de kwalifica tiereeks voor het WK. Een soort België tegen Nederland, knikt de Hagenaar. „Misschien is dat wel de juiste vergelijking.'' Alleen voerden d^e twee landen in de jaren tachtig niet acht jaar een bloedige oorlog uit. Of dat gegeven een extreem beladen duel oplevert? Advocaat heeft het er volgens eigen zeggen niet met zijn spelers over gehad. ,,Maar het wordt een strijd. Ik heb gezien dat Irak vechters heeft, jongens die niet zomaar op geven.'' leden het domein van de fijnproe vers, de petrolheads. Verstappen heeft de sport mainstream ge maakt in Nederland. En een nieuw publiek aangeboord, dat nu ook naar de circuits trekt. Massaal in het oranje, onze nationale kleur. Volgens massapsycholoog Hans van de Sande een typisch Neder lands fenomeen. Ontstaan halver wege de jaren 60, toen Ard en Hij zag dat onlangs in Seoul, waar Zuid-Korea duidelijk de overheer sende partij was, maar Irak toch een puntje meepakte (0-0). De 35 mil joen Irakezen die aan de buis ge kluisterd waren, waren direct in alle staten. De emir uit Den Haag zou Irak weleens naar het WK kun nen loodsen, was de conclusie. Het zou voor het eerst zijn sinds 1986. De bondscoach observeert nu, een dag voor de wedstrijd tegen Iran, zijn troepen. ,,Nee, natuurlijk was dit niet het plan'', zegt hij. ,,Toen ik stopte bij Feyenoord dacht ik dat ik klaar was als trainer. Maar ja, dan gaan ze weer bellen, hè. Irak wil zo graag naar het WK en de mensen waren zo enthousiast. En dan zeg ik toch weer ja.'' De kans is nog altijd klein dat Irak Keessie internationale schaatssuc- cessen boekten en de Nederlandse schaatsfans hun helden achterna reisden naar Noorse wintersport oorden en Alma Ata. ,,Dat is daarna overgeslagen naar het voet bal en nu heeft het ook de auto racerij bereikt'', ziet Van de Sande, verbonden aan de Rijksuniversi teit Groningen. Een heel bijzonder iets, noemt hij het. het eindtoernooi haalt, maar stel dat ook het Iran van Feyenoorder Alireza Jahanbakhsh zich stukbijt op de 'leeuwen van Mesopotamië'. ,,Dit elftal moet knokken voor elk punt'', zegt Advocaat. ,,Het klinkt cliché, maar we spelen echt nog ne gen finales die ons bij de eerste drie (play-offs, red.) en het liefst twee in de poule moeten brengen.'' Naast Iran, Irak en Zuid-Korea zitten Libanon, Syrië en de Ver enigde Arabische Emiraten van Bert van Marwijk in poule A. Advo caat had van zijn pensioen kunnen genieten, maar écht stoppen voelt blijkbaar te definitief. ,,Weet je'', zegt hij met onverholen enthousi asme. ,,Er zitten leuke spelers bij hoor, de eredivisie zou er best wel een paar kunnen gebruiken.'' ,,Het gebeurt ook buiten Neder land natuurlijk wel, maar je ziet het daar veel minder. De Italianen hebben iets soortgelijks met hun blauw, het azzurro. Maar ik denk eigenlijk dat ze dat hebben overge nomen van de Nederlanders, om streeks 1965. Voor die tijd zag je dat nergens." Zeker sinds de gewoonte inbur gerde om je informeel te kleden, bleek het een kleine stap om spor ters te imiteren, als teken van identificatie. Van de Sande: ,,Trek jij bij voetbal ook een oranje hemd aan, dan ben je heel erg geïdentifi ceerd met die sporter. Dat oranje is echt niet om de sporter te helpen, het is omdat zijn zege dan ook als onze zege voelt." Een formule die alleen werkt bij succes, waarschuwt Van de Sande alvast. Racet Verstappen straks niet meer om de prijzen, dan is het ook zo weer gedaan met dat oranje. ,,Want als sporters verlie zen, verliezen wij niet. Dan verlie zen zij." Fans die massaal achter nieuw succes aanlopen, de Britten hebben er een afkeurend woord voor: gloryhunters. Omdat succes ook extra aandacht meebrengt, is het een logisch proces. Je zag het in Nederland onlangs bij de opkomst van de voetbalvrouwen en dus ook bij Verstappen. Ongekend succes, dMr willen we bij horen. ,,Dat komt voort uit het idee dat wij maar een klein landje zijn, niet zoveel waard'', vermoedt Van de Sande. ,,En groot is dan de bewondering om wat we toch af en toe maar mooi weten te presteren. Want zo af en toe zoe ken ook wij dat gevoel van roem, het groots in iets kunnen zijn, wat Fransen en Engelsen altijd wel hebben. Nederlanders zijn over het algemeen niet zo bezig met Nederlander zijn, maar als we suc cesvol zijn, dSn wel.'' dinsdag 7 september 2021 Oranjegevoel: als je wint, heb je een land vol vrienden Na het schaatsen en voetbal wordt nu ook de autosport overspoeld door Oranje-fans. foto anp Arjan Schouten Zandvoort Dick Advocaat neemt het van avond als bondscoach van Irak op tegen het Iran van Feyenoor- der Alireza Jahanbakhsh. Dat alles voor een ticket voor het WK 2022. ,,Nee, natuurlijk was dit niet het plan.'' Mikos Gouka Doha - Hans van de Sande Dick Advocaat windt zich op als coach van Irak in het duel met Zuid-Korea. foto epa

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24