jongeren tegenaan lopen '000 elefoon of tablet DonaldDuck.nl/app Weer dan verhalen! jN,£UlV! 21 HB Vraag het onze specialisten V .v. L ':'r ongeschiktheidsverzekering meer. Dat maakt me echt boos.'' ,,Er moet meer bewustzijn in de zorg komen voor de mentale pro blemen van jongeren met kanker. In de spreekkamer gaat het over de groei van de tumor, maar je loopt naar buiten met de vraag: hoe ga ik dit doen met mijn studie en werk, en kan ik nog kinderen krijgen? We moeten gezien worden als een andere groep dan ouderen of kin deren, omdat we tegen leeftijds specifieke dingen aanlopen. Per jaar komen er 2700 jongvolwasse nen met kanker bij. Daarnaast is het boek bedoeld om troost en herkenning te bieden aan de doelgroep. Voor de deelne mers zelf was het creatieve proces ook helend: je kunt in beeld uit drukken waar moeilijk over te praten valt. Dat kunnen ze aan hun omgeving laten zien. De foto's la ten naast alle zorgen ook zien wie ze zijn, juist zónder hun ziekte. Wat ze niet van zich hebben laten afpakken, waar ze van dromen. De gemene deler gaat over iets wat je gemeenschappelijk hebt: kanker is wat de mensen in het boek en ik gemeen hebben. Tege lijkertijd staat 'deler' ook voor cel deling, wat kanker is, en 'gemeen' kan ook 'niet leuk' betekenen. Het is dus een gemene celdeling die we met elkaar delen, en we delen het boek nu met de buitenwereld.'' Welke van de verhalen in het boek is je het meest bijgebleven? ,,Ik heb met elke deelnemer een speciale band opgebouwd. We hebben veel gemeen en toch zien de zorgen er voor iedereen anders uit. Een van de deelnemers deed onderzoek naar kanker in het Antoni van Leeuwenhoek en zat ineens zelf in de wachtkamer. De een zit nog midden in zijn studen tentijd, de ander merkte tijdens het voeden van haar baby dat er een knobbeltje in haar borst zat en weer een ander was net aan het afkicken van een verslaving toen hij ziek werd. Het zijn allemaal unieke verhalen. Een van de geportretteerden is inmiddels overleden, dat doet veel met me. Zij vond het soms moei lijk om met haar omgeving te be spreken waar ze doorheen ging. Wij hadden weinig woorden no dig, het was een bijzonder contact. Ze heeft de foto's en de tekst nog gezien, ze was er trots op. Ik vind het fijn om dat stukje van haar te kunnen laten zien, alsof ze een beetje voortleeft.'' In bed heb ik (vrouw, 60) ijskoude voeten en warme schouders. Hoe kan dat? Sinds een botoxinjectie krijg ik moeilijker een orgasme. Kan dat? COACH SEKSUALITEIT CARLA RUTGERS T® Ik zie bij zonnig weer slechter dan bij bewolkt weer. Hoe kan dat? GO DINSDAG 7 SEPTEMBER 2021 f Floor van Liemt bouwde met elke geportretteerde een speciale band op. ,,We hebben veel gemeen en toch zien de zorgen er voor iedereen anders uit.'' foto loet koreman Waarom wilde je dit boek maken? De gemene deler van Floor van Liemt en Loet Ko reman is verschenen bij de F|Fort Founda tion (€50), de volledige opbrengst gaat naar de stichting. Ons panel beantwoordt al uw vragen. Over lijf en leden, hart en ziel. Ook een vraag? Mail naar zo@dpgmedia.nl HUISARTS RUTGER VERHOEFF Vrouwen in de overgang zijn gevoeliger voor (kleine) temperatuur veranderingen. Dat zou kunnen verklaren waarom je naast warmteaanvallen (opvliegers) last kunt hebben van koude handen en voe ten. De meeste vrouwen erva- Botox in je gezicht kan het bereiken van een orgasme belemmeren. Bij het (bijna) bereiken van een orgasme vertrekken we onbewust ons gezicht, waarbij bepaalde spieren worden aangespannen. Zoals de fronsrimpel tussen de wenkbrauwen. Het aantrekken van deze spieren helpt om een orgasme te bereiken. Als de spiertjes tussen je wenkbrauwen (tijdelijk) zijn verlamd door botox, OUDERENDESKUNDIGE DORLY DEEG ren de grootste tempera tuurschommelingen in de handen en voeten: warm tijdens een opvlieger en koud daarna. Bij sommi gen blijven de uiteinden van het lichaam 'gewoon' koud. De hormoonschom melingen kun je aanpak ken met hormoontherapie, leefstijl- en dieetadviezen of alternatieve geneeswij zen. Er zijn ook praktische tips, bijvoorbeeld wissel baden en massages. Wees alert op andere oorzaken van koude handen en voeten, zoals winterhanden en -tenen of een vitamine B12- tekort. Dit kan de huisarts uit sluiten. kun je deze spieren niet meer aantrekken. Daar mee krijg je meer moeite met het bereiken van een orgasme en kunnen je orgasmes minder bevredi gend zijn. Botox heeft nog een nadeel: het gebruik kan de kwaliteit van je sociale relaties verminde ren. Je kunt namelijk min der goed gezichten van andere mensen 'lezen' en daarmee invoelen hoe het met iemand is. Dat lezen doe je door de gezichts uitdrukking van de ander na te bootsen, dan voel je wat de ander voelt. Door botox en fillers lukt dat minder goed en kun je dus letterlijk minder invoelend zijn voor iemand anders. Deze effecten verdwij nen weer als de botox is uitge werkt. staar vertroebelt de lens door samenklontering van eiwitten. Dit gebeurt vroe ger of later bij de meeste ouderen. Gelukkig is staar te verhelpen met een lichte operatie, waarbij de ooglens wordt vervangen door een kunstlens. Deze Of scan de QR code Dat komt waarschijnlijk doordat je last hebt van overstraling door achter- grondlicht. Een klacht die hier vaak mee samengaat, is dat je het gezicht van iemand die in een kamer aan de raamkant zit niet meer herkent. Het licht van buiten overstraalt dan de details van het gezicht. Ben je ouder dan 50, dan kan er sprake zijn van staar. Bij operatie wordt gewoonlijk zonder algehele verdoving uitgevoerd en duurt per oog ten hoogste twintig minuten. Uit eigen erva ring weet ik dat de opera tie alleszins de moeite waard is. De dag erna zag ik opeens allerlei details, zoals de afzon derlijke blaadjes aan de bomen. Ik had niet beseft dat ik zo weinig details was gaan zien. Alsof je heel vuile ramen hebt schoonge maakt.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 21