GEZOND Floor laat in haar boek zien waar elf zieke Wie bang is dat de wereld vergaat, gaat 'm niet redden •7 Lees nu ook op je t 20 René Diekstra Met een kloek fotografieboek laat Floor van Liemt (24), zelf ervaringsdeskundige, zien hoe elf jongvolwassenen omgaan met kanker. ,,Als je jong bent en kanker hebt, lijkt het voor de buitenwereld alsof je ontwikkeling stilstaat. Dat is niet waar.'' oe klein ik ook was, ik kan die verschrik kelijke nacht van 31 januari op 1 februari 1953 nog altijd bijna filmisch oproepen. Buiten raast onophoudelijk de storm. Binnen zit ik klaarwakker en gespannen als een veer op mijn kinderbed te luisteren naar wat mijn vader vertelt. In Zeeland zijn de dijken door gebroken en sleurt de zee alles mee dat ze op haar weg tegen komt: huizen, vee, mensen. Het gevaar bestaat dat ook hier in Friesland de dijken het begeven, zegt hij. Ik zie in 'Ik ga mijn oude ondergangsgevoel niet het laatste woord geven en blijf optimistisch' gedachten grote grijze water golven op ons huis afkomen en later een enorme water vlakte waar alleen nog het dak van ons huis boven uitsteekt. Later kreeg ik te horen dat ik me als kind als het stormde vaak terugtrok en pas weer aanspreekbaar was als het over was. Alsof een wereldonder- gangsgevoel zich een tijdlang van me meester maakte. Eenmaal volwassen ver dween die angstreactie vrijwel spoorloos. Hoewel, onlangs dreigde ze weer op te spelen. Door twee prikkels. Een is het rapport van het VN Klimaat panel (IPCC) dat vorige maand werd gepubliceerd. te laat is om allerlei rampza lige klimaatontwikkelingen op korte termijn (eeuwen) te rug te draaien. Zoals intensere hittegolven, vrijwel onbe dwingbare natuurbranden, uiterst zware regens, tropische cyclonen en orkanen, smel tende ijskappen, stijging van de zeespiegel en, als gevolg daarvan, watersnoodrampen. Konden we de ramp van 1953 nog wijten aan een ongeluk kige samenloop van omstan digheden, de klimaatrampen veroorzaken we zelf. De tweede prikkel betreft berichten over een verhoogd risico op burn-out en depres sie bij klimaatonderzoekers. Als dat het gevolg is van hun conclusie dat ze ondanks al hun inspanningen en waar schuwingen het publieke en politieke tij niet hebben weten te keren, en het oplossen van de klimaatcrisis inmiddels een hopeloze onderneming is ge worden, staat het er inderdaad allerberoerdst voor. Maar met gevoelens van hopeloosheid redden we deze planeet niet. Dat doen we mo gelijk wel door zulke angsten met de psychologische midde len die we hebben, zoals meditatie en omdenken, het hoofd te bieden en daarmee actief de crisis te lijf te gaan. Ik ga in ieder geval mijn oude wereldondergangsgevoel niet het laatste woord geven en verplicht me tot optimisme. Ik vertrouw erop dat de wereld ondertussen niet ten onder gaat. e zit in het derde jaar van haar rechtenstudie in Utrecht als Floor van Liemt op 11 december 2017 te horen krijgt dat ze uitgezaaide longkanker heeft en nog een paar weken te leven heeft. Door een nieuwe, doelgerichte therapie komt die voorspelling niet uit, maar haar toekomstper spectief blijft onzeker. Inmiddels woont ze in Amster dam, studeert ze kunstgeschiede nis, maakt ze schilderijen en heeft ze de F|Fort Foundation opgericht, een stichting die zich inzet voor het mentale welzijn van jongvol wassenen met kanker. Haar foto grafieboek De gemene deler - Jong volwassenen met kanker verbeelden het onzegbare is net verschenen. Daarin portretteert ze samen met fotograaf Loet Koreman (31) elf jongvolwassenen met kanker. ,,Ik slik nog steeds een tablet die de kanker onderdrukt, maar die werkt niet optimaal. Ik ga dus ach teruit, maar wel heel langzaam. Levensverlengende chemo's wil ik niet meer, die geven me geen kwa liteit van leven. Misschien komt er nog een nieuwe behandeling die toch weer perspectief biedt - dat heb ik vaker meegemaakt. Daarom kan ik nooit goed zeggen hoe het gaat lopen. Ik voel me nu fit en daar ben ik blij mee.'' ,,Nou, het is niet zo dat een be paalde leeftijd wél samengaat met kanker. Maar ik bedoel dat je op jonge leeftijd heel erg in beweging bent, terwijl kanker stilzitten betekent. Als je 80 jaar bent is het ook verschrikkelijk om ziek te worden, maar zit je niet meer in de fase van studeren, carrière maken, een gezin stichten.'' ,,Toen ik ziek werd woonde ik in een studentenhuis, maar ineens zat ik weer bij mijn ouders op de bank. We leven in een tijd waarin alles in WhatsAppgroepen rond gaat, dus ik was toentertijd erg bezig met de vraag wat anderen ervan vonden. Ik was bang om het stempel 'patiënt' te krijgen en een 'nieuwtje' te zijn, en niet meer gezien te worden voor de andere dingen die ik ben. Inmiddels ben ik daar niet meer onzeker over. Nu ben ik bezig met het thema vruchtbaarheid, want door che motherapie kun je in sommige gevallen onvruchtbaar worden.'' ,,Ik was periodes 'schoon', maar niet genezen; ik heb een chronisch probleem. Ik slikte medicatie, voelde me goed en zag er gezond uit, terwijl ik dus eigenlijk heel ziek was. Maar goed, dat zet je niet in je Tinderprofiel. Als je jong bent en kanker hebt, lijkt het voor de 'De spreekkamer loop je uit met de vraag: hoe ga ik dit doen met mijn studie en werk, en kan ik nog kinderen krijgen?' buitenwereld alsof je ontwikke ling stilstaat. Dat is niet waar. Je bent net als leeftijdsgenoten op zoek naar liefde, ofmisschien ge woon een gezellige onenightstand. Tijdens afspraakjes vertelde ik daarom soms in eerste instantie niets over mijn ziekte, dan was de luchtigheid ervanaf. Als het seri euzer werd met iemand, ging ik het gesprek natuurlijk wel aan. Ik heb me ondanks de ziekte nooit laten tegenhouden in het daten, sterker nog: ik kreeg een relatie nadat ik al ziek was gewor den. Andere jongvolwassenen met kanker daten misschien niet, die denken: niemand wil mij, want ik ben ziek. Dat vind ik erg. Je hebt nog steeds zo veel te bieden, je bent gewoon mens.'' ,,Zeker, onzekerheid werkt ver lammend. Ook hoorde ik dat er een taboe heerst op problemen - veroorzaakt door kanker - in de slaapkamer. Overigens dacht ik altijd: als ik kaal word, is daten moeilijker, want dan is te zien dat je ziek bent. Maar een geportret teerde uit het boek vertelde dat ze juist veel ging daten tijdens haar chemo, ze vond dat een lekkere afleiding. Ze droeg verschillende pruiken, waardoor ze een alter ego had. Op de vraag hoe ze dat in bed deed, zei ze: 'Dan zei ik gewoon dat ze niet aan mijn haar moesten zitten.' Heel verfrissend.'' „Sommigen zoeken nog een huis, ervaren financiële stress of komen niet aan de bak door hun ziekte. Freelancers krijgen geen arbeids- DINSDAG 7 SEPTEMBER 2021 GO René Diekstra maakt zich zorgen over het klimaat maar probeert ondanks slechte berichten optimis tisch te blijven. Daarin wordt gesteld dat het c Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl 'Jong en kanker gaan niet samen' MILOU DEELEN Hoe gaat het met je? In je boek staat: 'Jong zijn en kanker hebben gaan niet samen.' Wat bedoel je daarmee? Waar loop je zelf tegenaan? Terwijl veel leeftijdsgenoten bezig zijn met daten en seks. Hoorde je dat terug van de gepor- tretteerden in het boek? Waar liepen de jongvolwassenen nog meer tegenaan?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20