O O lil 16 ECONOMIE China wordt rijker, maar de welvaart is er erg scheef verdeeld. Daarom grijpt de Chinese overheid resoluut in. Buitenlandse investeerders hebben veelal het nakijken. Kort Topman Vermeulen vertrekt uit directie van bol.com Huub Vermeulen (57, foto) vertrekt als hoogste baas bij onlinewinkel bol.com. De Brabander was sinds de oprichting in 1999 betrokken bij bol.com, waarvan de laatste vier jaar als ceo. Zijn opvolger per 1 novem ber is Margaret Versteden-Van Duijn (45), zij is momenteel al lid van het directieteam. Vermeulen meldt dat hij behoefte heeft aan een andere balans tussen werk en privé. De nieuwe directeur van bol.com komt aan het roer te staan van een platform waar 47.000 verkooppartners miljoenen artikelen verko pen aan Nederlanders en Belgen. Groene waterstof moet uitstoot helpen verlagen Het Havenbedrijf Rotterdam gaat met de Duitse energieleverancier Uniper een fa briek voor de productie van groene water stof op de Maasvlakte bouwen. Het project moet helpen bij het terugdringen van de uitstoot in de haven, die in 2050 klimaat neutraal wil zijn. Groene waterstof wordt geproduceerd door het splitsen van water in waterstof en zuurstof met behulp van her nieuwbare energie. Volgens de studie is de Uniper-locatie op de Maasvlakte bij uitstek geschikt voor grootschalige productie van groene waterstof met behulp van stroom van Noordzee-windparken. Het is de bedoe ling om in 2025 een waterstoffabriek van Uniper te hebben op de Maasvlakte. Minder zonuren maakten stroom in augustus duurder De elektriciteitsprijzen zijn in augustus on verwachts verder gestegen. Dat kwam vol gens energieleverancier Zonneplan door flink minder zonuren en een verder stij gende gasprijs. Vanwege vakanties werd een lagere gemiddelde stroomprijs verwacht. De gemiddelde inkoopprijs voor een kilowatt uur elektriciteit steeg vergeleken met een maand eerder met 2 procent naar 25,52 euro cent. Voor gas werd in augustus volgens de energieleverancier 18 procent meer betaald. ASML DSM ABN Amro KPN Het 'socialisme met Chinese ka rakteristieken' begint wel erg ka pitalistisch te worden. En dat is niet hoe Xi Jinping, de machtige man van China, het graag ziet. Integendeel, de laatste maanden ligt in China de nadruk op 'ge deelde welvaart'. De inkomens verdeling is in China inmiddels even scheef als in de VS. De ar moede is officieel uitgebannen, maar de kloof tussen rijk en arm is enorm gegroeid. ,,De huidige en de vorige gene ratie hebben absoluut het gevoel dat de welvaart is toegenomen", zegt Haico Ebbers, hoogleraar internationale economie aan de Nyenrode Business University en China-kenner. ,,Daar krijgt de overheid een pluim voor. Maar ook is de inkomensongelijkheid toegenomen, en dat leidt tot so ciale onvrede. Daarom wordt nu de nadruk gelegd op het aanpak ken van de ongelijkheid.'' En dat gaat niet zachtzinnig. Een rigoureuze stap was het ver bieden van commerciële bijles sen voor scholieren. In China zijn de toelatingsexamens voor prestigieuze universiteiten erg streng. Om de kansen van hun kinderen te vergroten, zorgen ouders er massaal voor dat die bijles krijgen. ,,Die bijlessen kunnen rijke ouders zich veroor loven, arme ouders niet'', zegt Ebbers. Rijke kinderen hebben dus meer kans op een plek op zo'n universiteit en daarmee meer kans op een goedbetaalde baan. ,,Dat houdt de ongelijk heid in stand.'' Techbedrijven De aanpak strekt zich ook uit tot de grote techbedrijven. De Chi nese overheid pakt die de laatste tijd keihard aan. ,,Ze zijn groot, rijk en machtig. De autoriteiten vinden dat bedrijven als Tencent en Alibaba te veel naar hun eigen belang kijken en te weinig naar het maatschappelijk belang. Ze groeien hard en komen gemak kelijk aan geld. Kleine bedrijven CHINAWELVAART dinsdag 7 september 2021 ONLINEWINKEL HAVENBEDRIJF ROTTERDAM ONVERWACHTE STIJGING O De vraag naar chipmachines blijft nog jaren groot. 41% Analisten zijn positief over overname door chemieconcern. m Bank zet 250 miljoen opzij om gedupeerde klanten te com penseren. 41% Telecomprovider krijgt mogelijk grote nieuwe concurrent. Peking pakt ongelijkheid rigoureus aan Peet Vogels Rotterdam a> E o c

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16