Honderden klaslokalen staan leeg door coronabesmettingen: 'Koek is op bij ouders' Meer antidepressiva voor jongeren in lockdown NIEUWS 15 Leerlingen uit besmette klas pas weer naar school na negatieve test BOEK NU THEATER AMSTERDAM AD.NL/KONING We proberen de kinderen snel weer naar school te krijgen In Amsterdam, waar de scholen al twee weken open zijn, moesten af gelopen week tientallen school klassen tijdelijk worden opgedoekt nadat leerlingen besmet bleken. Ook op andere plekken waar de scholen al even open zijn - zoals de kop van Noord-Holland, Drenthe, Friesland en Overijssel - moesten er op meerdere scholen klassen naar huis worden gestuurd. De Columbusschool, een basis school in Almere, heeft zelfs vier groepen in quarantaine na een besmetting bij één leerling in iedere groep. Directeur Jet Lovink, die zichzelf momenteel eerder ziet als 'corona manager', benadrukt dat het gaat om een grote school met 27 groepen in totaal. ,,Ik maak me echt zorgen over hoe de school en de ouders dit moeten organiseren en ik maak me zorgen over het fysieke onderwijs dat leerlingen moeten missen. Het schooljaar is nog maar net begon nen. De kinderen hebben milde klachten, ze zijn in de meeste geval len gewoon een beetje verkouden. Maar wij zijn er wel razend druk mee." Het regent ook op andere scholen meldingen van coronabesmettin gen. ,,We hebben veel signalen ont vangen van scholen waar meerdere klassen in quarantaine zitten, soms al enkele dagen na afloop van de zo mervakantie", zegt een woordvoer der van sectororganisatie PO-Raad. „Terwijl veel teams vóór de vakan tie al op hun tandvlees liepen, is de vrees nu dat het ook een hete herfst zal worden." De appgroepen van bezorgde ou ders stromen intussen vol met ver halen en vragen over het coronabe- leid. Want mogen kinderen zonder klachten die thuis moeten blijven vanwege een besmet klasgenootje dan ook niet buiten spelen met dit mooie weer? En hoe streng moet je zijn als je kind wel in de klas zit bij een besmet kind, maar daar hele maal niet nauw mee in aanraking is geweest? ,,Wij hebben geluk, want er zat bij ons de laatste dagen maar even tjes één klas in quarantaine op een school voor speciaal onderwijs", vertelt bestuurder Bart de Grunt van scholenkoepel Mijnplein in Raalte (Overijssel). Daaronder vallen achttien scholen in de ooste lijke regio. ,,We proberen die kin deren met testen weer zo snel mo gelijk naar school te krijgen en vol gen dan de richtlijnen die worden gegeven." Thuisquarantaine Momenteel geldt op basisscholen bij een besmetting dat alle kinde ren (die sowieso geen coronaprik krijgen) en ongevaccineerder lera ren in thuisquarantaine gaan als ze nauw contact hebben gehad met de persoon die positief getest is; bij voorbeeld binnen één klas. Blijkt uit een test op dag vijf na het laatste contact dat de leerling of het perso neelslid niet besmet is, dan mag hij of zij weer uit quarantaine. Wanneer een school het zo heeft georganiseerd dat kinderen alleen contact hebben met een deel van de klas - bijvoorbeeld door vaste groepen te vormen - bekijkt de GGD of een deel van de leerlin gen beschouwd kan worden als 'overige contacten'. Daarvoor geldt geen quarantaineadvies. Opmerkelijk genoeg vindt het Outbreak Management Team (OMT) dat de quarantaineregels voor scholen best wat versoepeld kunnen worden per 20 september, schreven de experts vorige maand al in een advies. Op basisscholen zou dit betekenen dat leerlingen - ook in dezelfde klas - alleen nog moeten thuisblijven als ze echt heel nauw in contact zijn geweest met een besmet kind. ,,Dat verwacht ik nog steeds", zegt kinderarts en OMT-lid KSroly Illy. ,,Het RIVM is nu met een goede richtlijn bezig voor bron- en contactonderzoek." Logica De Grunt van de scholenkoepel in Overijssel vertrouwt bij het vast stellen van de regels voor jongere kinderen op de expertise van viro- logen zoals Illy, zegt hij. ,,De leraren zijn meestal ingeënt, dus dat komt wel goed." Hij snapt echter de lo gica van het overheidsbeleid 'al lange tijd niet'. De Grunt: ,,We wil den eerst een eigen teststraat op het bestuursbureau opzetten, maar dat mocht niet. Toen werd ineens enorm ingezet op zelftesten, of wij die even wilden gaan verspreiden. Dus ik hoop vooral dat er duidelijk heid komt qua regels." Volgens de zegsvrouw van de PO-Raad is 'de koek op bij ouders'. ,,Ze krijgen weer de kinderen aan de keukentafel, terwijl het thuis werken inmiddels lang niet zo gebruikelijk meer is als afgelopen jaar. En de leerlingen verdienen het ook om weer met klasgenootjes op school te mogen zijn, maar dat kan nog steeds regelmatig niet. Dus er is sprake van een uitdagende situa tie." UTRECHT Jongeren kregen tijdens de tweede lockdown dit voorjaar meer antidepressiva dan normaal. Het aantal recepten voor 15- tot 24-jarigen lag 7,9 procent hoger dan in 2019. Dat blijkt uit onderzoek van het Nivel (Nederlands Instituut voor Onderzoek van de Gezondheids zorg). Het instituut onderzocht de voorschriften voor antidepressiva van zo'n 350 huisartsenpraktijken die representatief zijn voor Neder land. Het aantal recepten steeg over de hele linie met 2,5 procent ten opzichte van 2019; van 688 voorschriften per 100.000 per week naar 705. De nog grotere stijging bij jongeren deed zich vooral voor aan het einde van de tweede lockdown. ,,Het lijkt er op dat hoe langer de coronamaatrege len golden, hoe groter de gevolgen waren voor deze groep", zegt Nivel-onderzoeker Karin Hek. Eerder constateerde het Nivel al dat jongeren tijdens de tweede lockdown vaker contact zochten met de huisarts met depressieve klachten en angststoornissen. Hek: ,,Je krijgt die medicatie niet zomaar, dus het lijkt er op dat de klachten redelijk ernstig zijn of al langer duren." Jongeren misten hun sociale contacten en hadden veelal moeite met thuisonderwijs. VAN STRAATSCHOFFIE TOT MULTIMILJONAIR dinsdag 7 september 2021 Al bij één besmetting kan een klas naar huis worden gestuurd. foto piroschka van de wouw Scholen in het noorden en mid den van Nederland kampen al weer met honderden lege kla slokalen door corona-infecties. Nu deze week ook in het zuiden de scholen weer opengaan, vreest het onderwijs zware tij den. Edwin van der Aa Almere - Bart de Grunt, Mijnplein BOS THEATERPRODUCTIES PRESEMTEERT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15