NIEUWS 13 MH17 NABESTAANDEN Liegen en bedriegen is een tactiek in dit kat-en- muisspel Een voor een worden de nabe staanden door hun advocaat naar de rechtszaal begeleid. Ze lezen hun verklaring voor, terwijl een videoscherm foto's van omgeko men dierbaren toont. De een praat rustig en beheerst, de ander met trillende stem, vechtend tegen de tranen. De nabestaanden vertellen hoe het neerhalen van vlucht MH17 op 17 juli 2014 en de dood van de 298 inzittenden hun leven voorgoed veranderde. Ria van der Steen is de eerste die het woord richt tot de rechters. Ze opent in het Russisch, met een tekst uit De Goelag Archipel van schrijver Aleksandr Solzjenitsyn, voor de 'meeluisteraars van het Russische regime'. 'Ze liegen. We weten dat ze liegen. En zij weten dat wij weten dat ze liegen', citeert ze Solzjenitsyn. Het afgelopen anderhalf jaar heeft ze tandenknarsend het ver weer van de verdediging aange hoord. „Liegen en bedriegen is een tactiek in dit kat-en-muisspel'', zegt Van der Steen. ,,Ik zit vol haatgevoelens, wrok, boosheid en angst. Angst voor het niet krijgen van gerechtigheid. Boosheid en frustraties over het niet nemen van verantwoordelijkheid door de verantwoordelijken.'' Van der Steen is er niet om een politieke boodschap te verkon digen, zegt ze. Ook niet om de vier verdachten - Igor Girkin, Sergej Doebinski, Oleg Poelatov en Leo nid Chartsjenko - toe te spreken. Die zijn gedurende het hele proces immers afwezig. ,,Ik sta hier voor mijn vader, zijn lieve vrouw - mijn stiefmoeder - en voor mezelf.'' Ze vertelt over nachtmerries waarin ze op de rampplek tussen de wrakstukken en lichamen, in de geur van brand en dood, zoekt naar haar vader Jan van der Steen en stiefmoeder Neeltje Voor ham. ,,Ik kan alleen een punt ach ter mijn afscheid zetten als de ver antwoordelijken voor hun dood worden aangewezen als de daders. Daar is mijn hoop op gevestigd.'' Aanklacht Acht nabestaanden maken deze dag gebruik van hun spreekrecht. Hun verhalen zijn een aanklacht tegen de daders, die zij indirect aanspreken op hun 'barbaarse daad', in de hoop dat de boodschap hen via de livestream bereikt. ,,Zeven jaar geleden hebben jul lie mijn familie gebroken op de meest verschrikkelijke manier die denkbaar is. Maar jullie zullen mij nooit kapot krijgen'', zegt Vanessa Rizk via een videoverbinding van uit Australië. Zij en haar broer James verloren hun ouders Albert en Maree, die op de terugweg wa ren van hun vakantie. Robbert van Heijningen doet een handreiking naar de verdach ten. ,,Vergeven, maar niet verge ten. Maar dat betekent niet dat een veroordeling achterwege kan blij ven. Ik hoop ooit de vliegramp achter mij te laten in de weten schap dat recht is gedaan aan de slachtoffers.'' De nabestaanden vertellen over hun nachtmerries, angsten, thera pieën voor traumaverwerking en afgebroken opleidingen en carriè res. Over de dag dat hun leven in- stortte, het slopende proces van identificatie, repatriëring van stof felijke resten en uitvaarten. ,,Ik had haar graag nog even willen zien en vasthouden'', zegt Fieke Meijer, zus van de omgeko men Sascha. ,,We hadden niet meer dan een dichte kist, een plukje haar en een ketting. Het is zo oneerlijk dat ze op deze manier op haar 24ste uit het leven is ge rukt.'' Sander Essers verloor zijn broer Peter, diens vrouw Jolette Nuesink en hun kinderen Emma en Valen- tijn. ,,Het verdriet om Peters afge hakte leven speelt vaak op'', zegt hij. ,,De mogelijkheid om met mijn broer te reflecteren op ons leven, is afgesneden. De aanslag heeft mijn leven veranderd en stroperig gemaakt.'' Wat als... De verhalen zijn ook een eerbe toon aan hun dierbaren, die ze voor de rechtbank een gezicht en een stem geven. Ze gaan over het gemis. Wat als... is de titel van het gedicht waarmee Essers zijn ver klaring opent. ,,Ik vind het intriest dat Peter niet heeft kunnen doen wat hij het grootste deel van zijn leven graag wilde doen: zeezeilen. Zijn gezin en werk gingen altijd voor. Als ik het iemand gunde om eindelijk te genieten van het zee- zeilen, dan was hij het wel.'' Bij Peter van der Meer werden zijn drie dochters Sophie (12), Fleur (10) en Bente (7) abrupt uit zijn leven gerukt. Ze gingen met hun moeder Ingrid Meijer, zijn ex- vrouw, op vakantie. Van der Meer opende de kisten om zijn dochters nog te zien. Fleur was opgezwol len, maar herkenbaar. Sophie had haar beugel en vlecht nog in. Bente herkende hij aan de moe dervlek op haar been. Haar li chaam was redelijk intact. ,,Ze is als een vlindertje naar beneden gefladderd, zei mijn moeder'', zegt hij. Voortleven ,,In één klap was ik alles kwijt. Mijn leven, mijn toekomst. De stilte wordt steeds stiller. Het ver driet doet elke dag weer pijn. Het enige dat troost kan bieden, is het hoe en waarom van de ramp. Ik wil gerechtigheid en ik wil dat mijn dochters nooit vergeten wor den, maar altijd zullen voortle ven.'' Sinterklaas viert hij niet meer. ,,Dat is een kinderfeest en ik heb geen kinderen meer. En Vaderdag is een van de verschrikkelijkste dagen van het jaar. We vieren al leen nog de geboortedagen van de meisjes. Ze worden nooit meer ouder. Ik heb ze niet zien groeien, stralen en de wereld zien ont dekken'', zegt hij tegen de rech ters. ,,Ik ben bang voor wat er nog gaat komen. Alle herinneringen die ik nog had willen maken, ko men niet meer. Ik zie ze niet trou wen, ik krijg geen kleinkinderen meer. Hoe kom ik de rest van mijn leven door? Mijn verdriet wordt niet minder. En het gat dat ze ach terlaten, wordt alsmaar groter. Ik wil de waarheid boven tafel. Wie zit er achter de dood van mijn lieve dochters?'' Vandaag gaat het MH17-proces verder met de getuigenissen van de nabestaanden. De komende drie weken doen in totaal 91 van hen hun verhaal. dinsdag 7 september 2021 GO 'In één klap was i Tonny van der Mee Schiphol Nabestaanden, advocaten en rechters in het justitieel com plex bij Schiphol. foto ap - Ria van der Steen, nabestaande Gedurende drie weken leggen 91 nabestaanden van de neerge haalde vlucht MH17 in de recht bank een slachtofferverklaring af.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13