t Open dag Cultuurhuis: 'Draaien jullie even aan de etspers jongens' -1; 5 KAASBOERDERIJ SCHELLACH AGRARISCH KINDERDAGVERBLIJF^ Buitenbedjes, koeien, een moestuin en een eigen dierenweitje. De kindjes die straks in het nieuwe agrarisch kinderdagverblijf bij kaasboerderij Schellach zitten, mogen vies worden. In het veld, de stal of in de modderkeuken. maandag 6 september 2021 Annemarie Zevenbergen Middelburg f h a hoor', lacht moeder M Ellen Brunke uit I Oostkapelle zaterdag. ,,Overalletje aan en gaan. Lekker naar bui ten en vies worden.'' Dochter Levi (3) oefent alvast het melken bij de kunstkoe op het erf van de kaas boerderij. 'Leuk hoor', mompelt Levi, maar laat zich verder niet af leiden. Die emmer moet voller. Zaterdag is het nieuwe kinder paradijsje van de Maneblussertjes geopend. Nine Kruis (2) en Noa Mesu (bijna 4) - dochter van Rob bie Mesu en kleindochter van Els Mesu- eigenaren van de kaasboer derij- moeten even flink door knippen. Maar dan is het lint door en gaat het feest verder. Met wa fels, ponyrijden, springkussen en een bezoekje aan de koeienstal. 'O papa, mag ik de koe aaien' fluistert een meisje. Maar eenmaal bij de kop van koe Irma, blijkt die wel erg groot en kruipt ze snel weg in papa's veilige armen. 'Onze mooiste koe' wordt schoongespo- ten voor de keuring later die dag Nine Kruis (links) en Noa Mesu knippen het lint door voor de opening van het nieuwe agrarisch kinderdagverblijf. Cathalijne Kaljouw van de Maneblussertjes helpt een handje. foto lex de meester vertelt Marja Kwekkeboom, mede-eigenaar van Schellach. Het nieuwe kinderdagverblijf voor kinderen van 0 tot 4 jaar zit aan de kant van de Golsteinseweg. De openslaande deuren bieden zicht op de koeienstal. ,,Als er een kalfje geboren wordt, kunnen we gelijk met de kinderen gaan kij ken", zegt Cathalijne Kaljouw van de Maneblussertjes. Bij de ingang staat een laarzenrek en even verder een kapstok voor de felgroene overalletjes die alle kinderen aan doen zodra ze naar buiten gaan. Lekker knoeien Kaljouw: ,,De natuur en buiten zijn staan hier voorop. We hebben een moestuin en straks ook een weitje met wat dieren. Kippen, ko- nijnen en misschien schaapjes. Er staan ook buitenbedjes. In de modderkeuken kunnen de kinde- De natuur en buiten zijn staan hier voorop -Cathalijne Kaljouw, kinderdagverblijf Maneblussertjes ren lekker knoeien en kledderen." Binnen ademt de opvang de sfeer van een boerenschuur. Natuurlijke materialen en zelfs een 'hooizol der'. Zij het dat fotobehang het echte hooi vervangt. Kaljouw: ,,Dit is mijn droom van dé kinderop vang. Heel goed voor de kleintjes, die zo spelenderwijs veel over de natuur en dieren leren. En ze zijn gewoon lekker buiten. We kun nen 32 kinderen per dag heb ben. Maandag en dinsdag zitten we al vol. Op de an dere dagen hebben we nog wat ruimte." Els Mesu: „Onze verdere plannen zijn wat vertraagd. Zo is bijvoorbeeld niet alles binnen voor de koeling van de nieuwe kaasopslag in de nieuw bouw. Onze prioriteit lag de afge lopen tijd bij het gereedmaken van die nieuwbouw omdat het kin derdagverblijf daar ook in zit. Het buitenterrein eromheen hebben we ook aangepakt, zodat ze maan dag ook echt goed kunnen starten. Grootse opening ,,We gaan nu verder proberen zo veel mogelijk verder alles zelf te doen." Glimlachend: ,,Onze zoon Erwin zal daarbij helpen. Hij is ge stopt met schaatsen en wil hier dan een handje toesteken. We moeten nog even goed kijken hoe we dat allemaal gaan doen. Het is wel heel veel op dit moment, maar we werken er naartoe om het weekeinde na Hemelvaart, traditi oneel onze open dag, een grootse feestelijke opening te kunnen vie ren. Van de nieuwe winkel en kaasopslag en we hopen óók van onze theeschenkerij, die in de hui dige winkel moet komen." Ton Lamper geeft uitleg bij de oude etspers tijdens zijn demo 'Het geheim van de ets'. foto lex de meester kleuterleidster. Toch wilde ik niet verder gaan ontwikkelen. De cur- m'n hele leven Zeg roodkapje waar sus 'Het geheim van de ets' lijkt me gaat gij hene zingen. Dus ik ben me nu een mooie aanvulling.'' Sem die zelf graag tekent. Mis schien is dat etsen ook wel iets voor hem. Sylvia Radius: ,,Dit is een mooi begin van ons nieuwe seizoen. Het Cultuurhuis wil verder aan de weg timmeren. We werken nu samen met de Zeeuwse Volksuniversiteit en we willen de band met de Zeeuwse Muziekschool verder uit bouwen. Inmiddels hebben we ne gen docenten en geven we negen tien cursussen en workshops.'' Zoals een teken- en schildercur sus voor kinderen, want het Cul tuurhuis wil meer j eugd binnenha len. Jongens als Sem en Lars dus. Maar 'Schilderen met wol' of 'Sumi-e Chinees - Japans penseel schilderen' staan ook op het pro gramma. Caroline Burger-Sonke laat geïn teresseerden zien hoe cursisten straks in haar workshop een ouder wetse (verzilverde) theelepel kun nen omtoveren tot een ring. En dat in een tijdsbestek van twee uur. Bezoekster Beatrix Meindersma heeft zich ingeschreven bij Lamper en zit gezellig aan tafel bij de kun stenaar. Lachend zegt de oudere dame: „Waarom? Nou dit is nieuw voor me. Ik wilde kunstenaar worden en heb veel in kunst gedaan, maar ik ben het onderwijs ingegaan als Middelburg Kunstenaar Ton Lamper neemt de bezoekers mee in zijn geheime we reld van het etsen. De broers Sem (12) en Lars (10) Visser kijken geïn teresseerd toe. Ze mogen zelfs aan het wiel van de oude etspers draaien. 'Best leuk', concludeert ,,Het was verschrikkelijk, maar nu zijn we er weer'', zegt Sylvia Radius opgelucht. Cultuurhuis Middelburg zet zondag de deu ren open. Bezoekers druppelen gestaag binnen. Op zoek naar hét geheim van de kunstenaar? Annemarie Zevenbergen WA 'O papa, mag ik de koe aaien'

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25